2022 Sinop’ta gezilecek yerler

2022 sinopta gezilecek yerler

Ülkenin en kuzeyinde bulunan Sinop, esaslı bir tarihe sahip ve tıpkı vakitte huzurlu hayat alanıyla kapalı cennet olarak nitelendiriliyor. Denizi, şelaleleri, kültür varlıklarıyla yerli halkını olduğu üzere gezenleri de memnun eden Sinop, ziyaretçilerine farklı cinste seyahat alternatifleri sunuyor. Yaz tatili için plajları, tarihi seyahatler için müzeleri, yapıları, tabiat seyahatleri için orman içerisinde bulunan şelaleleriyle ve Yunan ideolojisine dayanan taraflarıyla her kesiti tatmin edecek turistik kaynağa sahip.

Memnun kentin mutsuzluk müzesi: Tarihi Sinop Cezaevi

 

 

Son yıllarda pek çok sayıda yerli turistin dikkatini çeken cezaevi, üç tarafı denizlerle çevrili bir kale görünümünü andırıyor. Roma, Bizans ve Osmanlı Dönemi’nde tersane olarak kullanılan cezaevi, 1887-1999 yılları ortasında hapishane olarak hizmet vermiştir. Kaçışı olmayan ada olarak bilinen Alkatraz’a benzetilerek “Anadolu’nun Alkatrazı” olarak isimlendirilen hapishane, 2000 yılında ise müzeye çevrilerek ziyarete açıldı. Binlerce mahkumun ömürlerini geçirdikleri zindanlar şimdilerde paslanmış demir parmaklıkları, aşınan duvarlarıyla ziyaretçilere hüzünlü anlar yaşatarak mahkumların öyküleri hakkında derin niyetlere sevk ediyor.

Haftanın her günü ziyaret edilmenin mümkün olduğu müzeye kent merkezinden minibüslerle gidilmektedir.

Sinoplu Diyojen


2022 sinopta gezilecek yerler 0 BVlZNnBZ

M.Ö. 412’de Sinop’ta doğan Diyojen, babasıyla yaptığı altına bedelsiz maden karıştırma cürmünden ötürü Yunanistan’a sürgün edildi. Diyojen, Atina’da geçirdiği vakitlerde fazileti savunan bir filozofa dönüşmüş ve Büyük İskender’e yüzyıllar boyunca hatırlanacak “gölge etme diğer ihsan istemem” kelamını burada söylemiştir. Kentin yabancı turistler tarafından cazibeli bulunan yanlarından biri olan 6 metre yüksekliğindeki Sinoplu Diyojen Heykelini Samsun Büyükşehir Belediyesi, Sinop Belediyesi’ne ikram etmiştir.

Sinop Arkeoloji Müzesi


2022 sinopta gezilecek yerler 1 pUKrmwXf

Birinci adımlarının 1932 yılında Selçuklu Veziri Müinüddün Pervane tarafından yaptırılan Pervane Medresesi’nde yapıtların sergilenmesiyle başlayan müze, çağdaş manada dönüşümünü tamamlayarak 2006 yılında şimdiki halini almıştır. Küçük buluntular salonu, taş eserler salonu, amphora salonu, sikke kısmı, ikona salonu ve bahçesiyle ziyaretçilere sunuluyor. Küçük buluntular salonunda Birinci Tunç Çağı’ndan Bizans sonuna kadar olan periyotta kullanılan pişmiş topraktan yapılmış kaplar, vazolar ve araç-gereçler sergilenmektedir. Taş eserler salonunda Arkaik Çağ’dan itibaren bulunan Anadolu’nun en eski mezar taşları sergilenmektedir. Helenistik Devir ve Roma Dönemi’nde geçimin amphora ile sağlandığını gösteren amphora kaplar ve amphora fırını sergilenmektedir.

Türkiye’nin en kuzey noktası: İnceburun


2022 sinopta gezilecek yerler 2 cbLXyUSH

Volkanik tüf ve katmanlaşmış lavların birbiriyle bütünleşmesi sonucu üzerine oluşmuş doğal bir kıyı olan İnceburun, Türkiye’nin en kuzey noktasında bulunmaktadır. Ülkenin en kıymetli deniz fenerlerinden birinin bulunduğu burun, görenleri hayran bırakan bir Karadeniz görüntüsüne ve pak bir havaya sahiptir. İnceburun, dik yamaçlı, girintili çıkıntılı yapısıyla Karadeniz’in başka kıyılarından farklıdır.

Erfelek Şelaleleri


2022 sinopta gezilecek yerler 3 IhNskmaw

Erfelek Şelaleleri, Sinop’un Erfelek ilçesi Tatlıca köyü’nde bulunan 28 şelaleyi kapsamaktadır. İrili ufaklı bu şelaleler, iki ormanın birleştiği derin bir vadinin ortasında görsel şölen sunuyor. Sinop’ta ön plana çıkan turistik yerler ortasında olan Erfelek, 2011 yılında tabiat parkı ilan edildi. Vadi içerisinde kaldığı için ulaşımı güç olarak düşünülse de farklı yürüyüş parkurlarıyla şelalelere kolaylıkla ziyaret gerçekleştirmek mümkün. Dinlenmek isteyen ziyaretçilere şelale üzerinde bulunan yaklaşık 100 yıllık değirmenlerde yaban hayatı eşliğinde hizmet sunuluyor.

Hamsilos Fiyordu


2022 sinopta gezilecek yerler 4 5mzeYF9Q

Türkiye’nin tek fiyordu olma özelliğini taşıyan Hamsilos, birinci derece doğal sit alanıdır. Sinop’un doğal hoşlukları ortasında sakin ve huzurlu vakit geçirmek isteyenler için biçilmiş kaftan. Koyun hoşluğunu daha yakından görmek için tekne çeşidine çıkmak, koyda yapılan aktivitelerden. Hamsilos, turistik tarafının dışında fırtınalı havalarda balıkçılar için sığınak misyonu de görüyor.

Sinop Etnografya Müzesi


2022 sinopta gezilecek yerler 5 4JNLePQZ

Sinop merkezde eski bir konak içerisinde Sinop halkının klasik hayat biçimleri yaşatılmaktadır. 18. yüzyıl konağı özellikleri olan kilim, ahşap dolaplar ve kıyafetler üzere meskenlerde kullanılan nesnelerin sergilendiği konakta savaşta kullanılan kılıçlar, miğferler ve tabancalara da yer verilmektedir.

– Sinop,Şelale,Ziyaret,Salonu,Bulunan,Doğa

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir