Afyonkarahisar’a yapılan turizm yatırımları meyvesini vermeye başladı

afyonkarahisara yapilan turizm yatirimlari meyvesini vermeye basladi nemQc93I

Turizmde her geçen gün çıtayı yükselten Afyonkarahisar’da yaşanan turist hareketliliği iktisada de olumlu yansıdı. Frig Vadisi’nin kalbi olarak nitelendiren Ayazini bölgesinin de turizme kazandırılmasıyla birlikte kent merkezindeki esnafta yaşanan hareketlilikten nasibini aldı. Uzun Çarşı’da uzun yıllardır lokum, sucuk satışı yapan esnaf yaşanan turizm rahmetin satışlara olumlu yansıdığını belirtti.

Vali Gökmen Çiçek’in Afyonkarahisar’da vazifeye başlamasıyla verdiği talimatlar kentte adeta yeni bir güç kazandırdı. Bu çerçevede geçtiğimiz yıl Firig Vadisi’nin kalbi olarak nitelendirilen İhsaniye’ye bağlı Ayazini köyünde başlayan çalışmalar sonrası kentte gelen konuk sayısının da epey artışın olduğu gözlendi. Bölgede başlayan balon turizmi ve tarih turizmi meyvesi kent merkezinde de tesirini gösterdi. Ayazini’de geçtiğimiz hafta sonu düzenlenen Türkiye Enduro ve ATV Şampiyonalarının 4’üncü ve son ayak yarışları gerçekleştirildi. Bu kapsamda şampiyonayı izlemek isteyen binlerce şahısta Türkiye’nin farklı vilayetlerinden Afyonkarahisar’a geldi. Müsabakalar sonrası kenti gezen konuklar uzun çarşıda da yoğunluk oluşturdu. Afyonkarahisar’da sucuk ve lokum satışı yapan esnafta satışlardan mutlu olduklarını söz ederek, yetkililere kente vermiş oldukları takviyelerden ötürü teşekkür etti.

“EKONOMİYE HOŞ BİR YANSIMA OLDU”

Çarşıda uzun yıllardır lokum satışı yapan Ahmet Başkan, Afyonkarahisar’da daima aktifliklerin olmasının hem esnaf için hem de Afyonkarahisar’ın kültürünü tanıtmak için çok hoş olduğunu söz ederek; “İç turizme çok hareketlilik verdiği için iktisada de can veriyor. Hani derler ya, alış veriş yapın can olsun diye. İşte bu devir o devirlerden. Bir de bu kültür ve turizm aktifliklerin kente tesiri çok fazla oldu. Biz bu etikliklerin sayısının ve çeşidinin artmasını istiyoruz. Bu hafta çok yoğunluk yaşandı. Hem tanıtım açısından hem de esnaf açısından hoş oldu. Bu canlılığın tesiri hem ekonomimize hem de ticaretimize hoş bir yansıma yaptı” dedi.

YABANCI KONUKLAR ÇARŞIYA AKIN ETTİ

Sucuk satışı yapan Ali İnci’de, Afyonkarahisar’a yabacı konukların gelmeye başladığını kaydederek şunları söyledi:
“Valimiz Gökmen Çiçek, Afyonkarahisar’a geldi, kıymet kattı. Hakikaten Afyonkarahisar’a yabancı konuklar gelmeye başladı. Hafta sonu yapılan program çok hoş oldu. Yabancılar çarşıya akın etti, iktisada can verdi. Hafta sonu hoştu, hareketliydi. Esasen Afyonkarahisar’ın eserleri de çok hoş. Kenti sucuğu, lokum, kayağı meşhurdur. Artık pastırması da meşhur. Dışardan gelen sucuk, kaymak ve lokum alıyorlar. Çok çeşidimiz var, Kayseri’ye pastırma gönderiyoruz. Kayseri pastırması da hoş ancak biz Kayserili müşterilerimize de pastırma satıyoruz.”
Öte yandan alış veriş yapan konuklar, Afyonkarahisar lokumun çok hoş olduğunu söz etti.

– Afyonkarahisar,Güzel,Kent,Turizm,Lokum,Misafir,Esnaf,Yapan

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir