Anadolu Hisarı Gezilecek Yerler, Mekanlar ve Tavsiyeler 2022

Anadolu Hisari Gezilecek Yerler Mekanlar ve Tavsiyele

İstanbul’un en güzel konumları arasında yer alan Anadolu Hisarı gezilecek yerleri sizler için listeledik. Listemizi inceleyerek Anadolu Hisarında güzel bir gün geçirebilirsiniz. 

Boğaziçi Anadolu kıyısında yer alan Anadolu Hisarı konumu ve çevresinde yer alan muhteşem güzellikteki yapıları ile turistlerin ilgisini çekiyor. Anadolu Hisarı gezilecek yerler listemizi inceleyerek bir gününüzü verimli bir şekilde geçirebilirsiniz. Listemizde ziyaret etmeniz gereken kafe, yalı, köşk, park gibi mekanlar bulunmaktadır. 

Anadolu Hisarı 

1453 tarihinde Fatih Sultan Mehmet tarafından fethedilemeyen İstanbul, yıllar boyunca fethedilmeye çalışılmıştır. Yavuz Sultan Selim de İstanbul’u fethetmek isteyen padişahlardandı. Bu sebeple Anadolu Hisarını yaptıran Yavuz Sultan Selim bunu bir kuşatma planı olarak gerçekleştirmiştir. 

Yavuz Sultan Selim zamanında yapılan Anadolu Hisarı günümüze kadar sağ bir şekilde süregelmiştir. Bugün hale ziyaret edilebilen hisarı mutlaka sizlerde görmelisiniz. 

Otağtepe Fatih Korusu

Anadolu Hisarı bölgesinin gözbebeği olan Otağtepe Fatih Korusu, sizlere muhteşem bir İstanbul ve boğaz manzarası sunmaktadır. Boğaz Köprüsünün iki ayağını da aynı anda görebileceğiniz sizlere kuş bakışı sunan bir korudur. 

İçerisinde kafe ve restoranlarda bulunan Otağtepe’de yemek keyfi yaparken bir yandan da İstanbul’un muhteşem manzarasını izleyebilirsiniz. Çok güzel bir yeşil alan içerisinde bulunan Otağtepe’de şehrin kargaşasından da kısa süreliğine kurtulabilirsiniz. 

Göksu Deresi

Anadolu Hisarı gezilecek yerler arasında ilk sırada Göksu Deresi gelmelidir. Şehrin içinden denize doğru akan Göksu Deresi etrafında bulunan güzel ve eğlenceli kafelerde keyifli zamanlar geçirebilirsiniz. 

Göksu Deresinde bulunan teknelerle kısa süreli bir yolculuğa da çıkabilirsiniz. İstanbul’da huzur bulmak fakat aynı zamanda keyifli anlarda geçirmek istiyorsanız Göksu Deresini ziyaret etmenizi öneririz. 

Küçüksu Kasrı

Sultan I. Mahmut tarafından Göksu Nehrinin yanında ki mesire alana inşa ettirilen Küçüksu Kasrı muhteşem boğaz manzarası ve tarihi yapısı ile turistlerin ilgisini çekmektedir. Bugün yerli ve yabancı turistler İstanbul Boğazının yanı başında bulunan bu yapıya büyük bir ilgi göstermektedir. 

Süslemeli ve kabartılı iç ve dış cephesi, Batı esintilerini göstermektedir. Bugünkü görüntüsüne Sultan Abdulmecit sayesinde kavuşmuştur. Abdulmecit döneminde yapılan Dolmabahçe ve Ihlamur Kasrında da aynı Batı esintileri görülebilmektedir. 

Avrupa’dan getirtilen mobilyaları, birbirinden eşsiz güzellikteki resimleri, muhteşem boğaz manzarası ile Anadolu Hisarında ziyaret etmeniz gereken en önemli eserler arasında yer almaktadır. 

Anadolu Hisarında Keyif Yapabileceğiniz Mekanlar

Göksu Kafe, Göksu Nehri yanı başında bulunan sevimli ve huzurlu bir mekandır. Arkadaşlarınızla hafta sonu güzel bir kahvaltı yapmak isterseniz Göksu Kafeyi tercih edebilirsiniz. 

Güzelcehisar Kafe, İstanbul’un muhteşem manzaralı kafelerinden biridir. Anadolu Hisarı sırtlarında bulunan bu kafede arkadaşlarınız veya aileniz ile keyifli vakit geçirirken bir yandan da muhteşem İstanbul manzarasının keyfini çıkarabilirsiniz. 

My Moon Restoran, İstanbul’da huzurlu ve keyifli bir zaman geçirmek isteyen kişiler tarafından tercih edilmektedir. Göksu Nehri kenarında bulunan My Moon Restoranı kahvaltı veya kahve için tercih edebilirsiniz. 

Kıyı Emniyet Genel Müdürlüğü Anadolu Hisarı Eğitim Tesisi, hem manzara izlemek isteyen hem de lezzetli bir şeyler yemek isteyen kişiler tarafından tercih edilmektedir. Aileniz veya arkadaşlarınızla Göksu Nehri yakınında eğlenceli ve huzurlu anlar yaşamak istiyorsanız şiddetle önermekteyiz. 

Anadolu Hisarına gidebilmek için Üsküdar’dan 15 veya 15 P numaraları otobüslere binebilirsiniz. Hisar durağında inerek günübirlik Anadolu Hisarının keyfini çıkarabilirsiniz. 

Anadolu Hisarı gezilecek yerler listemizi inceleyerek bir gün içerisinde nereleri gezebileceğinizi, nerelerde kahve ve yemek molası verebileceğinizi öğrenebilirsiniz. Muhteşem boğaz manzarası, kasrı, köşk ve yalıları ile keyifli zamanlar geçirebilirsiniz. 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir