Abant’ta gezilecek görülecek yerler

abant da gezilecek gorulecek yerler

Dört bir yanı tabiat olağanüstüsü olan ülkemizin en beğenilen yerlerinden biri olan Abant, sonbahar aylarının gelişiyle eşsiz bir hoşluğa büründü. Pekala, Abant nerede? Abant’ta gezilecek yerler nerelerdir? Abant’ta ne yenir? Abant’a nasıl gidilir? Abant Gölü nerede? Abant Tabiat Parkı nasıl bir yer? İşte merak ettiğiniz her şeye haberimizde…

Göz alıcı kızıllığıyla içimizi ısıtan sonbahar mevsimi doğayı keşfetmek için eşsiz bir vakit dilimini gözler önüne seriyor. Bu periyotta Türkiye’nin tabiatına kucak açabileceğiniz seyahat rotaları oluşturabilirsiniz. Bilhassa tertemiz havasıyla her yıl binlerce yerli ve yabancı turiste kapılarını aralayan Bolu tam da aradığınız yer! Hem İstanbul’a yakın olması hem de huzur veren havasıyla ziyaretçilerine güzel anlar yaşatan Bolu’da Abant kesinlikle görülmesi gereken yerler ortasında. Gelin, yemyeşil görüntüleriyle gününüze sevinç katacak Abant’ı birlikte adım adım keşfedelim.

ABANT NEREDE?

Abant, İstanbul’a yakın olmasından ötürü pek çok kişinin seyahat rehberinde birinci sıralarda yer almaktadır. İstanbul’a yaklaşık 280 kilometre uzaklıkta yer alan Abant, Bolu’nun Mudurnu ilçesine bağlıdır. Şehir merkezinin 34 kilometre güneybatısında yer alan Abant, günü birlik seyahatler için de epeyce ülkü bir pozisyondadır.

 

ABANT’TA GEZİLECEK YERLER

Yeşilin kahverengi, sarı, turuncu, kırmızı ve mavi ile buluştuğu Abant’ta adeta bir yağlı boya tablosuna bakıyor üzere hissedebilirsiniz. Her yanında başka bir hoşluğa konut sahipliği yapan Abant’ta göl kenarında piknik yapabilir ya da sessiz bir yürüyüşle ağır tempodan uzaklaşabilirsiniz.

 

Abant’a gelirseniz kesinlikle yakınlarda yer alan Örmeci Yaylası, Sinekli Yaylası, Samandere Şelalesi ve Güzeldere Şelalesini görmelisiniz.

 

Sonbaharın son ayını yaşayacağımız şu günlerde Aralık bizlere uzaklardan göz kırpıyor. Şayet Abant’a Aralık ayında gitmeyi planlarsanız; her yıl 13 Aralık’ta düzenlenen Hamsi Şenliği‘ne gidebilirsiniz.

 

Her yaş kümesine hitap eden etkinliklerle eğlenceli anlara mesken sahipliği yapan şenlikte Karadeniz’e mahsus halk oyunlarını izleyebilirsiniz.

 

ABANT GÖLÜ

Bolu’nun 35 kilometre güneybatısında yer alan Abant Gölü, yer altında meydana gelen tektonik çöküntüler sebebiyle büyük taş blokların vadiyi doldurmasıyla şuan ki haline kavuşmuştur. 1350 metre yükseklikte yer alan göl, Abant Dağları üzerindedir.

 

Yer altı suları ile beslenen gölün etrafında pek çok bitki çeşidine rastlanmaktadır. Bilhassa sarıçam, karaçam, kayın, meşe, kavak, dişbudak, gürgen, söğüt, ardıç ağaçları ve ormangülü, ılgın, fındık, muşmula, papazkülahı, alıç, çobanpüskülü, kuşburnu, eğrelti, böğürtlen, çilek, nane, ahududu, sarmaşık, ısırgan ve atkuyruğu üzere pek çok ağaç ve bitki çeşidi gölü çevrelemektedir.

 

Öte yandan gölün etrafında pek çok balık cinsini de görebilirsiniz. Dilerseniz burada yılın muhakkak devirlerinde fiyat karşılığı olta ile balık tutabilirsiniz.

 

Abant gölüne gelirseniz; yanınıza çadır almayı da unutmayın!

 

Burada kamp alanlarından faydalanarak kamp yapabilirsiniz. Bilhassa Samat Yaylasının yakınlarında büyük bir kamp alanı bulunmaktadır.

 

Abant Gölüne yolunuz düştüyse gölün girişinde yer alan Köy Pazarına uğrayarak yöre halkının yaptığı eserlerden satın alabilirsiniz. Dağ reçelleri, çeşit çeşit peynirler, mis kokulu tereyağı ve el emeği erişteler… Her biri sizlere adeta lezzet şöleni yaşatacak.

 

ABANT TABİAT PARKI 

Süper bir hoşluğu gözler önüne seren Abant Gölü aslına bakarsanız 1200 hektarlık bir alanı kapsayan Abant Tabiat Parkı içerisindedir. Yeşil bir orman denizini anımsatan tabiat parkı 1988 yılından itibaren Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından muhafaza altındadır.

 

Abant Tabiat Parkı tabiat tutkunları için adeta biçilmiş bir kaftan niteliğinde olmakla bir arada burada sakin ve huzur dolu yürüyüşler yapabilirsiniz. Şayet fotoğrafçılıkla ilgileniyorsanız olağanüstü kareleri objektifinizden görmeniz de mümkün.

 

ABANT’TA NE YENİR?

Yemekleriyle de büyük üne sahip olan Bolu Abant’a giderseniz; kesinlikle Ovmaç Çorbası, Çantıklı pide, Kedi batmaz, Kaldırık dolması, Mengen pilavı ve Kara Kabak Tatlısını tatmanızı öneririz.

 

Abant’ın pak havasında kahvaltı yaparken sıcacık çay eşliğinde Kabaklı Gözleme denemeden dönmeyin derim!

 

ABANT’A NASIL GİDİLİR? BOLU’DAN ABANT’A NASIL GİDİLİR?

İstanbul ve Abant ortası yaklaşık 281,8 kilometre olmakla bir arada; özel aracınızla ortalama 4 saat 7 dakika içerisinde ulaşım sağlayabilirsiniz.

Lakin dilerseniz otobüs seferlerinden de yararlanarak Abant’a gidebilirsiniz. Otobüs seferlerinden faydalanarak Abant’a gitmek için öncelikle Bolu’ya ulaşmanız gerekiyor. Bunun için en az 60,00 TL‘ye alacağınız otobüs bileti ile yaklaşık 4 sat 37 dakika içerisinde Bolu’ya ulaşabilirsiniz. Sonrasında kent merkezinden 22 Numaralı halk otobüslerine binerek ya da taksi aracılığıyla Abant’a gidebilirsiniz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir