Anadolu ile Kafkasları buluşturan kayak merkezi

anadolu ile kafkaslari bulusturan kayak merkezi I2OlPz79

Doğu Anadolu, Karadeniz ve Kafkasların buluşma noktasında bulunan ve Sarıçam ağaçları ortasındaki pistleri ile öne çıkan Yalnızçam Kayak Merkezi, dönemi açmak için gün sayıyor. Bölgenin en beğenilen kış turizmi merkezlerinden Ardahan son yıllarda kış sporlarında da isminden kelam ettiriyor. Turizmde Doğu Anadolu ve Karadeniz’in yanı sıra Kafkaslara da hitap edebilecek noktada yer alan kent, kışın kar yağışı ile büsbütün beyaza bürünen doğal hoşluğu, tarihi yapıları ve yöresel yemekleri dışında Yalnızçam Kayak Merkezi ile de öne çıkıyor.

Her mevsim yerli ve yabancı turistleri ağırlayan kent, Yalnızçam Kayak Merkezi ile bu alanda da argümanlı. Sarıçam ormanları ortasındaki pistlerinin yanı sıra çağdaş tesisiyle kayak yapmak isteyenlere her türlü imkanı sunan kayak merkezi, şu sıralar yeni döneme hazırlanıyor.

Bölgede son günlerde kar kalınlığının 20 santimetreye ulaşmasıyla farklı bir hoşluğa bürünen Yalnızçam’daki pistler, snowtrack olarak bilinen paletli kar aracı ile düzeltilerek yeni döneme hazır hale getiriliyor.

Vali Hüseyin Öner, bu yıl erken yağan karın sevincini yaşadıklarını, bu nedenle 2021-2022 kış dönemi için kıymetlendirme toplantısı yaptıklarını söyledi.
Kıymetlendirme toplantısını ilgili kurumlarla gerçekleştirdiklerini belirten Öner, şunları kaydetti “Yalnızçam’da yerli ve yabancı turistlerimize en kaliteli hizmeti vermenin çabası içerisindeyiz. Bilhassa evvelki gün çok hoş bir kar yağışı aldık. Yaklaşık 20 santimetre kar yağması bizi sevindirdi. Bugün de kar yağışını bekliyoruz. Bugün de kâfi düzeyde kar yağışı alırsak pistlerin bir kısmını açabileceğiz.”

Kayak merkezindeki kar yoğunluğunun olduğu noktalarda pistlerdeki karların paletli kar aracıyla ezilip düzeltilmeye başlandığını aktaran Öner, “Kayak merkezimizi teknik manada elverişli hale getirmeye çalışılıyor. Ayrıyeten tesislerimiz hem mekanik hem görevlilerle hazır bir hale getirilecek. Toplantıda bunu değerlendirdik. Güvenliğinden, sıhhatine ve özel yönetime kadar her tarafıyla burayı hazır hale getireceğiz.” sözlerini kullandı.

Öner, Yalnızçam kayak merkezinde bu dönem günü birlik gereksinimlerin giderilebileceği bir tesisin hizmet vermeye başlayacağını kelamlarına ekledi. Yalnızçam’daki pistlerden sorumlu operatör Kemal Aydemir de mesaisine başlayarak pistleri pürüzsüz hale getiriliyor.

Aydemir, hava sıcaklığının sıfırın altında olduğu vakit kar aracı ile düzenleme yaptığı pistlerde vakit zaman kaya kesimleri ve ağaç kollarını da temizliyor.

– Kar,Kayak Merkezi,Sezon,Hale

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir