5 bin yıllık yerleşimler gün yüzüne çıkarıldı: Turizme kazandırılacak

5 bin yillik yerlesimler gun yuzune cikarildi turizme kazandirilacak CChfj18D

Höyüğün altındaki 12 milyon tonluk linyitin iktisada kazandırılması gayesiyle 1989’da başlatılan kurtarma hafriyatı, Çelikler Holding sponsorluğunda 3 yıldır Kütahya Müze Müdürlüğü kontrolünde sürüyor.

Hafriyatın bilimsel danışmanlığını yürüten Kütahya Dumlupınar Üniversitesi Öğretim Vazifelisi Nazan Ünan, AA muhabirine, Türkiye’nin en büyük kurtarma hafriyatı projeleri ortasında yer alan höyükteki çalışmalarda antropolog, restoratör, mimar, mimari restoratör ve seramik uzmanından oluşan 50 teknik işçinin yanı sıra 250 personelin misyon aldığını söyledi.

Anadolu arkeolojisi bakımından aydınlatılması gereken değerli noktaları ortaya çıkardıklarını vurgulayan Ünan, “Gerek mimari kalıntıları gerekse küçük buluntularıyla akabinde Erken Tunç Çağı 3 ve 2’nci periyotlar ortasını temsil edilen bir tabakanın hafriyatını büsbütün yaptık. Bu dönem Erken Tunç Çağı 2 katmanının en üst katmanını büsbütün açtık. Bu da bize kıymetli sonuçlar verdi.” dedi.

KİMİ YERLER YANGINDA ZARA GÖRMÜŞ

Nazan Ünan, höyüğün düzlüğünde bulunan Roma Devri yerleşmesinin devamını da açığa çıkardıklarını aktardı.

Orta Tunç Çağı’na tarihlenen yerleşimin hudutlarını belirlemeye yönelik çalışmalar da yaptıklarını lisana getiren Ünan, şöyle konuştu:

“Batı Anadolu’da birçok merkezde Erken Tunç Çağı 2 mimarisi ve periyodu temsil ediliyor lakin Kütahya’da tamamının hafriyatı yapılan öbür bir merkez yoktu. Aslında Batı Anadolu’da tamamının hafriyatının yapıldığı çok fazla merkez yok. Bu açıdan da değerli zira höyük tipi hafriyatlarda yalnızca bir yahut iki yer, bir yahut iki buluntu değil tabakanın tamamının kazılmasıyla bir arada yerleşim planının açığa çıkarılması, yapı materyalleri, plan tipleri, yapıların kullanım gayeleri üzere buluntularla kontaklı sonuçların ortaya konulması açısından bu hafriyat son derece kıymetli. Biz bu 3 yıl boyunca 3-4 farklı devir ve 3 katmanda çalıştık. Bu katmanların tamamını açığa çıkardık diyebiliriz. Bunlardan birincisi Erken Tunç Çağı 3 periyoduna ilişkin hem höyüğün üstünde hem yamaçlarında devam eden büyük bir yerleşimi açığa çıkardık.”

Ünan, surlarla çevrili Erken Tunç Çağı 2 yerleşimindeki kimi yerlerin yangın geçirmiş olduğunu gördüklerini kelamlarına ekledi.

5 bin yillik yerlesimler gun yuzune cikarildi turizme kazandirilacak 0 BpYBQ8K9

SEYİTÖMER HÖYÜĞÜ

Geçmişi milattan evvel 3000’li yıllara kadar uzanan Seyitömer Höyüğü, vilayet merkezine 26 kilometre uzaklıkta, Çelikler Seyitömer Elektrik Üretim AŞ çalışma alanında bulunuyor.

Özgün yüksekliği 26 metre, eni 140 ve uzunluğu 150 metre olan höyükte kurtarma kazısına, altındaki linyitin iktisada kazandırılması maksadıyla 1989’da Eskişehir Müzesi Müdürlüğünce başlandı. Höyük, 1990-1995 yıllarında Afyonkarahisar Müzesi Müdürlüğü tarafından kazıldı.

TKİ Genel Müdürlüğü ile Kütahya Dumlupınar Üniversitesi Rektörlüğü ortasında imzalanan protokol doğrultusunda hafriyatlar, 2006’da DPÜ Arkeoloji Kısmına devredildi. Kısım Lideri Prof. Dr. Nejat Bilgen başkanlığında öğretim elemanları, öğrenciler ve emekçilerden oluşan hafriyat heyeti, çalışmalarını 2014’e kadar sürdürdü. Höyükten çıkarılan 17 binden fazla eser, sergilenmek üzere Müze Müdürlüğüne teslim edildi.

– Kazı,Kazısı,Höyüğü,Dönem,Höyük,Müdürlüğü,Erken Tunç Çağı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir