2022Japonya’nın başşehri: Tokyo gezilecek yerler

2022japonyanin bassehri tokyo gezilecek yerler dTnOlP5H

Yükselen güneşin ülkesi Japonya, tarihte yaşadığı yıkıcı savaşların tesirini azimli çalışmasıyla atlatarak dünya devi olmayı başarmış, teknolojiye taraf veren Asya’nın başkanı pozisyonunda yer alıyor. Hem geçmişine sıkı sıkıya bağlı kalan hem de çağdaş bir ülke olmanın en uygun örneği yansıtan Japonya, klasik bir seyahat rotası dışına çıkmak isteyenler için kimono giymiş beşerler ve göz alıcı tapınaklar ortasında güçlü bir seyahat sunuyor.

 

 

Japonya’nın başşehri Tokyo, Uzak Doğu’nun en kıymetli kentlerinden biri olarak binlerce insanın hayatında bir defa olsun gitmek istediği hayaller kenti olarak biliniyor. Bu hayaller kentinde neler yapabileceğinizi, neleri görmeli ve ne yemeli üzere hususları merak edenler için tapınakları, müzeleri ve parklarıyla Tokyo seyahat rehberini sizler için hazırladık.

 

TOKYO’NUN VAZGEÇİLMEZ SEYAHAT NOKTASI: MEIJI TAPINAĞI

2022japonyanin bassehri tokyo gezilecek yerler 0 FzYwORTy

İmparator Meiji ve eşi İmparatoriçe Shoken’e adanmış Japonya’nın en tanınan tapınağı Meiji, büyük Yoyogi parkı içerisine inşa edilmiş görkemli mimarisiyle hayranlık uyandırıyor. Japonya’nın her bölgesinden insan tarafından bağışlanan 365 farklı ağaç tipinin bulunduğu parkta Japon klâsik düğünlerinden çıkmış baştan ayağa etnik kıyafetlerini giymiş Japonları görebilirsiniz. 

2022japonyanin bassehri tokyo gezilecek yerler 1 EJqtlam4

İmparator ve imparatoriçenin hayattayken sık sık ziyaret ettiği bir süs bahçesi olan alan, tapınağın inşa edileceği bölge için belirleyici etken olmuştur. Klasik Japon mimarisi özellikleri taşıyan Meiji Tapınağı, hem yabancı turistlerin seyahatleri hem de mahallî halkın dini aktivitelerini yapmaları için kullanılabiliyor. Tapınak içerisinde fotoğraf çekmek, yiyecek ve içecek ile girilmesi yasaklanarak iç yer sisteminin ziyan görmesi önlenmeye çalışılmaktadır.

TOKYO’NUN EN ESKİ TAPINAĞI: SENSOJİ TAPINAĞI


2022japonyanin bassehri tokyo gezilecek yerler 2 wWzc8ptL

Tokyo’nun en eski tapınağı Sensoji Tapınağı, bir Budist tapınağı olarak etrafında farklı dine ilişkin mabedler ile bir ortada Tokyo’nun en kıymetli bölgelerinden birini oluşturuyor. Canlı sokaklarda renk cümbüşünü andıran imajıyla turistlerin ağır ilgisini çeken Sensoji, iki kardeş tarafından inşa edilmiştir.


2022japonyanin bassehri tokyo gezilecek yerler 3 gARYEGPD

Efsaneye nazaran bölgede balık tutarken yakaladıkları tanrıça Kannon heykelini göle attıklarında heykelin her kezinde geri çıkması nedeniyle Kannon’a hürmet göstermek amacıyla Sensoji Tapınağı’nı inşa etmişler. Japon kültüründe olağan görülen bu türlü efsaneler bir yana dursun biz tapınağın görsel hoşluğuna bakacak olursak şık mimarisi çabucak ön plana çıkıyor. “Yıldırım kapısı” manasına gelen “Kaminarimon” kapısından tapınağa girerken karşınıza çıkan kocaman kırmızı fenerler, tapınağın en çok fotoğraflanan alanlarını oluşturuyor.

2022japonyanin bassehri tokyo gezilecek yerler 4 c9U3jBdh

TOKYO İMPARATORLUK SARAYI

2022japonyanin bassehri tokyo gezilecek yerler 5

Japonya, sembolik olarak imparatorluk sistemini devam ettiren ülkeler ortasında bulunuyor. Sembolik devlet lideri Japonya İmparatoru Naruhito, resmi ikamergah olarak Tokyo İmparatorluk Sarayı’nda yaşamaktadır. Saray, imparator ve ailesinin özel konutlarını, müze, idari işler ve arşiv üzere kısımları içerisinde bulundurmaktadır. Sarayın iç kısmına sırf imparatorun doğum günü olan 23 Aralık’ta ve 2 Ocak’ta giriş yapabilirsiniz.

ALIŞVERİŞİN EN KEYİFLİ MERKEZİ: SHIBUYA

2022japonyanin bassehri tokyo gezilecek yerler 6 5pbA32eX

Alışveriş ve Japonya’nın kendine has cümbüş anlayışının en dorukta yaşandığı Shibuya’da Tokyo’nun kalabalıkları ortasında renkli yaşama katılabilirsiniz. Dünyaca ünlü markaları bulabileceğiniz Shibuya, modaya taraf veren tesirli Japon mağazaları ve kafeleriyle de gençlerin uğrak noktası olarak ön olana çıkıyor. Geceleri binaların rengarenk reklam tabelalarının aydınlattığı caddelerde Japonya sokaklarını keşfetmek için çok uygun bir fırsat.


2022japonyanin bassehri tokyo gezilecek yerler 7 8fV2MnKF

AKIHABARA ELECTRİC TOWN


2022japonyanin bassehri tokyo gezilecek yerler 8 67Y6P9eX

Japon çizgi romanları, anime ve manga severlerin cennete düşmüş üzere hissedeceği Akihabara’yı görmeden dönmemesini tavsiye ederiz. Ne tarafa baksanız anime karakterlerinin devasa posterlerini ya da anime kostümleri giymiş şirin Japonları gördüğünüzde izlediğiniz o animelerin içerisine girmiş üzere olacaksınız. Akihabara’da anime konseptli kafelere gidebilir, manga karakterlerinin oyuncaklarını ve kitaplarını koleksiyon biçiminde toplayabilirsiniz. 

Akihabara, sırf çizgi roman sevenlere hitap eden bir yer olmanın dışında elektronik eşyaların da her çeşidini bulabileceğiniz bir elektronik merkezi. Teknolojide önder elektronik markalarının güçlü çeşitliliğiyle karşılaşacağınız çok katlı mağazalarda dilediğiniz esere basitçe ulaşabilirsiniz.

TOKYO DISNEYLAND


2022japonyanin bassehri tokyo gezilecek yerler 9

Amerika’dan sonra dünyanın birinci Disneylandı olan Tokyo Disneylad, sadece çocukların değil yetişkinlerin de eğlenceli dakikalar geçirmesini sağlayan çok geniş alana yayılmış bir tematik park. Disneyland’da her periyot değişen dekorasyonuyla farklı konseptleri ziyaretçilerine sunarak sizleri şaşırtacak yeni fikirler hazırlamaktadır. 

2022japonyanin bassehri tokyo gezilecek yerler 10 pSDvnbnT

Güçlü oyuncak ve içeriklere sahip Disneyland’da  sevdiğiniz çizgi sinema karakterleriyle fotoğraf çektirebilir ve müzikaller izleyebilirsiniz. Disneyland’in 4 klasiği olan Tomorrowland, Toontown, Westernland ve Adventureland ortasından kendinize uygun olan bölgede eğlenebilirsiniz. Uzay ve gelecek hususlarına ilgisi olanlar Tomorrowland’de, çizgi sinema karakterleri için Toontown’da, macera ve tematik keşifler için Westernland ve Adventureland bölgelerinde istediğinizi seçebilir yahut çok uzun sıralar beklemeyi göze alıyorsanız hepsinde talihinizi deneyebilirsiniz.

TOKYO’YA NE VAKİT GİDİLİR?


2022japonyanin bassehri tokyo gezilecek yerler 11 eVnkpfVG

Japonya yağış ölçüsünün ve fırtınaların bol ölçüde olduğu bir ülke olduğu için kışın gitmek ve çok nemli bir havaya sahip olduğu için de yaz aylarında ziyaret etmek uygun değildir. İlkbahar ve sonbahar vakitleri Tokyo’ya giderek hem daha uygun hava kaidelerinde kenti gezebilir hem de Japon kiraz çiçeği “sakura” şenliklerinde pembe çiçeklerle bezenmiş kentin tadını çıkarabilirsiniz.

TOKYO’DA NE YENİR?

2022japonyanin bassehri tokyo gezilecek yerler 12 tUPrUDTH

Deniz eserleri yüklü bir mutfağa sahip olan Japonya’da yemek yerken biraz gözü pek olmanız da yarar var. Suşinin saşimi, tenpura alternatiflerini deneyebilir, bir cins erişte yahut şehriye diyebileceğimiz noodledan yapılmış çok çeşitli çorba ve yemeklerden kesinlikle yemelisiniz.

Pirincin buharda haşlanmasıyla yapılan klâsik bir Japon yemeği olan renkli toplar halindeki Moçi’den yiyebilirsiniz.

2022japonyanin bassehri tokyo gezilecek yerler 13 239DLr3i

TOKYO’DA NEREDE FOTOĞRAF ÇEKİLİR?

Tüm sokakları ve meydanları cıvıl cıvıl renkler sunan Tokyo’nun her köşesinde özgün fotoğraflar çekebilirsiniz. Bilhassa dünyanın en çok fotoğraflanan meydanı Shibuya’nın kesişim noktasında Tokyo’da olduğunuzu en çok hissettiren fotoğrafları çekebilirsiniz.

İlkbahar periyodunda Tokyo’yu ziyaret ederseniz sakura şenliklerine katılıp pembe çiçeklerin ortasında harika doğal fotoğraflar çekebilirsiniz.

– Japon,Tokyo,İmparator,Fotoğraf,Bölge,Gezi,Anime

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir