Bangladeş’te görülecek yerler

bangladeste gorulecek yerler jMpFjYCh

Tekstil endüstrisinin arka sokaklarında bir gezi: Bangladeş, dünya çapında dokuma firmalarının, ucuz iş gücü sebebiyle en çok tercih ettiği lakin birçok insanın nerede olduğunu bile bilmediği bir Güney Asya ülkesi. Bangladeş, tarihte pek çok İslam devletine konut sahipliği yapması sayesinde bu devletlerin değerli miraslarını bünyesinde bulunduruyor. Daha çok Hindistan’da görmeye alışkın olduğumuz İslam mimarisi örneklerinin daha minimal çalışmalarının bulunduğu Bangladeş’te bir Türk mimari yapıtı de tüm ihtişamı ve hoşluğuyla en çok ziyaret edilen noktalardan biri olarak karşımıza çıkıyor. 60 kubbeli Bagerhat Tarihi Camii, Bangladeş seyahatinizde kalabalıklar ortasında tanıdık biri üzere size sıcak bir selam verecek. 

Türk pasaportunun bedel gördüğü ülkelerden biri olan Bangladeş’in resmi lisanı Bengalce olmasına karşın uzun yıllar İngiliz sömürgesi olması nedeniyle İngilizce de çok yaygın bir halde konuşulmaktadır. Lisan konusunda sorun yaşamayacağınız Bangladeş’te insanların misafirperverliği sayesinde de rahat bir seyahat geçirebilirsiniz. İşte Bangladeş’e gezilecek yerler…

Shait Gumbad Cami

 

 

Bangladeş’te gezmeye cet yadigarı bir yapıtla başlamak çok daha manalı olacaktır münasebetiyle rotanızı birinci olarak Shait Gumbad Camii ‘ne çevirmenizi önereceğiz. Bagerhat Camii, 60 kubbesiyle ülkenin en kıymetli tarihi yapıtları ortasında ön plana çıkıyor. 15. yüzyılda Türk General Ulu Han Cihan (Cihan Ali) tarafından inşa edilen 60 kubbeli cami, sultanlık devrinden kalma en büyük ibadet merkezi olarak biliniyor. Türk İslam sanatının eşsiz bir örneği olan Shait Gumbad Cami’nin duvarlarında Hindu motiflerine de yer verilmiş. Etrafındaki mescitlerle birlikte çok sayıda caminin bulunduğu bölge, “Camiler Şehri” olarak biliniyor ve 1985 yılında UNESCO Dünya Mirası Müdafaa Listesi’ne alındı. 

Shait Gumbad Camii’ni ziyaret etmişken bahçesinde bulunan Cihan Ali Türbesini ve Pir Ali Türbesini de ziyaret edebilirsiniz. 

Ahsan Manzil


bangladeste gorulecek yerler 0 JM833BLP

Dakka’da Nawab Ailesi’nin resmi konutu olan Ahsan Manzil sarayı, Buriganga Irmağı kıyısında pembe dış cephesiyle dikkatleri çekiyor. Daha evvel sanatsal bir yapının bu türlü pembe bir renkle de ihtişamlı görünebileceğini varsayım etmemiş olabilirsiniz ama Ahsan Manzil’ gördüğünüzde bu fikriniz muhakkak değişecek. Başşehir Dakka’nın en değerli sembollerinden bir olan bu saray, günümüzde ulusal müze olarak kullanılıyor. Ahsan Manzil Sarayı, sadece başşehrin değil Bangladeş’in de en çok turist ağırlayan yapısı. Saray, perşembe ve cuma günü ziyarete kapalı bu yüzden planınızı ona nazaran yapmayı ihmal etmeyin.

Dhakeshwari Ulusal Tapınağı


bangladeste gorulecek yerler 1 4ZZ2IemS

Başşehir Dakka’da görmeniz gereken tarihi yapılardan bir başkası Dhakeshwari Ulusal Tapınağı, 12. yüzyılda inşa edilmiş  bir Hindu tapınağıdır. Dhakeshwari, sözü “Dakka Tanrıçası” manasına gelmektedir. 4 kubbeli bir yapıya sahip bu Dhakeshwari Tapınağı, Hinduizme mahsus birbirinden hoş heykelleri de bünyesinde barındırmaktadır. Tapınağın içerisi pek çok tapınak üzere karanlıktır. Ayrıyeten tapınakta geçmişte yaşamış ve dualar etmiş sevgililerin de mezarları da bulunmaktadır.

Lalbagh Kalesi


bangladeste gorulecek yerler 2 e2pnReUL

Ahsan Manzil üzere Buriganga Irmağı kıyında uzanan Lalbagh Kalesi, Bangladeş’in çok kültürlü yapısını gösteren bir Moğol komleksidir. Lalbagh, Subahdar Muhammed Azam Şah tarafından 17. yüzyılda inşa edilmiş Bangladeş’te görmeye alışacağınız kiremit renginde bir kaledir. Üretimi 10 yıl süren kale, bahçe ve mimari yapı tarafından karşılaştırıldığında kırmızı renkte küçük bir Tac Mahal diyebileceğiniz bir görünüme sahip. Bangladeş’in UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’nde tarihi yapılarından biri olan Lalbagh, Prens Muhammed Azam Şah devrinde inşasına başlanmış lakin Prens hayattayken tamamlanamamış. Prensin oğlu Shaista Han, tahta çıktığında kalenin imaline devam etmiş ancak bu sefer de kızının hastalıktan ölmesi nedeniyle kaleyi uğursuz ilan ederek kale, tekrar yarıda kalmıştır.

BANGLADEŞ’E NE VAKİT GİDİLİR?


bangladeste gorulecek yerler 3

Güneydoğu Asya ülkelerinin sıcak tropikal ikliminin görüldüğü Bangladeş, yılın neredeyse tamamında sıcaktır. Belli devirlerde muson yağmurlarının tesiriyle yağış epeyce artar münasebetiyle yağmur döneminde gitmemeye dikkat etmelisiniz. Sıcaklıkların en yüksek ve yağmurun daha az olduğu Mayıs ayından Ekim ayına kadar olan süreçte Bangladeş’i ziyaret etmek en uygun vakit dilimidir. Lakin serin bir atmosferde sokaklarda dolaşmak isterseniz de Kasım ve Mart ayları sizin için hakikat tercih olacaktır.

BANGLADEŞ’TE NE YENİR?

bangladeste gorulecek yerler 4 6jw2lvIj
Bangladeş yemekleri, Hint mutfağından etkilenmesi sebebiyle baharatlarıyla nam salmış bir mutfağa sahiptir. Bangladeş mutfağında baharatların yanı sıra  mercimek ve pirinç en çok karşılaşılan ana materyallerdir hasebiyle pek çok yemeği farklı pilav çeşitleriyle bir ortada görebilirsiniz. Bu pilav çeşitlerinden Bangladeş’te en değerli yere sahip olanı Biryani, kil fırınlarda et, pirinç ve patatesin çeşitli baharatlarla harmanlanarak yapılır. Bangladeş’in en meşhur yemeği olarak bilinen Biryaniyi yemeden dönmemenizi tavsiye ederiz. 

Bir başka pirinçli yemek olan Panta Bhat ise tuzda bekletilmiş pirinçlerin, biber, soğan, baharatlı patates püresi ve ekstra mezelerle sunularak hazırlandığı daha çok kahvaltıda tüketilen özel Bangladeş yemeğidir.

bangladeste gorulecek yerler 5
Baharatlı yemekler yerine tatlılara ilginiz varsa Bangladeş’in ulusal tatlısı Rasmalai’yi yemeğinizi öneririz. Bir çeşit peynir tatlısı olan rasmalai, özel bir şurup içerisinde kaynatılmış peynir toplarının tekrar koyu kıvam alana kadar sütte kaynatılmasıyla elde edilir. Tatlı soğuduktan sonra çoklukla fıstıkla servis edilir.

 

– Bangladeş,Yapı,Cami,Ziyaret,Ahsan Manzil

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir