Avrupalı karavan tutkunları Doğu Akdeniz sahillerine akın ediyor

avrupali karavan tutkunlari dogu akdeniz sahillerine akin ediyor

Avrupalı aileler, karavanlarıyla konakladıkları Doğu Akdeniz kıyılarında hoş hava ve denizin tadını çıkarıyor. Avrupa’dan karavanlarıyla yola çıkan yabancı turistler, Türkiye’nin birçok noktasını gezdikten sonra Adana’nın Yumurtalık ilçesine uğruyor. Zeytinbeli Plajı’nda tabiat ve denizle iç içe tatil yapmanın keyfini çıkaran turistler,  bölge halkıyla irtibat kurarak Türk kültürünü yakından tanıma fırsatı da buluyor.

Türkiye’ye 3 kızı ve eşiyle gelen Alman Matthians Kraemer, ülkesindeki mesken ve eşyalarını satarak karavan çeşidine çıktıklarını anlattı. Karavanla 14 aydır gezdiklerini belirten Kraemer, 5 hafta evvel de Türkiye’ye geldiklerini söyledi. Kraemer, Türkiye’ye geldiklerinden beri her şeyin çok hoş gittiğini tabir ederek, “İnsanlar çok arkadaş canlısı. Bilhassa aile olarak gezmemizden ötürü herkes çok âlâ davranıyor. Buradaki misafirperverliği ailecek hissettik. Çok hoş vakit geçiriyoruz.” diye konuştu.

Eşi, 2 çocuğu ve köpekleriyle karavan tatili yapan Alman Henrike Wutsche de ailece Türkiye’yi çok sevdiklerini vurguladı. Zeytinbeli Plajı’nın çok hoş olduğunu anlatan Wutsche, şöyle devam etti “Burayı talih yapıtı bulduk, Gürcistan’dan sonra Doğu Anadolu’yu gezerken yolda tanıştığımız öbür bir gezgin aile sayesinde haberimiz oldu. Zeytinbeli Plajı’nda tekrar buluştuk ve öteki aileler de katıldı. Artık daima birlikte buradayız. Hakikaten çok uygun vakit geçiriyoruz.

avrupali karavan tutkunlari dogu akdeniz sahillerine akin ediyor 0 OwCXa9sy

Wutsche, gittikleri yerlerde çöpleri topladıklarını kaydederek, “Doğayı pak tutarak insanlara nasıl daha hoş bir etraf olur göstermeye çalışıyoruz.” dedi. Eşiyle tatil yapan İsviçreli Yvonne Deufeld, yolda tanıştıkları birçok karavan tutkununun Zeytinbeli Plajı’nı önerdiğini belirtti. Zeytinbeli Plajı’nda havanın ve yerin hoş olduğunu lisana getiren Deufeld, “İsviçre’den yola çıktığımızda buraya gelebilmek için tez ettik zira burada havanın sıcak olduğu öğrendik. İsviçre’den Adana’ya 1 haftada ulaştık. En sevdiklerimiz, meyveler, sebzeler, Antep fıstığı, arkadaş canlısı beşerler, misafirperverlik, görüntü. Türkiye’de birçok farklı görüntü var. Çok büyük bir ülke. Sevmediğimiz ise her yer çöp, bu büyük bir sorun.” diye konuştu.

Alman Suen Schmipt de karavan çeşitlerine mayısta başladıklarını anlatarak, “Avusturya, Slovenya, Hırvatistan, Karadağ, Arnavutluk, Makedonya, Yunanistan ve şanslı bir biçimde Türkiye’ye ulaştık. Buradaki insanların misafirperverliğini seviyoruz, hoş havanın tadını çıkarıyoruz. Bence burada tüm Avrupa’da bulabileceğinizden daha hoş bir hava var. Kışı burada geçirmeyi düşünüyoruz. Çok fazla arkadaş canlısı beşerle tanışmaktan memnunuz.” sözlerini kullandı.
 

– Türk,Güzel,Karavan,Burada,Aile,Zeytinbeli,Hava

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir