Avrupa’nın ödül avcısı Troya Müzesi

avrupanin odul avcisi troya muzesi tVIR6WFl

Çanakkale’nin merkeze bağlı Tevfikiye köyünde bulunan ve Avrupa’dan iki yıl üst üste itibarlı mükafatlar alan Troya Müzesi, Avrupa Müze Akademisi iş birliğinde bu yıl 8’incisi düzenlenen kısa tanıtım görüntüsü yarışında da Türkiye’ye birinci mükafatını kazandırdı.

Müze, Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO) tarafından 1998’de Dünya Kültür Mirası Listesi’ne dahil edilen 5 bin 500 yıllık geçmişe sahip Troya Antik Kenti’nin girişinde yer alıyor. Kültür ve Turizm Bakanlığınca müsabakayla belirlenen proje kapsamında üretimine 2014’te başlanan ve 2018’in ekim ayında ziyarete açılan 90 bin metrekare büyüklüğe sahip 3 katlı Troya Müzesi, ziyaretçilerini Antik Çağ’da yaşamış ozan Homeros’un Troya Savaşı’nı anlattığı “İlyada Destanı”nın 6 lisanda hazırlanan beyitleri ile karşılıyor. Müzede bölgedeki kazılardan çıkan eser ve buluntular da sergileniyor.

Teşhir, depolama, idari üniteler, toplumsal donatı mahalleleri ile açık teşhir, peyzaj ve ziyaret alanlarından oluşan müzede ziyaretçiler, her teşhir katına rampadan çıkarak ulaşabiliyor.
Ziyaretçiler müzeyi gezerken “Troas Bölgesi Arkeolojisi”, “Troya’nın Tunç Çağı”, “İlyada Destanı ve Troya Savaşı”, “Antik Devir’de Troas ve İlion”, “Doğu Roma ve Osmanlı Dönemi”, “Arkeoloji Tarihçesi”, “Troya’nın İzleri” başlıklarından oluşan kıssaları takip ediyor.

avrupanin odul avcisi troya muzesi 0 LKq1CJPP

“2020 Avrupa Yılın Müzesi Özel Takdir Ödülü”nün akabinde “2020/2021 Avrupa Müze Akademisi Özel Ödülü”nün sahibi olan Troya Müzesi, Avrupa’daki en itibarlı mükafatları alan birinci Türk müzesi oldu. Müze, “8. Museums in Short” yarışında ise Türkiye’den birinci sefer “Special Mention” mükafatına layık görüldü.

“15 ÜLKEDEN 32 MÜZE HAZIRLADIKLARI GÖRÜNTÜLERLE KATILDI”

Troya Müzesi Müdürü Rıdvan Gölcük, ödül aldıkları son müsabakanın 2012’den bu yana düzenlendiğini söyledi. Türkiye’ye ve müzeye bu sene kıymetli mükafatlar kazandırdıklarını belirten Gölcük, şu bilgileri paylaştı “Museums in Short müsabakasında Troya Müzesi kısa görüntüsü ‘Special Mention’ mükafatını aldı. ‘Museums in Short’ 2012 yılında birinci kez lansmanını yapmıştı. Avrupa Müze Akademisi iş birliğiyle bu yıl 8’inci kere düzenlendi. Türkiye’ye bu ödül birinci kere geldi. Bu yıl toplamda 15 ülkeden 32 müze hazırladıkları görüntülerle katıldı. Biz de Emre Dörter’in hazırladığı ‘Museums Troy’ görüntüsüyle yarışa katıldık. Yarışta yalnızca bir kategoride halk oylaması da vardı. Sağ olsun müze dostlarımız da o halk oylamasına ağır iştirak gösterdiler. Halk oylamasında Troya Müzesi görüntüsü birinci olamadı fakat daha değerli bir şey oldu, heyet ödüllerinde ‘Special Mention’ mükafatını aldı.”

avrupanin odul avcisi troya muzesi 1 cbCNhbHw

Gölcük, kıymetli ödüllere sahip olmanın, marka kıymeti ve tanınırlık bakımından da kıymetli olduğunu vurguladı. Müzenin iki yılda layık görüldüğü ödüllerle, milyonlarca liraya tanıtamayacakları, reklam yapamayacakları bir kıssayı dünyaya duyurduklarını lisana getiren Gölcük, “Bu ‘Museums in Short’ müsabakası içerisinde toplam 4 müze ödül aldı. Onların ortasından bizimle bir arada ‘Special Mention’ mükafatını alan Belçika’dan bir müze vardı. Yunanistan’dan, Polonya’dan bir müze ve Troya Müzesi son derece övgü dolu sözlerle bu mükafatı aldı.” dedi.

Rıdvan Gölcük, görüntünün imalcisi Emre Dörter’e teşekkür etti. Müzenin Türkiye için önemli bir marka haline gelmeye başladığına dikkati çeken Gölcük, şöyle konuştu “Çıta her yükseldiğinde gerilim oranımız daha da artıyor ve daha âlâ hazırlanmak konusunda bir dürtümüz oluşuyor. Önümüzdeki yıl inşallah içinde bulunduğumuz durumdan çok daha kuvvetli geçecek diye inanıyorum. Kısaca özetlemek gerekirse, önümüzdeki yıl Çanakkale’de müzeciliğin kurumsal tarihine odaklanacağız. Çanakkale müzeciliğinin kuruluşuyla ilgili çok özel dokümanlar paylaşacağız. Yeni birkaç stant olacak. Memleketler arası çapta sempozyum, söyleşiler olacak. Bir de çok değerli itibar kitabı inşallah basıp duyurma talihi elde edeceğiz.”

– Müze,Ödül,Troya Müzesi,Gölcük,Türk,Avrupa,Ödüller,Ziyaret,Troya

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir