Antalya’da gezilecek tarihi Yerler

antalyada gezilecek tarihi yerler YgAmkrvy

ve doğal yerler: 14 farklı adres Antalya’da gezilecek yerler herkesin kesinlikle görmesi gereken adreslerden oluşuyor. Muazzam koylar bulunan Antalya’da plajlar ve antik kentler de görülecek yerler ortasında bulunuyor. Yerli ve yabancı turistleri konuk eden Antalya her yıl binlerce kişinin ziyaretine uğruyor. Bu yıl salgın sebebiyle dönemi geç açsa da tabiat ile iç içe olağanüstü seyahat noktaları sessiz ve sakin olması sebebiyle tercih ediliyor. Antalya doğal hoşlukları ve kendinden izole yerler bir epey fazla bulunuyor. Tabiatın yemyeşil örtüsü ve denizini masmavi görünümü en düzgün burada izleniyor. Yaz geldiğinde en serin noktalarını da merak eden ziyaretçiler bu kentin her yerini keşfediyor.

ANTALYA’DA GEZİLECEK YERLER

Kent merkeziyle de herkesi kendine çeken bir vilayet olması sebebiyle özel bir yer Antalya. Burada gezilecek yerlerin birçok Muratpaşa ilçesi içerisinde bulunuyor. Kaleiçi bilhassa kesinlikle görmeye kıymet seyahat adreslerin biri olarak bulunuyor. Kent merkezinden uzaklaşarak hoş tabiatın içerisinde kendini bulmak isteyenler için ise Olympos, Köprülü Kanyon öne çıkıyor. Antalya’da gezilecek yerler bu seyahat adreslerinin yanı sıra bakın nerelerden oluşuyor.

 

 

1-Kaleiçi

antalyada gezilecek tarihi yerler 0 hp1OtEj3
Tarihi meskenlerin bulunduğu Antalya’nın sık ziyaret edilen yeri Kaleiçi. Antalya’da gezilecek yerlerin en başında gelen Kaleiçi tatilinizde akşamları nefes alabileceğiniz güzide adreslerden biri. Daha ılık havalarda gündüz de burayı gezebilirsiniz. Fakat yazın sıcak havalarda Kaleiçi gezmek için ülkü olmayabilir. Ilık bir bahar gününde Kaleiçi’ni gezmek için bir gün kâfi olacaktır. Buradaki yerlerin keyfini çıkartarak görüntünün keşfini yapabilir birebir vakitte da tarihi seyahate çıkabilirsiniz.

Tarihi Kaleiçi sokaklarını gezerken her girdiğiniz orta sokak denize çıkıyor. Muratpaşa ilçesinde yer alan Kaleiçi’nde eski Osmanlı meskenleri de kendini gösteriyor.

2-Kaleiçi Yivli Minare

antalyada gezilecek tarihi yerler 1 4hn7Asp5
Kaleiçi’nde bulunan tarihi yapı kentin her yerinden büyük oranda görülüyor. Antalya’nın birinci İslami yapılarından biri olan Yivli Minare Selçuklu vaktinden günümüze kadar gelebilmeyi başarmıştır. İznik Ayasofya Camii üzere evvelden kilise olan bu tarihi yapı Alaattin Keykubat tarafından minare eklenerek mescide çevrilmiş.

3-Olympos Antik Kenti

antalyada gezilecek tarihi yerler 2 Xlhvuivj
Yemyeşil tabiatın içerisinde herkese huzurlu bir seyahat seçeneği sunana Olympos Antik kenti mükemmel seyahat noktalarından biri. Antalya’da gezilecek yerler içerisinde bulunan güzide adresin Yunanca ’da ismi ‘ulu dağ’ olarak geçmektedir. Antik Likya medeniyetinin en kıymetli kenti Olympos’tur. Tarihi bedellerinin yanı sıra tıpkı vakitte plajı ile de herkesi mest eden bir noktadır. Olympos plajı da çok tercih edilen ve sevilen yerlerden biri.

4-Yanartaş

antalyada gezilecek tarihi yerler 3
Antalya Çıralı ’da bulunan Yanartaş herkesin görmek için akın ettiği bir yerdir. Kısa bir tırmanma sonrası buraya ulaşabilirsiniz. Doğal gaz sıkışması sonucu oluşan küçük kesimlerden ismini alan taş deniz görüntülü bir pozisyonda bulunuyor. Taşlar ortasından çıkan alevler ise hiç sönmüyor.

5-Köprülü Kanyon

antalyada gezilecek tarihi yerler 4 MdpJ4Dua
Türkiye’deki kanyonların kimileri Antalya’da bulunuyor. Köprülü Kanyon da yılardır yerli yabancı turistlerin uğrak yerlerinden biri. Köprüçay’ın aktığı vadide muazzam görünümler bulunuyor. Eşsiz hoşluktaki görüntüsü ise lisanlara destan. Isparta’da doğan Köprüçay Antalya’dan geçerek Akdeniz’e dökülüyor. Bu sebeple çok hoş bir rafting yapma merkezi de denilebilir burası için.

1973 yılında Ulusal Park ilan edilen bu bölge 35.719 hektarlık büyük bir alana sahip. Köprülü Kanyon Ulusal Parkı gezilecek en hoş yerlerden biri olduğu üzere Türkiye’nin en uzun kanyonu olma özelliğine de sahip.

6-Beldibi Mağarası

antalyada gezilecek tarihi yerler 5 8GByW8wb
Bir kaya altı sığınağı olan bu doğal oluşum Antalya’nın Kemer ilçesinde bulunuyor. Her yıl binlerce yerli ve yabancı turistin ziyaret ettiği bu güzide mağara aşağı ve üst olarak ikiye ayrılıyor. Ayrıyeten burası bir sığınak misyonu üstlenmiştir. Duvarlardaki fotoğraflar de bunun göstergesi olmaktadır. Beldibi Mağarası Antalya’da inanılmaz bir tarihi bilgi deposu olarak bulunmaktadır. Birçok arkeolojik hafriyatın ve bilimsel çalışmanın da merkezi olmuştur.

7-Aspendos

antalyada gezilecek tarihi yerler 6 5eXDyDq5
Bir öbür ismi Belkıs olan ve Serik ilçesinde yer alan bu seyahat adresi ise yeniden Antalya’da gezilecek yerler içerisinde en başlarda gelen noktalardan. MÖ 10. Asırda Akalar tarafından inşa edilen Aspendos tiyatrosu ile ünlüdür. Tiyatrosu 2. Asırda Romalılar tarafından yapılmış. Aspendos çok değerli bir yol üzerinde bulunduğundan tarihte daima medeniyetlerin hakimiyet kurmak istediği yerlerden biri olmuş. Şimdilerde ise müze olarak gezilip her köşesindeki tarihi detayı ile göz kamaştırıyor.

8-Side Antik Kenti

antalyada gezilecek tarihi yerler 7 Y1IiKrFT
Türkiye’deki açık hava müzeleri antik kentler o kadar çok ki bunlardan biri de Side Antik Kenti. Rahmetin sembolü olan eski lisanda ‘nar’ manasına gelen Side tarihi Hititlere kadar uzanıyor. Evvel Likyalıların eline geçen akabinde Perslerin hakimiyetine geçen Side kıymetli bir nokta olmuş. Artık ise bu medeniyetlerin izlerini taşıyan güzide bir seyahat adresi burası.

Tarihi tiyatrosu, Apollon Tapınağı, tarihi kent yapısı, hamamları, eski meskenleri ile öne çıkan bu seyahat noktası her yıl binlerce turisti ağırlamaktadır.

9-Patara

antalyada gezilecek tarihi yerler 8 kUAnZ3WB
2020 yılının Patara yılı ilan edilmesinin akabinde ismini daha geniş kitlelere duyurmayı hedefleyen bu antik kent ve plaj salgından dolayı istediği dönüşü şimdi alamadı. Lakin derin tarihin yattığı ve her köşesi ile keşfedilmeyi bekleyen bu yer beklediği dönüşü alacak üzere görünüyor. Kaş ilçesinde bulunan Patara plajında ise çöl kumlarını andıran dorukların bulunduğu görülüyor. Birebir vakitte Patara plajı caretta carettaların yumurta bıraktıkları plajlardan biri odluğu için özel muhafazalı yerlerden biri.

10-Antalya Arkeoloji Müzesi

antalyada gezilecek tarihi yerler 9 EqYWl6ZI
Antalya büyük bir tarihe sahip vilayetlerimizden olduğu için arkeolojik hafriyatlarda ve bilimsel çalışmalarda çokça medeniyetin izlerine rastlanan bir yer. Bu yüzden buradaki güçlü tarih müzede sergileniyor. Yalnızca ulaşılabilen materyallerin sergilendiği müzede ise bir tarihi seyahat başlıyor adeta. Türkiye’nin en kıymetli müzelerinden biri burası.

11-Oymapınar Gölü

antalyada gezilecek tarihi yerler 10 YvlrWD4s
Kent halkının Yeşil Göl olarak da isimlendirdiği göl muazzam bir tabiata sahip. Etrafında olağanüstü canlıları barındırıyor. Gölü kayıklarla gezmek ve buradaki balıkların ömürlerini keşfetmek mümkün. Göl etrafındaki hoş tabiatın içerisinde kamp yaparak tabiatın içerisinde hoş bir sabaha uyanabilirsiniz. 

12-Dim Çayı

Dim Çayı Alanya ilçesinde bulunuyor ve yerli yabancı turistlerin fazlaca dikkatini çekiyor. Bölgede restoran ve çay bahçeleri bulunuyor. Buralarda Dim Çayı’nın hoş sesini dinleyerek vakit geçirmek mümkün. Turistik yerde rafting yapmak ve göl bisikletine binmek de mümkün. 

13-Düden Şelalesi 

antalyada gezilecek tarihi yerler 11 Wkr3Hguu
Şelalelerin bol olduğu bir ilimiz olan Antalya’da Düden Şelalesi de görmeye bedel ender yerlerden biri. Kent merkezine 10 kilometre uzaklıkta bulunan şelale 45 metre yüksekten dökülüyor. aşağı ve Üst Düden olarak ikiye ayrılan bu alanda Üst Düden kısmında piknik yapmak mümkünken aşağı Düden ise denize dökülüyor. 

14-Altınbeşik Mağarası 

antalyada gezilecek tarihi yerler 12 3NdADhZG
Türkiye’deki Ulusal Parklar içerisinde yer alan bu yer 2200 metre derinliğindedir. Mağaranın girişinde 125 metre uzunluğunda bir göl bulunuyor. Botlarla gölü gezerek mağaranın içerisini de gezmek mümkün. 

 

Antalya’da gezilecek öteki kıymetli seyahat noktaları;

Şadırvanlı Medrese

Diden Şelalaesi

Karaalioğlu Parkı

Manavgat Şelalesi

Theimussa

Alarahan Kalesi

 

– Antalya,Tarihi,İl,Gezi,Kaleiçi,Doğa,Nokta,Göl,Güzel,Antik Kent,Gezilecek Yerler,Alan,Plaj,Kanyon,Bulunan,Müze,Mağara,Geç,Olma,Düden,Merkezi,Burada,Yapı,Şelale

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir