Cunda adası’nda görülmesi gereken yerler ?

cunda adasi gorulmesi gereken yerler guzel mekanlar

Tarihi ve kültürel ögelerin zenginliğiyle kuşatılmış olan Türkiye’nin her bir köşesinde birbirinden özel görüntülere tanıklık edebilirsiniz. Doğusundan batısına olağanüstü bir seyahat rotası sunan bu topraklarda dört mevsimde gidilecek yerler bulunmaktadır. Son yıllarda tanınan bir tatil beldesi haline gelen Cunda Adası ise sırf yerli turistlerin değil yabancıların da dikkatini çekmektedir. Mavi ve yeşilin ahenk içinde görsel bir şölen sunduğu Cunda Adası’nda tertemiz havanın tadını çıkarabilir ve sevdiklerinizle hafta sonu dinlenmenin keyfine varabilirsiniz. Gelin, Cunda Adası’na yanlışsız uzanan huzurun kapılarını birlikte aralayalım.

CUNDA ADASI NEREDEDİR?

Cunda Adası, Türkiye’nin Ege Denizi’nde yer alan 4.büyük adası unvanını taşımaktadır. Balıkesir’in Ayvalık ilçesine bağlı olan Cunda Adası; Ayvalık koyundaki Ayvalık Adaları olarak isimlendirilen 22 adanın içerisinde yerleşime açık olan tek adadır. Batı Anadolu’da deniz yollarının kesişme noktasında yer alan ada, Alibey Adası olarak da isimlendirilmektedir. Bunun yanı sıra; ada önceden Moshonisia yani kokuluada olarak da nitelendiriliyordu.

 

CUNDA ADASINDA GEZİLECEK YERLER NERELERDİR?

Nefes kesen görünümleri ve rengarenk sokaklarıyla huzur kokan Cunda Adası’nda gezip görmeniz gereken birçok eşsiz durak vardır. Patriça Koyu, Rahmi M. Koç Müzesi, Aşıklar Doruğu, Despot Konutu ve Cunda Adası’nın tarihi sokakları kesinlikle görülmesi gereken yerler ortasındadır.

 

PATRİÇA KOYU

Cunda Adası’nda merkezden ortalama yarım saat uzaklıkta yer alan Patriça Koyu, sakin ve dingin yerleri sevenler için eşsiz bir seçenektir. Peteriça olarak da isimlendirilen Patriça Koyu, terk edilmiş bir Rum köyü olarak da bilinmektedir. Ulaşım açısından güç bir bölgede yer alan Patriça koyu’nda Sobe ve Bıyıklı isimli iki plaj bulunmaktadır.

 

AŞIKLAR ZİRVESİ

Cunda Adası’nı ayaklarınızın altına seren Aşıklar Doruğu, harika bir görüntüyü solumanıza imkan tanımaktadır. Adanın simgelerinden biri haline gelen Aşıklar Zirvesi’nde adanın birinci yel değirmeni de yer almaktadır. Bu yel değirmeni 2007 yılında Rahmi Koç tarafından restore edilerek kütüphane ve kafe olarak hizmet vermeye başlamıştır. Yel değirmeni içerisine yapılan kütüphane ise Sevim ve Necdet Kent Kitaplığı olarak isimlendirilmiştir.

 

RAHMİ KOÇ MÜZESİ

Cunda Adası‘nın en eski ve en dikkat çeken yapılarından biri olan Rahmi Koç Müzesi‘nin bulunduğu yapı 1973 yılında Metropol Kilisesi olarak inşa edilmiş lakin daha sonra 2014 tarihinde Ayvalık Rahmi M. Koç müzesi olarak hizmet vermeye başlamıştır. Mühendislikle alakalı nesnelerin yer aldığı müzede ayrıyeten oyuncaklar ve değerli yapıların maket ve modelleri de bulunmaktadır.

 

DESPOT MESKENİ

Cunda Adası’nda yer alan ve pek çok ziyaretçinin ilgi alımlı bulduğu Despot Meskeni ise 1862 yılında inşa edilmiştir. Sarımsak taşından yapılan meskenin bu isme sahip olmasının nedeni ise sahibinden kaynaklıdır. Despot isimli biri yıllar evvel Cunda Adası’na bir mesken inşa ettirmiştir. 1877 yılında Despot meskeninde öldürülür ve sonrasında mesken Osmanlı Devleti tarafından satın alınarak Hükümet Binası olarak kullanılır.

 

CUNDA’NIN RENKLİ SOKAKLARINA GÖZ ATIN!

Cunda Adasını özel kılan şeylerden biri de tarihi Rum meskenleri ve Arnavut kaldırımlı taş sokaklarıdır. Ailenizle hafta sonu bu sokaklarda huzurlu yürüyüşler yapabilir ve metropol yaşantıdan uzak sessiz anlar yaşayabilirsiniz. Bilhassa bu mevsimde daha az insanın olduğu Cunda Adası, dingin bir atmosfere kucak açmak isteyenler için vazgeçilmez bir seyahat rotası oluşturuyor.

 

CUNDA ADASINA NASIL GİDİLİR?

  • Cunda Adası’na gitmek için öncelikle Balıkesir’e ulaşmanız gerekmektedir. Şayet hava yolunu kullanarak Balıkesir’e gitmek isterseniz; İstanbul havalimanlarından birini tercih ederek Balıkesir Koca Seyit Havalimanına yaklaşık 146,99 TL‘ye ortalama 55 dakikada ulaşabilirsiniz.
  • Şayet kara yoluyla Balıkesir’e gitmek istiyorsanız; ortalama 99,66 TL‘ye alacağınız otobüs bileti ile yaklaşık 5 saat 19 dakikaya Balıkesir’e ulaşabilirsiniz.

Balıkesir’e ulaştıktan sonra kent merkezinden otobüs yahut minibüs kullanarak Cunda’ya gidebilirsiniz. Lakin deniz yolu kullanarak Cunda’ya gitmek istiyorsanız; İDO feribotları ile Bandırma’ya akabinde Cunda’ya ulaşmanız mümkündür.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir