Adını bölgede bulunan ceviz ağaçlarından alan ilçe ‘Beykoz’

adini bolgede bulunan ceviz agaclarindan alan ilce beykoz pq5M5qs6

İstanbul’da bulunan ve gezilecek yerler sayısı bakımından varlıklı ilçelerden biri Beykoz mükemmel ayrıntılara sahip. Çok esaslı bir tarihi geçmişe sahip Beykoz’da bulunan ceviz ağaçları vaktinde buraya ‘Beykoz’ isminin de verilmesine neden olmuş. Günümüzde ise gezginlerin uğrak yerlerinden biri olmasının yanı sıra Beykoz İstanbul’da yaşayan herkesin sessiz sakin yerde olmak istediğinde tercih ettiği birinci ilçelerin başında geliyor. 

BEYKOZ’DA NELER YAPILIR?

İstanbul’da gezilecek en hoş ilçelerden biri Beykoz. Olağanüstü köşeler bulunuyor ve bu yerleri keşfederken fotoğraf kareleri elde edecek birçok gereç öne çıkıyor. Beykoz’da gezilecek yerler de yeşil alanı bol, sessiz yerler olarak biliniyor. Hafta sonu tatilinizi değerlendirebileceğiniz güzide ilçede neler yapılır gelin göz atalım. 

adini bolgede bulunan ceviz agaclarindan alan ilce beykoz 0 O9Dtl9O5

1- Vapur iskelesinde çay için 

Beykoz’a geldiğinizde birinci olarak Boğaz’ın tertemiz havasını içinize çekmek için burada bulunan kafelerde hoş bir çay içmenizi öneriyoruz. hoş bir dinlenme sonrası ilçeyi keşfe çıkabilirsiniz. 

adini bolgede bulunan ceviz agaclarindan alan ilce beykoz 1 9WTwvWKl

2- İshak Ağa Çeşmesini fotoğraflayın 

Tarihi yüzyıllar öncesine uzanan süper hoşluktaki çeşmeyi kaybolan bir paha olmadan fotoğraflamalısınız. Hala kullanımda olan çeşme bir tarihi eser pozisyonunda. Yasal Sultan Süleyman vaktinde inşa edilmiş. 

adini bolgede bulunan ceviz agaclarindan alan ilce beykoz 2 2G17EPaY

3- Kilise ve mescitleri ziyaret edin 

Beykoz bir tarihi adres cenneti diyebiliriz. Bu sebeple ilçedeki tarihi mimariye sahip kilise ve mescitleri kesinlikle keşfetmelisiniz. 16. yüzyılda inşa edilen Beykoz Serbostani Mustafa Ağa Camii süper mimarisiyle sizi beklerken 1776 yılında yapılan Ermeni Surp Nigoğayos ve Rum Ortodoks Ayia Paraskevi Kiliseleri de ziyaret etmeye kıymet öteki tarihi yerler olarak bulunuyor. 

adini bolgede bulunan ceviz agaclarindan alan ilce beykoz 3 V26a3WcM

4- Beykoz Korusu’nu keşfedin

Mükemmel görünüme sahip olan ve bilhassa ilkbaharda yemyeşil olan koruyu kesinlikle gezin. Tertemiz İstanbul havası bulunan Beykoz sizlere gezilecek yerler bakımından varlıklı içerik sunuyor. 

adini bolgede bulunan ceviz agaclarindan alan ilce beykoz 4

5- Mecidiye Kasrı’nı keşfedin 

Tekrar tarihi adreslerden biri olan bu nadide yapıyı da keşfetmeden Beykoz’dan dönmeyin. Duvardaki işlemeleri ve bahçesinin yemyeşil ayrıntıları Mecidiye Kasrı’nı öne çıkartan ayrıntılar. 

BEYKOZ İLÇESİ İSMİNİ NERDEN ALIYOR?

İstanbul fethedilmeden 51 yıl evvel Amikos bugünkü Beykoz Yıldırım Beyazit taraıfndan fethedilir. Bu fetihle bir arada bölgenin ismi Amikos değil artık Beykoz’dur. Fakat Beykoz isminin ortaya çıkışı ile ilgili birçok rivayet kelam konusu. Bu rivayetler içerisinde en bilineni, Beykoz isminin Kocaeli beylerbeylerinin Beykoz’da oturmasına nispetle üretilenidir. Rivayete nazaran Farsçada ‘köy’ manasına gelen ‘kos’ sözcüğünün Türkçe beyefendi sözcüğüne eklenmesi sonucunda ortaya çıkan Beykos (Beyköyü) sözcüğü kentin ismi olarak kalmıştır. Beykos vakitle Beykoz’a dönüşmüştür. 

Bir öteki rivayet ise herkesin ilgisini çeken öyküdür. Beykoz isminin, kentin Osmanlı yönetimi altına girdiği devirden sonra kentte inşa ettirilen On Çeşmeler isimli bir çeşmenin yanında bulunan büyük bir ceviz ağacına binaen ortaya çıktığını sav etmektedir. Bu rivayete nazaran kelam konusu devirde koz sözü ceviz sözcüğünü nitelemek üzere kullanılmaktadır. Bu yörede ceviz ağaçlarının çok fazla sayıda bulunması nedeniyle de bu yöreye Binkos isminin verildiği ve bu ismin vakitle Beykoz ismine dönüştüğü öne sürülmektedir.

 

 

 

 

– Beykoz,Tarihi,Bey,Söz,Yerler,Rivayet,İsmini,İstanbul,Çeşme,Bulunan,Ağa

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir