2022 Tarihi Yerler Ulu Camii

2022 tarihi yerler ulu camii VieKO5gR

Bergama’nın 622 yıllık en eski camisi: Bergama, Osmanlı Devleti’nin derin izlerini taşıyan mükemmel bir seyahat noktası. Burada bulunan tarihi eserler periyoduna nazaran bulunan medeniyetin izlerini büyük ölçüde taşıyor. Mescitlerde de Osmanlı izlerini sonuna kadar görebilirsiniz. Ulu Cami bölgenin en eski tarihi mescidi. İçerisindeki tarih ve ayrıntılar ise görmeye paha nitelikte. Ulu Camii yapıldığı periyottan günümüze kadar birçok Müslümanın ibadetini gerçekleştirdiği bir yer olmuş. Vakit içerisinde meydana gelen sarsıntılar ve öteki afetler camiyi yok edememiş. Cami günümüzde de sapsağlam mimarisi ile varlığını sürdürmeye devam ediyor. 

BERGAMA ULU CAMİİ

Bergama’da bulunan Ulu Camii burada bilinen en eski camii. 1399 yılında inşa edilmiş ve Yıldırım Camii olarak da biliniyor. Yıldırım Beyazit vaktinde inşa edilen cami tıpkı vakitte bir ‘selatin cami’ olarak nitelendiriliyor. Padişahların seferden sonra geldiğinde yaptırdığı mescitlere selatin cami deniliyordu. Yıldırım Beyazit de bu camiyi seferden sonra inşa ettirdiği için günümüzde Ulu Cami bu türlü biliniyor. Her tarihi cami selatin cami değildir. Ulu Cami armağan olarak halka yapılmış ve yüzyıllardır da varlığını sürdürmektedir. 

2022 tarihi yerler ulu camii 0 uarsZcEG

Caminin kapı girişinde bir kitabe bulunuyor. Cuma Mescidi olarak biliniyormuş birinci vakitlerde. Her vakit daha kalabalık olmaya başlayınca ismi değişmiş ve birtakım onarım değişimleri yapılmış. Girişi ve kapısı da vakitle değişmiş. Lakin canini yüzünde hala kimi ayrıntılar bulunuyor. 

2022 tarihi yerler ulu camii 1 fXMNFrgX

cami içinde dört sütun bulunuyor. Fil ayağı üzere düşünülmüş mimarisi. Kubbesi ise bir filin sırtı üzere inşa edilmiş. Kubbesindeki camlar ise kimileri açık kimileri kapalı formda konumlanmış. Mimarı bilinmeyen Ulu Camii’nin pencerelerindeki bu ayrıntının ses akustiğini sağlamak emeliyle yapıldığı düşünülüyor. Cami ortasında uzayan dört sütun geniş ve camiyi destekliyor. 

2022 tarihi yerler ulu camii 2 cNcE8Qun

Cami çerisindeki mihrap alanı ise çok orjinal ve hoş görünüyor. Kabartmalarda ‘Tuba Apacı’ görünüyor. Sağında ve solunda yazılar var. İşlemeler ve daha kaç hoş ayrıntılar yer alıyor. Ebru sanatı ve çizgi sanatını yeniden mihrabın etrafında görebiliyoruz. Şahane bir mihrap ve mükemmel ayrıntılarla bezeli. Caminin kendisi kadar içerisindeki ayrıntılar da kusursuz ve görmeye bedel. 

Yapıldığı günden bu yana özgünlüğünü kaybetmeyen yapıttaki ayrıntılar da birinci günkü üzere hala yerini koruyor. 622 yıldır  varlığını devam ettiren cami daha birçok yıllar burada var olmaya devam edecek sağlamlıkta.

Bergama’da karar süren Osmanlı Devleti öbür dinlere karşı da hoşgörülü olmuş. Yabest Sinagogu bunu dayanaklar nitelikte tekrar bu bölgede bulunuyor. 

 

 

 

 

– Cami,Ulu Cami,Zaman,Detaylar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir