2022 Mardin’de gezilecek yerler

2022 mardinde gezilecek yerler mqfKW58E

Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nin kendine has kültüre sahip kenti Mardin, bünyesinde bulundurduğu farklı inanç kümelerinin bir ortada müsamahayla yaşadığı medeniyetler beşiği olarak dikkat çekiyor. Geçmişten günümüze Mezopotamya’nın pek çok farklı medeniyetine geçit olan Mardin, tüm bu kültürlerin bir harmanı olarak adeta bir kültür gösterisi sunuyor. M.Ö 5 binli yıllara uzanan bir geçmişe sahip bu kadim kentin sokaklarında yürürken kulağınızda farklı lisanların, Türkçe’nin farkı lehçelerinin tınıları yankılanacak. Bu çok çeşitliliğin yansımasını kentin mimarisinde de görmek mümkün. Bilhassa taş konaklar ve manastırlar kente masalsı bir hava katıyor. El sanatları gözlere, yemekler ise hem gözlere hem de damaklara şenlik yaşatıyor. 

İpek yolu üzerindeki, Üst Mezopotamya’nın en eski kenti Mardin’de gezilecek yerler…

KASIMİYE MEDRESESİ

Artuklu Devri’nde imaline başlanan ve 1457-1502 yılları ortasında tamamlanan Kasımiye Medresesi, günümüze kadar harika yapısıyla ayakta kalabilen ender yapıtlardan biri. İki katlı, kubbeli, açık avluya sahip kesme taşlardan yapılmış bu eser, süsleme ve motifleriyle taş işçiliğinin inceliklerini gözler önüne seriyor.

Kasımiye Medresesi’nde cami ve türbe bir ortada bulunurken bağımsız bir mescit yerine da sahiptir. Medrese, Mardin yapılarının en büyüklerinden ve en çok ziyaret edilen yapılarından biridir.

DEYRULZAFARAN MANASTIRI

Mardin Ovası’na hakim bir noktada bulunan Deyrulzafaran Manastırı, 5. yüzyıldan başlayarak farklı vakitlerde yapılan eklentilerle günümüzdeki halini almıştır. Manastır tarih içinde pek çok sefer isim değiştirmiş ve farklı hedefler için de kullanılmıştır. Evvel Güneş Tapınağı olarak kullanılan bu yapı, Romalılar tarafından kale olarak hizmet vermiş. Aziz Şleymun ve birtakım sevgililerin kemiklerinin getirilmesiyle tekrar manastır halini aldı. 15. yüzyıldan sonra ise etrafında yetişen safran (zafaran) bitkisi nedeniyle Deyrulzafaran Manastırı ismini aldı.


2022 mardinde gezilecek yerler 0 IpLPMHYK

Kurulduğu günden kalma mozaiklerini günümüzde de bulunduran  Deyrulzafaran Manastırı, 52 Süryani patriğinin mezarlarına konut sahipliği yapıyor.

DOĞU ANADOLU’NUN EFES’İ: DARA ANTİK KENTİ

Mezopotamya bölgesinin Efes’i olarak kabul edilen Dara Antik Kenti, tarihi M.Ö 570’li yıllara dayanan geçmişiyle bir hazine pahası taşıyor. İçerisinde 5 kilometre uzunluğunda kent surları, su sarnıçları, kaya mezarlar, kiliseler, agora, köprüler, silolar bulunan kent, bir kentin muhtaçlığı olabilecek tüm yapıları barındırıyor. Arkeolojik kazıların 1986 yılında başladığı kentte hafriyat çalışmaları sürdükçe yeni  yapılar ve eserler keşfedilmeye devam ediliyor.

2022 mardinde gezilecek yerler 1 sjsJ2uaV

Mardin Nusaybin’de bulunan ve İran hükümdarı Darxis’in ( Darayuvaşi) buyruğuyla yerleşim yeri olarak kurulan  Dara Harabeleri’nde 5. yüzyıla ilişkin Babil ve Pers Krallıklarının çok sayıda tarihi mezarları da gün yüzüne çıkarıldı. İranlılara, Romalılara, Emevilere, Abbasilere ve son olarak Osmanlı idaresine geçen bu kent Büyük İskender ile Dara’nın savaşına mesken sahipliği yapmıştır. Kentte kalıntılar ortasında bulunan paralar Dara’nın güçlü bir kent olduğunu işaret ediyor.

Kayalar içinde oyulmuş etrafı 8-10 kilometreyi bulan epeyce geniş olan kent içerisinde mağara konutlar, yer altı zindanlarıyla Türkiye’de görülmeyi bekleyen, şimdi tanınan olamamış bedelli kültür mirasları ortasında yer almaktadır.

ULU CAMİİ

Mardin’deki Artuklu mimari örneklerinden biri olan Mardin Ulu Camii, toplumsal medyada Mardin’in en çok fotoğraflanan ve en çok bilinen simgesi haline geldi. Mardin’de karşılaşılan birçok yapıda olduğu üzere Ulu Cami de kesme taşlarla inşa edilmiştir. Yapıldığından iki minaresi olan yapının günümüzde tek minaresi ayaktadır.

2022 mardinde gezilecek yerler 2 yPPOjYVi

Minare üzerindeki kitabeye göre Diyarbekir Meliki II. Kutbettin İlgazi yaptırmıştır. Mihrapta yer alan Sakal-ı Şerif de sık sık halk tarafından ziyaret edilmektedir.

MOR GABRİEL MANASTIRI

Mardin Midyat’ta temelleri Mor Şmuel ile Mor Şemun tarafından 397 yılında atılmış olan Mor Gabriel Manastırı, “Rahiplerin Meskeni” manasına gelen ve Süryanice’de “Dayro d’Umro” isminden türetilen Deyr-el Umur ismiyle da bilinmektedir. Çok çeşitli kısımlardan oluşan manastır mozaikleriyle dikkat çekmektedir.

2022 mardinde gezilecek yerler 3 XsSi5hcy

– Mardin,Gün,Kent,Dara,Taş,Farklı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir