Çeşme’de gezilecek yerler 2022

cesmede gezilecek yerler 2022

Çeşme’de gezilecek yerler her yıl binlerce turisti dönem açıldığı anda ağırlamaya başlıyordu. Bu yıl ise dünyayı tesiri altına alan Koronavirüs salgını önlemleri kapsamında bütün tatil yöreleri üzere Çeşme de karantinada. Issız meydanları ve seyahat yerleri ile dikkat çekse de kademeli olarak açılacak olan Çeşme tatilcileri büyük tedbirler ve kısıtlamalar kapsamında ağırlamaya başlayabilecek. Otellerde konaklama yarıya düşürülecek, maske takma zarurî hale gelecek ve şezlong sayıları da yarıya inecek. Salgının büsbütün bitmesine yönelik bu önlemlere uyulmasında yarar var. Bu manada tatil yerleri ortasında seçilen Çeşme pilot bölge olarak uygulamaya dahil edilecek. Bu bahiste daha fazla bilgiyi Çeşme ‘sertifikasyon sistemi’nde turizm dönemine hazırlanıyor haberimizden edinebilirsiniz. Gelin sizlere bu turizm cenneti olan yerde, Çeşme ‘de neler yapılır nerelere gidilir ayrıntılı seyahat rehberini keşfedelim. 

 

 

ÇEŞME’DE GEZİLECEK YERLER

Çeşme’de gezilecek yerler Alaçatı üzere eşsiz hoşluktaki lokasyonları sunduğu üzere bizlere hiç keşfedilmemiş fotoğraflanmayı bekleyen seyahat adreslerini gösteriyor. Bilinmeyen cennet diyarı olan Çeşme her yaz tatilcilerin kesinlikle uğradığı yerlerden biri. Gezilecek adresleri şu anda Koronavirüs salgını önlemleri kapsamında boş bulunuyor. Lakin salgın tehlikesi geçtiğinde etaplı olarak önlemleri elden bırakmadan açılacak olan tatil yöreleri ortasında pilot bölge olmaya aday. Bu yüzden gelin bu hoş yörenin seyahat yerlerini tanıyalım tarihini yakından inceleyelim. 

1-Çeşme Kalesi

 

 

cesmede gezilecek yerler 2022 0 Wyd3rEJT
2. Bayezid vaktinde 1508 yılında inşa edilen kale Cumhuriyet Meydanı’na yakın pozisyonda bulunuyor. Kaleyi ziyaret etmek isteyen şahısları kale girişinde Kaptan-ı Derya Hasan Paşa heykeli karşılıyor. Kale sizlere çok hoş panoramik Çeşme görünümü imkânı da sunuyor. Bu sebeple tatilcilerin kesinlikle Çeşme’de gezilecek yerler listesine eklediği adreslerden biri burası. Çeşme Kalesi içerisinde bir de Topkapı Sarayı’ndan getirilen silahlar sergileniyor. İçerisinde bir müze bulunan kale görmeye kıymet.

2-Çarşı

cesmede gezilecek yerler 2022 1 TgMQNqsg
İkramlık eşya ve günlük gereksinimleri alabileceğiniz kusursuz bir seyahat noktası Çeşme çarşısı. Burada meşhur yiyebileceğiniz şeyler sakızlı dondurma oluyor. Aroma ağızda olağanüstü bir tat bırakıyor. Birebir vakitte meşhur olan bir başka yiyecek ise sakız reçeli.

3-Kervansaray

cesmede gezilecek yerler 2022 2 y4HEXEll
1529 yılında Yasal Sultan Süleyman tarafından inşa ettirilen tarihi yapı günümüzde otel olarak hizmet veriyor. Çok hoş bir Osmanlı yapıtı olan yapı iki katlı olup başarılı onarım çalışmasının akabinde açılmış. Kaleye yakın noktada bulunuyor ve görkemi ile kendini göstermeyi biliyor.

4-Ilıca Plajı

cesmede gezilecek yerler 2022 3 fuwgWUq6
Sonbahar aylarında dahi denize girilebilen bir plaj burası. Sebebi ise kaynaklarının yer altından gelmesi. Tatilcileri en çok kendine çeken plajlarımızdan da yalnızca birisi. Sıcak ve bol mineralli suları ile herkesin şifa bulmak için ruhunu dinlendirmeye gittiği bir adres bu plaj. Dalgalı bir denizi bulunduğu için de deniz sörfü yapılabiliyor.

5-Altınkum Plajı

cesmede gezilecek yerler 2022 4 F8WIGweJ
Çeşme’nin ilçe merkezine 10 dakika kadar uzaklıkta bulunan plaj en çok tercih edilen yerlerden biri. 500 metre karelik alandaki tertemiz kumları görmeye paha. Türkiye’deki plajlar içerisinde herkesin tercih ettiği ender yerlerden biri Altınkum Plajı.

İsmini ise kumların altın sarısı renginden alıyor. Çeşme’nin en soğuk suyu da bu plajda ve dalgasız olması öbür plajlara nazaran tercih edilebilir olmasını sağlıyor.

6-Erythrai Antik Kenti

cesmede gezilecek yerler 2022 5 4qcC2biS
İsmini kırmızı renkli topraklarından aldığı biliniyor. Ayrıyeten kentin kurucusu olan Giritli Rhadamanthes’in oğlu Erythro’dan geldiği tarafında 2 farklı varsayım ortaya atılan Erythrai Antik Kenti Çeşme’de gezilecek yerleri çerisinde tarihi yüzünü ortaya koyan bir adres. 26 kilometre uzaklıkta Çeşmeye ve Ildırı Köyü sonları içerisinde bulunuyor. Antik kentte birinci hafriyatlar 1963 yılları ile 1966 yılları ortasında yapılmış. Burada elde edilen kalıntıları Çeşme Kalesi’nde inceleyebilme fırsatı bulabilirsiniz.

7-Aya Yorgi Koyu

cesmede gezilecek yerler 2022 6 kfjbsDXI
İlçe merkezine bir kilo metre uzaklıkta bulunan koy çok hoş tabiata sahip. Çeşme’de gezilecek yerle içerisinde kesinlikle bulunması gereken koy çok hoş eğlenceli aktivitelerin de bulunduğu bir yer.

8-Delikli Koy

cesmede gezilecek yerler 2022 7 Ng9Y9nS8
Burası ise ismini 2 plajı birbirinden ayıran kayalıkta bulunan delikten alıyor. Alaçatı ile Ovacık ortasında bulunan Delikli Koy sörf turizminin de birinci adresi. Huzur veren denizi ve görüntüsü ile Delikli Koy tatil yapmak için çok düzgün yerlerden. Çevreyi gezerken tabiatın sunduğu tüm hoşlukları görebilirsiniz.

9-Dalyan

 
cesmede gezilecek yerler 2022 8 rUjvJ7FU
Çok hoş kültürel öğeler bulabileceğiniz Ege yaşantısını sonuna kadar deneyimleyebileceğiniz bir yer Dalyan. Burada Çeşme seyahatinizde gidebilir ve etrafı keşfederek hoş fotoğraf kareleri elde edebilirsiniz. Daha çok sakinlik isteyenlerin adresi olup fiyatsız halk plajları da bulunuyor.

10-Ilıcalar

cesmede gezilecek yerler 2022 9
Dünyada az görülen kaplıca alanlarından biri burası. Plajların ve termallerin tıpkı yerde olması sebebiyle tercih edilen bir bölge. İlçe merkezine beş kilo metre uzaklıkta bulunan Ilıcalar şifa ve cümbüş merkezi olarak görülüyor.

En ucuz kaplıcalar nerede?

11-Germiyan Köyü

cesmede gezilecek yerler 2022 10 NEyDhuH4
Son vakitlerde tercih edilen lokasyonlardan biri olan köy gastronomi meraklılarının Çeşme’de gezilecek yerleri çerisinde uğradığı yerlerden biri. Mahallî ve doğal eserlerin de burada satışı yapılıyor. Kopanisti Peyniri, Hurma Zeytini, Şekeriçi Damat Lokumu, Bazina, Pirinçli Mantı üzere eserleri keyifle tüketebilirsiniz. Köyde bir de lokal bir sanatçı bulunuyor. Nuran Erden köyde meskenlerin duvarlarına fotoğraflar çiziyor. Köyün içerisini gezerken bunları da görebilirsiniz.

12-Eşek Adası

cesmede gezilecek yerler 2022 11 iJFh5bgH
İsmini vaktinde burada bırakılan eşeklerden alan adada konaklamaya müsaade verilmiyor. Eşekler burada bırakılmış ve çoğalmışlar. Müdafaa altında bir ada olduğu için de konaklama yasak. Günlük tekne tipleriyle buraya ulaşmak mümkün. Tertemiz koyları bulunan adanın sualtı sporlarına da uygunluğu dikkat çekiyor.

Çeşme’de gezilecek yerler bu türlü hoş seyahat adreslerinden oluşuyor. Bu seyahat yerlerine salgın önlemleri kapsamında ziyaretçi alınmasında kısıtlama olabileceği üzere belli bölgelerin açılmaması da kelam konusu olabilir. Tekrar de Çeşme’nin doğal hoşlukları içerisinde gezilecek, keşfedilecek noktaları bitmez. Varlıklı bir tabiata ve hoşluğa sahip Çeşme’de gönlünüzce tatilinizi yapabileceğiniz günler de gelecektir. 

 

– Çeşme,Plaj,Gezi,Kale,Tatil,Yerler,Biri,Koy,Adres,Gezilecek Yerler,Bulunan,Güzel,İçerisinde,Yapı,Altın,Köy,Burada,Çeşme’de,Edilen,Salgın,Tercih,Ada

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir