Antalya yılbaşını da hareketli geçirecek

antalya yilbasini da hareketli gecirecek LLDN4slf

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) sürecinde 2020’ye nazaran daha güzel bir dönem geçiren kent, 11,5 ayda 8 milyon 962 bin 901 yabancı turistin tercih ettiği turizm destinasyonu oldu. Antalya’da haziranda başlayan hareketlilik, yılbaşı aktiflikleri için de devam ediyor.

Rusya, Ukrayna, Almanya başta olmak üzere dünyanın dört bir yanından turist çeken kent, yılbaşına hazırlanıyor. Kentteki caddeler ışıklandırılıyor, çam ağacı, kardan adam, geyik ve ikram paketi figürleriyle süsleniyor. Oteller de yılbaşı konseptine uygun hale getiriliyor.

“YILBAŞI İÇİN YOĞUNLUK BEKLİYORUZ”

Antalya Valisi Ersin Yazıcı, AA muhabirine, kente günlük 2 bin ile 3 bin civarında turist geldiğini söyledi.

Turizmcilerle hem yılbaşı hem de gelecek yılı konuşmak için toplantı yaptıklarını belirten Yazıcı, uyulması gereken kuralları değerlendirdiklerini kaydetti. Gerek dalın gerekse kentin yılbaşına hazır olduğunu vurgulayan Yazıcı, “Sektörümüzle yılbaşında bir kalabalık bekliyoruz. Kurallar çerçevesinde, kimseyi rahatsız etmeden pandemi kurallarına da uyarak güzel bir yılbaşı geçirileceğine inanıyoruz.” dedi.

Yazıcı, kentte yılbaşı yoğunluğunun yanı sıra çalıştay ve kongre turizmi hareketliliğinin de yaşandığını bildirdi.

Turizmcilerin 2022’den daha umutlu olduklarını aktaran Yazıcı, dönemin gelecek yıl nisanda başlamasını beklediklerini söyledi.

TURİZMCİLERDEN “MÜZİK YAYINI YASAĞI İLERİKİ SAATE ÇEKİLSİN” TALEBİ

Yazıcı, yılbaşı gecesi emniyet ve jandarma takımlarınca de gerekli kontrollerin yapılacağını, otel kontrollerinin de konukları rahatsız etmeden sivil kolluk kuvvetlerince gerçekleştirileceğini belirterek, şöyle konuştu:

“Vatandaşlarımızın mağdur olmaması ismine emniyet, jandarma, kıyı güvenlik başta olmak üzere kolluk kuvvetleri, belediye üniteleriyle çok önemli önlemler alacağız. Gerekli önlemler gözden geçirildi, önümüzdeki hafta tekrar gözden geçireceğiz. Hem turizm dalında hem de kent hayatında rastgele bir problem olmayacağını kıymetlendiriyoruz, her yıl yaptığımız bir husus, deneyimliyiz. Bugünkü kurallara nazaran saat 24.00’te müzik yayınlarının kapatılması gerekiyor. Turizmcilerimizin yasağın daha ileri saate çekilmesi tarafında bir talepleri oldu, Ankara’ya ileteceğiz. Gelecek yanıta nazaran hareket edeceğiz.”

“EN FAZLA İÇİ PAZARDAN YOĞUN  TALEP VAR”

Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği (POYD) Lideri Ülkay Atmaca da Antalya’ya Rusya, Ukrayna ve Avrupa ülkelerinden turistlerin gelmeye devam ettiğini söyledi.

Yılbaşı için de bir yoğunluğun oluştuğunu vurgulayan Atmaca, “En fazla iç pazardan ağır talep var, sanatçı olan tesislerin birçoğu doldu diyebiliriz. Karın yağmasıyla kayak merkezlerine çok önemli talep var.” tabirlerini kullandı.

Atmaca, yılbaşı gecesinin cuma gününe denk gelmesinin yerli turist potansiyelini daha da artıracağını kaydetti.

– Yılbaşı,Turizm,Yazıcı,Yoğun,Turist

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir