Çeşme’de Alman turist yoğunluğu yaşanıyor

cesmede alman turist yogunlugu yasaniyor vkGk1MLR

Türkiye’nin kıymetli turizm destinasyonlarından Çeşme’de, 2022 yılında da Alman turist yoğunluğu yaşanacak. Her yıl binlerce yerli ve yabancı turisti ağırlayan Çeşme’de tatil yapmak isteyenler için 2022 yılı erken rezervasyonları aralık prestijiyle başladı.
Erken rezervasyonlarda geçen yıla nazaran artış yaşanan ilçede, yurt dışı bakımından rezervasyonların en değerli kısmını Almanlar yaptı.

Çeşme Turistik Otelciler Birliği Lider Yardımcısı Orhan Doküman, yeni tip koronavirüs salgını nedeniyle 2020’de sıkıntı günler yaşadıklarını, denetimli normalleşmeyle bu yıl hareketli bir turizm dönemi geçirdiklerini söyledi. Çeşme’nin pek çok ülkeden ilgi gördüğünü belirten Doküman, “Dış pazarda her vakit birinci sırayı Almanya alıyor. Güç geçen 2020 dışında 2018’den bu yana Almanlar, yabancı turistler ortasındaki hissesini artırdı.” dedi.

Alman turistlerin en çok eylül ayında Çeşme’yi tercih ettiğini lisana getiren Doküman, bu yıl eylül ayındaki Alman yoğunluğunun yüzde 42 düzeyinde olduğuna dikkati çekti.
Alman turistlerin Türkiye’ye ilgisinde iki ülke ortasındaki yeterli münasebetlerin yanı sıra gurbetçilerin yaptığı tanıtımın tesiri olduğunu söz eden Evrak, “2022 yılı erken rezervasyonları 1 Aralık prestijiyle başladı. Mart ayına kadar sürer. Erken rezervasyon sistemine düşen konuklarımıza baktığımızda geçen yılın erken rezervasyonlarının üzerinde. 2021’e nazaran en az 2-3 kat fazla gidiyor. Şu anda yapılan dış pazar erken rezervasyonlarının en az yüzde 40’ı Alman. Gidişata nazaran daha üst çıkabilir. En çok temmuz, ağustos ve eylül aylarında. Çeşme’de bu aylarda hangi otele giderseniz gidin birinci sırada Alman vatandaşı vardır. İkinciyle de ortasında oldukça bir fark var.” diye konuştu.

ALMAN TURİSTLERİN MEMNUNİYETİ ANKETLERE YANSIDI

Turistlerle yaptıkları anketlerde Almanların memnuniyetini net olarak gördüklerini söyleyen Evrak, şunları kaydetti “Söyledikleri şu ‘sizler sıcak kanlısınız, çalışanınız otelleri konutu üzere benimsemiş ve bizi de aileden biri üzere görüyor, yemekleriniz harika.’ Kovid salgınıyla ilgili sıkı önlemlerimiz de mutlu etti. Bizim hizmetimiz hiçbir yerde yok. Türk beşerinin turizmdeki hizmeti ne Portekiz, İspanya’da ne de Yunanistan’da var. Bunu gelenler söylüyor. Bizim de bunları göz önünde bulundurarak çalışmamız lazım. Tıp operatörlerini, acenteleri davet ediyoruz, biz onlara gitmeye çalışıyoruz. Çeşme’de yıllardır Almanlar daima birinci sırada. Genele baktığımızda yabancı ortalamasının en az yüzde 35’ini Almanlar oluşturur. Son 4 yılın grafiği bunun daha üst hakikat gittiğini gösteriyor.”

– Alman,Turist,Çeşme,Erken Rezervasyon,Belge

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir