2022 Trilye’de gezilecek yerler

2022 trilyede gezilecek yerler jGrV4lDE

Trilye’de gezilecek yerler hafta sonu geldiğinde başta İstanbul olmak üzere ülkemizin makul yerlerinden ziyaretçi alan adresler oluyor. Birbirinden hoş seyahat yerleri havası ve tarihi dokusu ile huzur verirken doğal hoşlukları de birebir formda gerilimden uzak bir gün için ülkü noktalar oluyor. Tabiat içinde tarihi konutları görebileceğiniz Trilye Bursa’da Zeytinbağı ilçesinde bulunan tatlı ve küçük bir belde olarak sizleri bekliyor. Trilye nerede, Trilye’ye nasıl gidilir, Trilye’de ne yenir ve daha fazla bilgi için bu seyahat rehberini hazırladık. Bu hoş beldenin bütün adreslerini keşfederek günübirlik seyahatinizde kimsenin keşfetmediği hoş yerleri görebilirsiniz.

 

 

Son vakitlerde Tirilye çok fazla turist çekmeye başladı. Bunda tesirli olan öge ise toplumsal medya. Herkesin bu köye dair fotoğraflarını paylaşması tanınan bir seyahat noktası olmasını sağladı. 

 

 

TRİLYE’DE GEZİLECEK YERLER


Trilye’de gezilecek yerler tarihi ve eski yapılardan oluşuyor diyebiliriz. Buradaki meskenler bakımsızlıktan yıkılmak üzere. Çok eski konut mimari kültürümüzü görmek isteyenlerin bu konutlar yok olmadan burada keşif yapmaları çok düzgün fırsat olacaktır. Köy görünümü ve tabiatı ile büyüleyici lakin meskenlerin bu türlü eski ve bakımsız olması ise üzücü. Tekrar de ismini duyurmayı başaran bu seyahat beldesindeki mimari yapıların onarıma girebileceği ihtimali var. 

Trilye Evleri 

mkLww 1580991969 3846
Trilye’yi ünlü yapan bu meskenler diyebiliriz. Eski dokusu ve yapısı ile herkesin fotoğraflarını süslüyor ve doğal bir stüdyo vazifesi üsteleniyor bu ever. Her sokakta birbirinden eski konutlar bulunuyor. Yaşanmışlıkları ise geçmişten günümüze kadar  hala barındırdığı hissedilebiliyor. Dokusunu kaybetmeden daha ne kadar varlıklarını devam ettirecekler merak konusu. Fakat yitip gitmeden görmek âlâ olacaktır. 

Güverte halindeki konut, altında manav bulunan konut ve perili mesken denilen tarihi yapılar yıkılmaya ramak kalmış durumda. Köyün sokaklarını yürüyerek gezerseniz bu konutları görebilirsiniz. Bir yeri keşfetmenin en yeterli yolu da kesinlikle o yeri yürüyerek gezmektir. Böylelikle çok düzgün keşif noktalarını görebilirsiniz. Gezerken perili konutu de görmeyi ihmal etmeyin. Bu meskenlerin önünde fotoğraf çekilebilir çok düzgün kareler çıkartabilirsiniz. 

Taş Mektep 


Trilye’de gezilecek yerler içinde çok hoş bir tarihi yapı daha. 1909 yılında yapılan bina Osmanlı’nın eğitimde yaptığı ıslahatlar sonrası inşa edilmiş. Mübadele sonrası 1924 yılında öksüzler meskeni olarak kullanılmış. 1928 yılında tekrar okul olarak kullanılmaya başlanmış bu tarihi yapı. 1988 yılında ise bahtına terk edilmiş ve yalnız kalmış. Tarihi yapının restore edilmesi üzere bir plan kelam konusu. 

Aziz Vasil Kilisesi 

N1BOn 1580992059 5917
Taş Mektep’in Mübadele sonrası öksüzler konutu olarak kullanılmaya başlanması ile bu bina da yemekhane vazifesi üstlenmiş. Okulun yemekhanesi olan kilise daha sonraları birçok iş için kullanılan bir yer olmuş. Günümüzde Faruk Çelik Kültür Merkezi olarak hizmet veren tarihi bina 2009 yılında restore edilmiş. 

Yuannes Kilisesi 

ST5Xl 1580992100 6873
19. yüzyıl Rum Kilisesi olan bu tarihi bin da ziyaret edilecek hoş bir nokta. Mübadele sonrasında Rum bir iş adamı tarafından satın alınmış. Otele dönüştürmeye çalışmış bu kişi burayı lakin başarılı olamamış. Bu yüzden günümüzde eski ve bakımsız olarak Trilye’de duruyor. 

Kemerli Kilise 

YvWyV 1580992178 6592
Trilye’de görebileceğiniz çok eski yapılardan biri de Kemerli Kilise. Harabe durumda olsa da günümüzde tüm tarihi kıymetleriyle ayakta duruyor. Tarihte üzerine fotoğraf yapılan birinci kilise olduğu söyleniyor. 13. yüzyıla ilişkin olan kilise Hz. Meryem’e adanmış olarak biliniyor. 

Eski Postane 

YL8He 1580992246 4058
Köydeki en bakımlı tarihi yapılardan biri bu postane binası oluyor. 1902 yılında yapılan Eski Postane altı katı taş en üst katı ise ahşap olarak bulunuyor. Özel mülk olan bu binayı sahibi restore ettirmiş. 

Fatih Camii

eWfXR 1580992306 87
Trilye’de çok sayıda kilise var. Bunların birçok kullanılamaz durumda fakat tekrar de tarihi kıymet niteliğini koruyor. Evvelden Hagios Stephanos kilisesi olan bu cami de bunlardan biri. 7. yüzyılda yapılan tarihi kilise köyün es eski yapılarından biri. 1560 yılında mescide çevrilmiş. Günümüzde ibadete açık olan cami yanında Yavuz Sultan Selim tarafından yaptırılan bir de avlu yer alıyor. 

Trilye Yat Limanı 

eA0dB 1580992333 495
Trilye’nin sevimli ve hoş bir yat limanı bulunuyor. Sıralı balıkçılarda balık alabilirsiniz. Denizin hoş havasını içinize çekerek gezmeniz de mümkün. Yaz aylarında meydanın yanındaki plajdan da denize girebilirsiniz. Denizi pak ve yüzmek için de uygun 

Trilye Köylü Pazarı 

IKFFt 1580992452 7635
Trilye geçimini tarihte daima zeytincilikten kazanmış. Pazardan zeytin ve zeytinyağının en hoş halini alabilirsiniz. Trilye Köylü Pazarı içerisinde teyzeler zeytinlerini ve zeytinyağlarını satıyorlar. 

Yalnızca zeytin ve zeytinyağı değil nar ekşisi, turşu, reçel, acı sos üzere doğal el üretimim eserler de bulunuyor. 

Trilye Çarşısı 

CMjl3 1580992519 147
İkramlık eşyalar almak için en uygun yerlerden. Sevdiklerinize buradan ikramlık eşyalar alabilirsiniz. Rengarenk olan çarşı yalnızca bir dükkandan oluşuyor. Buradan yöreye ilişkin eserleri alabilir, renkli çarşının önünde de fotoğraf çekilebilirsiniz. 


PotvK 1580992674 2999

TRİLYE’DE NE YENİR?

Trilye balıkçıları ile ünlü bir küçük köy. Burada yiyebileceğiniz en hoş lezzet de balık. Levrek yiyebilir ve balık çorbası içebilirsiniz. Kabak çiçeği dolmasının da lezzetine doyabilirsiniz. Ayrıyeten yörenin közde Türk kahvesi de ünlüdür. Cevizli ayva tatlısı da lezzetine doyum olmayan bir öbür meşhur yemeğidir. Bunların tadına bir de Trilye’de bakabilirsiniz. 


erDrZ 1580992714 8384
TRİLYE’YE NASIL GİDİLİR?

Trilye Bursa Mudanya’da bulunan bir tarihi kasaba, köy diyebiliriz. Mudanya’ya 11 kilometre uzaklıkta bulunuyor. Özel araç ile İDO feribotunu kullanarak buraya gelebilirsiniz. Araçsız gelecek olan bireyler ise BUDO ya da İDO ile deniz yolunu kullanabilirler. 

İstanbul’dan nasıl gidilir?

Eminönü’nden kalkan BUDO ile ya da Yenikapı’dan kalkan İDO 1 saat 45 dakika sonra Mudanya’ya ulaşabilirsiniz. Mudanya’da ise her 30 dakikada bir kalkan minibüslere binerek 15 dakikada Trilye’ye ulaşabilirsiniz. Özel aracınız ile evvel Bursa’ya giderek burayı gezmek isterseniz İstanbul Trilye ortası 135 kilometredir. Gemlik’i 3 kilometre geçtikten sonra Engürücük sapağından girerek Kurşunlu, Güzelyalı, Mudanya üzerinden Trilye’ye varabilirsiniz.

BUDO seferleri ortalama olarak 40 TL iken İDO seferleri değişmektedir. İDO fiyatları hafta içi hafta sonu günlere nazaran değişmektedir. 

BUDO sefer saatleri ve ücretleri 

TRİLYE’DEN NE ALINIR?

Üstte belirttiğimiz üzere Trilye’den zeytinyağ ve zeytin alabilirsiniz. Buranın en meşhur eserleri bunlar. Ayrıyeten magnetler ve başka ikramlık eşyalardan da Trilye Çarşısı’ndan alabilirsiniz. 

Trilye’nin yanı sıra gezebileceğiniz mükemmel bir adres Misi Köyü.

 

 

– Güzel,Kilise,Zeytin,Eski,Köy,Yapı,Tarihi,Gezi,Yerler,Gün,Yılında,Burada,Evleri,Doğa,İyi,Bina,Balık,İdo,Mudanya

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir