2022 Ürdün seyahat rehberi

2022 urdun seyahat rehberi

Tam ismi Ürdün Haşimi Krallığı olan Ürdün, üç büyük dinin kesiştiği noktada yer alan mistik ve masalsı ülke olarak biliniyor. Arapça, İngilizce ve Fransızca konuşulan bu tarihi ülke, bir Arap ülkesidir. Yıldızları yer yüzüne inmiş üzere yakından görebileceğiniz çölleri, Çölün ortasında bir vaha Lut gölü, seyahat ederken sizi selamlayarak geçen deve kervanları ve Akabe’de su altı güzellikleriyle dünyanın her yerinden insanları büyülüyor. Türk vatandaşlarına vizesiz seyahat imkanı sunan Ürdün’de görülmesi gereken yerler nelerdir? Ürdün’de ne yenir? sorularını sizler için araştırdık.

Şimdi Ürdün’e iner inmez sizi masmavi deniz devamında ise turuncu, kırmızı çöl dorukları karşılıyor. Görünüm ziyafetine daha uçaktayken başladığınız bu seyahatte sizleri nelerin beklediğini hayal ettikçe heyecanlanacaksınız.

 

 

Wadi Rum


2022 urdun seyahat rehberi 0 RibKubpu

Arapça “Rum vadisi” manasına gelen Wadi Rum, UNESCO Dünya Mirasları Listesi’nde yer alan kum taşı ve granitten oluşmuş bir vadidir. Vadide turuncu, kırmızı ve pembe renkteki kumlar içinde kendinizi dünya dışına çıkmış üzere hissedeceksiniz. Tarih öncesinden beri çeşitli medeniyetlere konut sahipliği yapmış çöl, bu medeniyetlerin izlerini taşımaktadır. 

2022 urdun seyahat rehberi 1 miaN3MwV

Çölde safariye çıkabilir ve bedevilerle yan yana seyahat yapabilirsiniz. Wadi Rum’da Hicaz Demir Yollarında asılı olan Türk bayrağı sizi selamlayacak ve sonrasında Wadi Rum’un kırmızı anemon çiçekleri, siyah zambakları ortasında eşsiz bir tabiata şahitlik edeceksiniz.Develerin üzerinde klasik kıyafetleri ve süsleriyle Wadi Rum’un güvenliğini sağlayan “çöl devriyeleri” sayesinde çölde gönül rahatlığıyla seyahat edebilir ve gece kamp için konaklayabilirsiniz. 

2022 urdun seyahat rehberi 2

Petra Antik Kenti


2022 urdun seyahat rehberi 3 gMlb9dvA

Bir kanyonda gizlenmiş hala gizemini koruyan Petra Antik Kenti, Ürdün denilince akıllara birinci gelen, kartpostallara mevzu olan efsanevi bir mimari mükemmelidir. Çölün ortasında gün içerisinde pembe, kırmızı, turuncu ve sarıya dönen Petra, sıra dışı bir halk olan Nebatiler tarafından inşa edilmiştir. Rengi nedeniyle “Rose City” olarak da bilinen kentin o periyotta kayaların nasıl böylesine oyularak mükemmel bir mimarinin ortaya çıkarıldığı merak konusu.

2022 urdun seyahat rehberi 4 prcRGRd9

Akabe


2022 urdun seyahat rehberi 5 wyB9vvsQ

Akabe, Kızıldeniz’de deniz altı hayatındaki zenginlik ile biliniyor. Bilhassa dalış turuzmi için tercih edilen Akabe, bu alanda dünyanın en güzel ve sayılı kentleri ortasında yer alıyor. Akabe, Ürdün’ün tek liman kenti olarak öbür kentlerinde çöllerde sıcak ve kurak bir seyahat yaptıktan sonra serinlemek için hoş bir alternatif olacaktır. Yirmiden fazla dalış noktası bulunan Akabe’de 500 mercan resifi, bin 200 balık çeşidi ve binden fazla kabuklu deniz canlısı bulunmaktadır. 


2022 urdun seyahat rehberi 6

Lut Gölü

2022 urdun seyahat rehberi 7 NEfGsLbn

Deniz düzeyinden 400 metre aşağıda bulunan Lut gölü, yüksek tuz oranıyla hiçbir balık tipi yaşamadığı için “Ölü deniz” olarak biliniyor. Suyun üzerinde batmadan durabilme imkanı sağlayan gölde yüzmeyi kesinlikle denemelisiniz. Lut gölü çamurunun çeşitli cilt problemlerine şifa verdiği söylenmektedir hasebiyle gölü hoşluk emeliyle ziyaret eden turist sayısı da çok fazladır. Bu şifalı çamuru yanınızda götürmek isterseniz de gölün etrafındaki dükkanlardan gölden çıkarılan çamuru sarın alabilirsiniz.

ÜRDÜN’E NE VAKİT GİDİLİR?
2022 urdun seyahat rehberi 8 VXptcMal

Ürdün’ün kuru ve çöl iklimi, yazın kavurucu sıcaklarında bunaltıcı bir tesir yapacağı için yaz mevsiminde Ürdün’ü ziyaret etmek hiç uygun değildir. Eylül- Ekim ile Nisan- Mayıs üzere bahar aylarında Ürdün’e giderseniz çölde daha rahat bir seyahat geçirebilirsiniz. Kışları her ne kadar ılık bir hava olsa Akabe’de dalış yapmak isteyen deniz altı severler için yazın gitmek daha gerçek bir tercih olacaktır.

ÜRDÜN’DE NE YENİR?
2022 urdun seyahat rehberi 9 Pl7tMGal

Ürdün, Arap ülkesi olarak klasik Arap yemeği kültürü taşımaktadır. Ürdün’ün en meşhur yemeklerinden haşlanmış nohutun çeşitli baharatlarla harmanlanmasıyla yapılan Humus’u her yerde ucuza bulabilirsiniz. Wadi Rum’un çöllerinde kamp yaparken kuzu tandır yemeği de ihmal etmeyin. Ürdün’ün Türkiye’de biline ve sıkça yapılan yemeklerinden Falafeli de ana vatanından yemenizi tavsiye ederiz.

– Ürdün,Çöl,Akabe,Gölü,Deniz,Wadi Rum,Arap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir