Arabayla Akdeniz turu gezilecek yerler Listesi 2022

Arabayla Akdeniz turu gezilecek yerler

Arabayla Akdeniz turu gezilecek yerler için nereleri seçmeli ve yolculuğa nasıl hazırlanmalı?

Arabayla Akdeniz turu gezilecek yerler listemizde keyifli bir seyahatin yararlı ipuçlarını bulabilirsiniz.

Arabayla Akdeniz Turu Nasıl Yapılır?

Arabayla Akdeniz turu yapanlar için dikkat edilmesi gereken birkaç önemli nokrayı sizlerle paylaşmak istiyoruz:

  • Yola çıkmadan önce rotanızı önceden belirlemeli ve yanınıza alacağınız eşyaları ona göre seçmelisiniz.
  • Tatil süreniz boyunca hava durumunun nasıl olacağını öğrenmeli ve iklim koşullarına uygun kıyafetler almalısınız.
  • Denize gireceğiniz yerler için ihtiyacınız olan malzemeleri seçmelisiniz. (Plaj çantanız, terlik, havlu, dalmayı sevenler için dalgıç kıyafetleri, güneş gözlüğü, UV koruyucu kremi vb.)
  • Akşam gezileriniz için yanınıza geceye uygun birkaç kıyafet seçmeli ve çantanıza koymalısınız.
  • Seyahat boyunca kamp için duracaksanız gerekli eşyaları listeleyip yanınızda bulundurmalısınız. (Tulumlar, çadırınız, termos, el feneri ve piller, şişme yatak, pompa, İsviçre çakısı, buzluk, yatak malzemeleri, yemek araçları, mat, şarj aleti ve powerbank vb.)

Akdeniz Bölgesi’nde arabayla gezilecek yerler için plan yaparken ziyaret listenizi belirlediğiniz yön doğrultusunda hazırlayın. Örneğin, kuzeyden güneye doğru/batıdan doğuya doğru ilerlerseniz, sırasıyla, Isparta, Burdur, Antalya, Adana ve Hatay illerine uğrayabilirsiniz.

Arabayla Akdeniz Gezisi İçin Ziyaret Edilebilecek Yerler

Arabayla Akdeniz turu gezilecek yerler arasında öne çıkan, tarihi ve doğal bazı önemli ziyaret yerlerinizi sizler için listeledik.

Eğridir Gölü – Isparta

Eğridir Gölü Isparta arası yaklaşık 80 kilometredir. Şehir merkezinden göle ortalama 1,5 saatte kolayca ulaşabilirsiniz. Akdeniz’in en güzel doğal alanlarından olan gölün çevresinde ziyaret edebileceğiniz önemli yerler bulunuyor. 

Buraya gelmişken arabayla yakşık 15 – 20 dakikada gidebileceğiniz Kovada Gölü’nü, Yeşil Ada’yı ve Altınkum Kumsalını gezmenizi öneriyoruz. Kış ziyaretleriniz için kayak yapma şansı bulabileceğiniz Davraz Dağı’na uğrayabilirsiniz.

Sagalassos Antik Kenti – Burdur

Arabayla Akdeniz turu gezilecek yerler listenizde tarihi mekanlara yer vermek istiyorsanız Sagalassos Antik Kenti’ni ziyaret edebilirsiniz. Burdur il merkezi ile Sagalassos arası yaklaşık 32 kilometredir. 

Binlerce yıl öncesinin yaşam izlerini hala koruyan antik kent bir zamanların önemli ticaret yolları üzerine kurulmuştur. Burdur ziyaretinizde dünyaca ünlü İnsuyu mağarasını, Yeşilova ve Burdur Gölü’nü ziyaret etmenizi tavsiye ediyoruz. 

İncekum Kamp Orman Alanı – Antalya

Antalya, arabayla Akdeniz turu gezilecek yerler listemizde olmazsa olmaz şehirlerden biri. Ancak size şehrin benzersiz sahillerinden çok kamp yapabileceğiniz muhteşem bir doğa harikasını tanıtmak istiyoruz.

Alanya İncekum arası arabayla yaklaşık yarım saat sürüyor. Yeşilliklerle süslü kamp alanında ayrıca denize girebileceğiniz temiz ve geniş bir kumsal mevcut.  Çevresinde alışveriş yapabileceğiniz tesisler olan kamp alanına ister günübirlik piknik için veya birkaç günlük kamp keyfi için uğrayabilirsiniz.

Dağılcak Tabiat Parkı – Adana

Arabayla Akdeniz turu gezilecek yerler listenizde Adana yer alıyorsa Dağılcak Tabiat Parkı’nı görebilirsiniz. Adana’nın meşhur et lezzetlerini yemyeşil ağaçların gölgesinde tatmak için Dağılcak güzel bir fırsat olabilir.

Dağılcak, Adana’nın Kozan ilçesinde yer alıyor. Dinlenme tesisi olarak hizmet veren park içerisinde restoran hizmeti ve oturulacak alanlar bulunuyor. Bölge halkı tarafından piknik yeri olarak tercih ediliyor.

Reyhanlı Hamamat Kaplıcaları – Hatay

Reyhanlı Hatay arası yaklaşık 40 kilometredir. Akdeniz’de arabayla görülecek yerler arasına muhteşem kaplıcaları dahil edebilir, seyahatinizde sağlığa yer verebilirsiniz. Reyhanlı ilçesinin kaplıcaları dışında keşfedilebilecek birçok önemi yapısını yakından görebilirsiniz.

Hamamat çevresinde kalınabilecek ve alışveriş yapılabilecek birçok tesis yer bulunmaktadır. Reyhanlı gezinize aynı zamanda Yenişehir Gölü’nü, Tainat Antik Kenti’ni ve Kızlar Sarayı’nı ziyaret edebilirsiniz.

Talat Göktepe Tabiat Parkı Kamp Alanı – Mersin

Arabayla Akdeniz turu gezilecek yerler arasında, Mersin’in Erdemli ilçesinde bulunan Talat Göktepe Tabiat Parkı doğal güzellikleriyle sizleri bekliyor. Burada hem kamp yapma hem de kumsalda denize girme fırsatını yakalayabilirsiniz.

Deniz kenarında bir piknik ya da bir iki günlük kamp için uygun bu bölgede hazır çadırlar yer almadığı için kendi çadırınızla gelmeniz gerekiyor. Tabiar parkı içinde tuvalet, büfeler ve çocuklar için ayrılmış alanlar yer alıyor.

Karaçay Şelalesi – Osmaniye

Osmaniye ili sakin ve doğal güzelliklerle çevrili Akdeniz illerimizden biri olarak tanınıyor. Özellikle şifalı kaplıcalar için çevre illerden gelen birçok ziyaretçiye ev sahipliği yapıyor. Karaçay Şelalesi yürüyüş ve piknik için uğranan önemli duraklar arasında

Osmaniye’nin doğal güzellikleri arasında yer alan Karaçay Şelalesi’ni geziniz sırasında yakından görebilirsiniz. Şehre yaklaşık 5 kilometre uzaklıkta olan Şelale çevresinde piknik alanları bulunmakta.

 

Arabayla Akdeniz turu gezilecek yerler içinden uğramanız gereken bazı önemli durakları sizler için inceledik. 

Arabayla Akdeniz turu gezilecek yerler konusunda size yardımcı olabildiğimizi umuyor, keyifli bir tatil diliyoruz.

 

Arabayla Akdeniz turu gezilecek yerler listesi içinde Akdeniz’in birbirinden güzel şehirleri içinde bulunan, ziyaret edebileceğiniz doğal ve tarihi güzellikleri sizler için sıraladık.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir