2022 Kemaliye’de gezilecek yerler

2022 kemaliyede gezilecek yerler

Kemaliye, Erzincan’ın en çok turist çeken ilçelerinin başında yer alıyor. Fırat Irmağı kıyısında bulunan vadide heyeti olan Kemaliye, hem tarihi hem de turistik açıdan hayli varlıklı. Kemaliye ulusal ve memleketler arası çapta kendinden bahsettirebilmiş az ilçelerdendir. Bilhassa son periyotlarda yapılan memleketler arası spor faaliyetleri ilçenin popülaritesini epeyce arttırmış durumda. Ve son olarak da UNESCO Dünya Mirası Süreksiz Listesi’ne giren Kemaliye, bölgenin en tanınan turistik merkezine haline geldi.

MİLLETLERARASI SPOR ETKİNLİKLERİNİN MERKEZİ

Kemaliye, ülkemizde değeri bilinmeyen ama milletlerarası arenada isminden sıkça kelam ettiren bir ilçe. O denli ki son vakitlerde bir çok milletlerarası spor aktifliği bu ilçede düzenleniyor. Bunun en önemli sebepleri de Kemaliye’deki o fevkalade kanyon. Hem wingsuit atlayışlarına, hem base jumping yapmaya hem de rafting üzere su sporları yapmaya hayli müsait.

2022 kemaliyede gezilecek yerler 0

KEMALİYE’DE GEZİLECEK YERLER

Fırat Irmağı kenarına konumlanmış bu tatlı ilçede gezilecek pek çok yer bulunuyor. Hem doğal hoşluklarını görebileceğiniz hem de tarihi yapılarını ziyaret edebileceğiniz keyifli bir Kemaliye gezisi sizi bekliyor.

1- Karanlık Kanyon

Kemaliye denilince akla birinci elbet Karanlık Kanyon gelir. Bu kanyonun yalnızca ülkemizde değil, dünya çapında da bir popülaritesi var. ABD’deki Grand Canyon’dan sonra dünyanın en büyük ikinci kanyonu olma özelliği Karanlık Kanyon’u farklı bir noktaya taşıyor. Her iki tarafı yer yer 400-500 metrelik sarp kayalık yamaçlardan oluşan kanyonda tekne tipi yaparak eşsiz görünümün tadını çıkabilirsiniz.

2022 kemaliyede gezilecek yerler 1 sL18WNEa

2- Kemaliye Meskenleri

Kendine özgün mimarî özellikleriyle dikkat çeken Kemaliye meskenleri, her sene yerli ve yabancı turistleri ağırlıyor. Bu konutların en hoş örneklerini ilçe merkezi ile Apçağa, Başpınar, Ergü, Ocak, Salihli, Sırakonak, Yeşilyamaç, Yeşilyurt ve Yuva köylerinde görmek mümkündür. 

2022 kemaliyede gezilecek yerler 2

3- Lökhane

Kemaliye’ye gitmişken Lökhane’ye uğramamak olmaz. Burada kuru dut ve cevizle yapılan, eski devirlerde saraylarda padişahlara ikram edilmesi nedeniyle “padişah tatlısı” olarak da isimlendirilen lök, ziyaretçilerin vazgeçilmez lezzeti oldu. Lökhane’nin içi epey otantik, bahtınız varsa tahminen lök imalini da görebilirsiniz.

2022 kemaliyede gezilecek yerler 3 wsk948XO

4- Şahin Zirvesi

Kemaliye’nin eşsiz görünümünü izleyebileğiniz en hoş nokta. Şahin Zirvesi’nde yer alan tesiste kendinize bir kahve söyleyip süper görüntünün keyfini çıkarabilirsiniz. Ayrıyeten doruğa giderken geçeceğiniz Mani Yolu’nda yöreye ilişkin manileri göreceksiniz.

2022 kemaliyede gezilecek yerler 4

5- Kadıgölü

İlçe merkezinde bulunan Taşdibi ve Orta cami ortasında yüzeye çıkan bir kaynak suyudur. İlçenin hayat kaynağı olan Kadıgölü gözesi, ilçenin tüm içme suyunu karşıladığı üzere, bağ ve bahçelerin de kanallar ve arklar aracılığıyla sulanması sağlanıyor.

2022 kemaliyede gezilecek yerler 5 ElRDW2WU

6- Prof. Dr. Ali Demirsoy Tabiat Tarihi Müzesi

TUBİTAK tarafından desteklenen “Doğa Müzesinde Bilimsel Bir Gezinti” projesi kapsamında Kemaliye ilçesinde hizmet vermektedir. Prof. Dr. Ali Demirsoy Tabiat Tarihi Müzesi, biyolojik ve jeolojik örnekleri bünyesinde barındırmaktadır. Prof. Dr. Ali Demirsoy Tabiat Tarihi Müzesi, ülkemizde tabiat şuurunu ortaya çıkarak insanları bilgilendirmeyi gaye edinmiştir. Ve bu müzeye fiyatsız olarak giriş yapabilirsiniz.

2022 kemaliyede gezilecek yerler 6 zF46FNQ7

7- Ala Mağarası

İlçenin kuzeydoğusunda bulunan ala mağarasının, içinde dehliz ve kanallar bulunmaktadır. Girişinde sızıntı olarak akan suyun, ala ve sedef hastalıklarına yeterli geldiği bilinmektedir,

2022 kemaliyede gezilecek yerler 7 PAHP17A1

– Kemaliye,İlçe,Kanyon,Doğa,Uluslararası,Tarihi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir