Ankara’da gezilecek yerler 2022

ankarada gezilecek yerler 2022 6uGVWQM8

Ankara’da gezilecek yerler içerisinde en hoş yerleri haberimizde derledik. Ankara seyahat rehberi sizlere bu kente dair tüm ayrıntıları sunuyor. Memur kenti olarak bilinen kentte gezilecek sayısız yer keşfedecek çok hoş yerler var. Kalesi, Hamamönü ve Ulus her adımında keşfedilecek çok hoş yerler sunarken merkezi Kızılay da parkları ve dinlenme alanları ile herkese hoş yerleri keşfetme imkânı verirken Ankara’yı tanıma fırsatı veriyor.

ANKARA’DA GEZİLECEK YERLER

Başşehrimizde gezilecek yerler içerisinde tarihi yerler bulunduğu üzere tıpkı vakitte doğal hoşluklar de yer alıyor. Müzeler, mescitler kaleler ve tarihi meskenlerin yanı sıra Mogan Gölü üzere doğal hoşluklar de herkesi kendine çeken yerler oluyor. Bu seyahat rehberi ile Ankara’nın her adımını tanıyabilirsiniz.

Lakin şu anda dünyanın da içinde bulunduğu virüs salgını ile çaba kapsamında evlerinizde kalmanız gerekmektedir. Seyahat rehberinde verdiğimiz bilgileri salgın tehlikesi geçtiği ve yetkililer müsaade verdiği taktirde gezme fırsatı bulabilirsiniz.

İşte o yerler…

1-Ankara Kalesi

Ankara Kalesi kentin en hoş görüntüsünü izleyebileceğiniz zirvelerinden biri. Çok hoş kent görüntüsü bulunan yerde vaktinde Cüneyt Arkın sinemaları çekiliyordu. Şimdilerde ise çok tanınan bir seyahat noktası. Buraya çıkarken göreceğiniz bakırcılar ve bakırcıların bakır kalaylama dövme sesleri yaşamaya kıymet. Kalenin ne vakit yapıldığı kim tarafından yapıldığı bilinmiyor. Kaynaklarda da tam bilgilere ulaşılamıyor. Kalede farklı uygarlıklara ilişkin izlere rastlanmış.

Ankara’da gezilecek en hoş yerlerden biri bu kale. Selçuklu ve Osmanlı İmparatorluğu’nun da karar sürdüğü devirlerde çok kıymetli bir pozisyona sahip kaleymiş.

2-Hamamönü

ankarada gezilecek yerler 2022 0 BGsbFsfn
Ankara Kalesi’ni gezdikten sonra aşağı indiğinizde sizleri tarihi dokuyu en hoş yansıtan Hamamönü meskenleri karşılıyor. Buradaki meskenlerin kimileri lokanta kimileri kafe olarak kullanılırken nikah dairesi olarak kullanılan yerler de var. Son vakitlerde yapılan şahane bir yer. Fotoğraf çekilmek için herkesin akın ettiği yerlerden biri tıpkı vakitte. Etraftaki çay dükkanlarında bir çay içerek ortamın atmosferine kendinizi bırakabilirsiniz. Cıvıl cıvıl ortamda dinlenmemek elde değil. 19. Yüzyıldan kalan konutlar belediyenin çalışmaları sonucu yine kazandırıldı. 250 mesken burada restore edilerek kullanıma açıldı.

3-Anadolu Medeniyetleri Müzesi

ankarada gezilecek yerler 2022 1 KqDsli2N
Asırlara meydan okuyan bir müze. Tıpkı vakitte bir kültürel tesis. Tesiste Karain Mağarası ve Çatalhöyük üzere yerlerde kazılardan çıkartılan buluntular yer alıyor. Öbür yerde göremeyeceğiniz kültürel öğeler burada yer alıyor. Ziyaret saatleri ise 08.30 ile akşam 19.00 ortasında.

4-Anıtkabir

ankarada gezilecek yerler 2022 2 Mh4JSI8V
Mustafa Kemal Atatürk’ün kabrinin bulunduğu yer herkesin Ankara’da kesinlikle ziyaret ettiği adreslerden biri. Girişte büyük güvenlik değerlerinden geçen ziyaretçiler içerde anıtın bulunduğu yer de dahil her yeri gezebiliyorlar. Anıtkabir etrafında Kurtuluş Savaşı ve Çanakkale Savaşı üzere tarihi olaylarımızın canlandırma maketleri de var. Ayrıyeten son yıllarda bölgeye yeni eklemeler de yapıldı. Aslanlı Yol ise burada özel günlerde devlet erkanının yürüdüğü yer olarak biliniyor. Askerlerin nöbet değişimleri de Anıtkabir’de görülmesi gereken öbür bir hoş ayrıntı. Büyük disiplinle saatlerce ayakta bekleyen askerler nöbet değişimlerinde de ziyaretçilerin ilgisiyle disiplini bozmuyorlar. Anıtkabir Ankara’da kesinlikle görmeniz ve havasını solumanız gereken yerlerden biri.

5-Etnografya Müzesi

ankarada gezilecek yerler 2022 3 ygCNjSe5
Anıtkabir yapılana kadar Mustafa Kemal Atatürk’ün kabri burada bulunuyordu. Şimdilerde müzede Anadolu’nun asırlardır sahip olduğu buluntular yer alıyor. Anadolu’nun tarihine ışık tutan eserler yer alıyor müzede. 1930 yılında halkın ziyaretine açılan müzede, gezginleri İtalyan heykeltıraş Pietro Canonica’nın imzasını taşıyan Atatürk heykeli karşılıyor. Müzeye giriş saatleri sabah 08.30 ile akşam 19.00 ortası.

6-Kızılay Meydanı

ankarada gezilecek yerler 2022 4 lkRgSuvC
Herkesin Ankara’da buluşma noktası Kızılay Meydanı. Sayısız mağaza, kafe ve restoranın bulunduğu meydan her vakit kalabalık ve işlek oluyor. Herkesin geçiş güzergahında bulunan yollar meskenlerine ulaşmak için halkın kullandığı yerler oluyor. Bu yüzden akşam odluğunda bütün Ankaralıların buluştuğu bir merkez burası.

7-Tunalı Hilmi Caddesi ve Kuğulu Park

ankarada gezilecek yerler 2022 5 n5TMLEFL
Tunalı Hilmi caddesi de Kızılay’a yakın lakin bu cadde de mağazaların ve kafelerin bol olduğu akşam odluğunda Ankaralıların buluşma noktası olarak seçtiği bir yer. Bilhassa sıcak yaz günlerinde Tunalı Hilmi caddesinin üzerinde yer alan Kuğulu Park halkın oturup serinlemek için tercih ettiği yerlerden biri. Kışın da çok hoş görüntüler sunuyor Kuğulu Park. İsmini da parkın içerisinde minik gölette yer alan kuğulardan aldığını söyleyelim.

8-Ulucanlar Cezaevi Müzesi

ankarada gezilecek yerler 2022 6 9SwisjIQ
Vaktinde sayısız siyasi kişinin, şairin kaldığı cezaevi günümüzde müzeye dönüştürülerek turizme kazandırıldı. 2009- 2010 yılları ortasında başlatılan çalışmalarla cezaevi müzeye dönüştürüldü. 1925 ile 1960 yılları ortasında bilindik şahısların kaldığı cezaevi sayısız dokunaklı olaya da şahit olmuş. Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan, Hüseyin İnan o periyotta burada kalmıştır. 1980 ihtilalinin akabinde ise Necdet Adalı, Mustafa Pehlivanoğlu yeniden burada idam edilmiş. Yaşar Kemal, Nazım Hikmet, üzere şair ve müellifler da Ulucanlar Cezaevinde kalmışlardır. Müzeye giriş saatleri sabah 10.00. ile akşam 17.00 ortasında.

9-Kurtuluş Savaşı Müzesi -1. TBMM Binası

ankarada gezilecek yerler 2022 7
Ankara’da gezilecek yerler içerisinde kesinlikle listesinde bulunması gereken bir yer. Cumhuriyetin birinci yıllarında dair bütün bilgileri burada görebilirsiniz. 1961 yılında müze haline getirilen yer görmeye bedel. Türk mimarisinin tüm zarafetini burada görebilirsiniz. 1920’de meclisin birinci toplantısının gerçekleştiği oda burada yer alıyor. Müzeyi gezerken görebileceksiniz.

Müzeyi ziyaret saatleri sabah 08.30 ile akşam 19.00 saatleri ortasında.

10-Cumhuriyet Müzesi – 2. TBMM Binası

ankarada gezilecek yerler 2022 8 RVsrNC8F
1.TBMM binasına çok yakın bir pozisyonda bulunuyor. Kurtuluş Savaşı Müzesi’ni gezdikten sonra buraya da göz atmanızı tavsiye ederiz. Müzelerimizi gezerek tarihimizi en yeterli halde yakından öğrenebilirsiniz. Burayı ziyaret etme saatleri ise sabah 08.30 ile akşam 19.00  olarak belirlenmiş.

11-Hacı Bayram Camii

ankarada gezilecek yerler 2022 9 CEj1dhVS
Ankara’nın gezilecek en hoş mescitlerinden biri burası. 1427 ile 1428 yılları ortasında inşa edilmiş bir tarihi cami birebir vakitte. Osmanlı devrinde yaşamış en değerli din adamlarından biri olan ve bu caminin bahçesinde türbesi bulunan Hacı Bayram’dan ismini alıyor tarihi yapı. 2011 yılında çok büyük bir onarım geçirmiş ve bugünkü görünüşüne kavuşmuş.

12-Augustus Tapınağı

ankarada gezilecek yerler 2022 10 Jt5dImtC
Hacı Bayram Camii’nin çabucak yanında bulunuyor bu tarihi buluntu da. Galat Hükümdarı Amintos’un oğlu Kral Pylamenes’in İmparator Augustus’a bağlılığını göstermek emeliyle M.Ö. 25 ila 20. yüzyıllar ortasında inşa ettirdiği düşünülen tapınak, Roma periyodu hakkında kentte bilgi bulabileceğiniz en âlâ yer olarak gösteriliyor. 

13- Mogan Gölü

ankarada gezilecek yerler 2022 11 uUgUcKwB
Ankara’da gezilecek en hoş tabiata sahip yerlerden biri de Mogan Gölü’dür. Çok hoş bir tabiata sahip olan göl etrafında ailecek piknik yapma yerleri de bulunuyor. Mogan Gölü’ne dair ayrıntılı bilgiyi ayrıntılı olarak buradan alabilirsiniz. 

 

– Yerler,Müze,Burada,Ankara,Tarihi,Zaman,Ankara’Da,Ziyaret,Göl,En Hoş,Cami,Müzesi,Saatleri,Bilgi,Cezaevi,Park,Anıtkabir,Bulunduğu,Evleri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir