Amasya’nın doğa harikası bisiklet ve yürüyüş rotaları

amasyanin doga harikasi bisiklet ve yuruyus rotalari APTY3CDC

UNESCO Dünya Mirası Süreksiz Listesi’nde bulunan yapıtlarının yanı sıra pek çok Osmanlı şehzadesinin birinci eğitimini alıp devlet idaresini öğrendiği yer olmasıyla öne çıkan “şehzadeler şehri” Amasya’da, bugüne kadar görülmeyen doğal hoşlukların yerli ve yabancı turistlere tanıtılması maksadıyla 20 yeni yürüyüş ve bisiklet rotası belirlendi. Son yıllarda kültür turizminin değerli merkezlerinden biri haline gelen Amasya, yerli ve yabancı turistlere doğal güzellikleriyle hoş bir tatil geçirmeyi vadediyor.

Daha fazla yerli ve yabancı turistin ağırlanması hedeflenen kentte, Vilayet Kültür ve Turizm Müdürlüğü ile Orta Karadeniz Kalkınma Ajansı (OKA) tarafından yeni alanların turizme kazandırılması için keşifler gerçekleştirildi. Kentte ekoturizmin canlandırılması için başlatılan “Amasya Kültür Yolu Rotalarının Belirlenmesi Danışmanlık Takviyesi Projesi” kapsamında yürütülen çalışma sonucunda, turizm destinasyonuna dahil edilecek 20 yeni rota belirlendi.

amasyanin doga harikasi bisiklet ve yuruyus rotalari 0 98wzQUYb

Belirlenen rotalar ortasında Semendu, Eğribük, Akdağ, Seyfe, Gındıra mevkileri ile Boraboy Gölü üzere alanlar yer alıyor. Amasya Valisi Mustafa Masatlı, bu tıp tertiplerin yapılmasının bölgenin turizmine önemli katkı sağlayacağını söyledi.

amasyanin doga harikasi bisiklet ve yuruyus rotalari 1 aSkMvGaF

Sürdürülebilir turizm için bu şekil aktifliklerin devam etmesinin kıymetine değinen Masatlı, “Dünya ile 2020 yılından itibaren karşı karşıya kaldığımız koronavirüs salgınıyla turizm tercihleri de değişti. Buna bağlı olarak bilhassa ekoturizm ön plana çıktı.” dedi.

P3PXi 1639561086 4393

Amasya’da kültürel turizmdeki sıkışıklığı biraz rahatlatmak, doğal hoşlukları ön plana çıkarmak için birtakım çalışmalar yürüttüklerini anlatan Masatlı, çalışmalar sonucunda 20 yeni yürüyüş ve bisiklet rotası belirlediklerini lisana getirdi.

amasyanin doga harikasi bisiklet ve yuruyus rotalari 3 ns4mzW24

Salgının turizme tesirini azaltmanın ve yeni yerler keşfetmenin kıymetli olduğunu vurgulayan Masatlı, şöyle devam ett “Bundan sonraki çalışmalar, büsbütün altyapı ve tanıtım üzerine olacak. Belirlediğimiz rotalarla ilgili tabelalandırma, broşürlerin hazırlanması, karekod sisteminin geliştirilmesi üzere çalışmalar yaparak bu rotaların ne cins özelliklerinin olduğunu anlatan çalışmalar yürüttük. Bu çalışmaya OKA da takviye verdi. Şu an prestijiyle belirlediğimiz rotalarımız açılmış, turizmin bir kısmı bu tarafa kaymış durumda. Ümit ediyorum önümüzdeki yıllarda bu alanlar daha canlı formda turizmin hizmetine girecektir. Gelen konuklarımız vilayetimizde yalnızca kültür turizmi değil, tıpkı vakitte ekoturizmi de burada yaşayacaklardır.”

ui7zO 1639561099 7668

Masatlı, Türkiye’de endemik bitkilerin yaklaşık beşte birinin Amasya’da bulunmasının da kent için değerli bir özellik olduğunu kaydetti.
 

– Turizm,Rota,Çalışma,Amasya,Kültür

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir