2022 Kekova gezilecek yerler

2022 kekova gezilecek yerler sNu87j82

Deniz altında saklı şehirler bölgesi..Kekova seyahat rehberi adadaki tüm aktiviteleri kapsıyor. En mavi rotalardan biri olan bu ada Kaş’ta gezilecek yerler içerisinde tercih edilen güzide bir tatil adresi. Adanın suları maviliği ile ünlü fakat bu mavi suların atında bir tarih kapalı. Sualtı arkeolojisinin en hoş örneklerinden birini burada görebilirsiniz. Su altında bir antik kent bulunuyor. Antik kent deniz canlılarının ömür alanı haline gelmiş durumda. Dalış gerçekleştirip ziyaretçilerin de görüşüne sunuluyor. Ülkemizde gezilecek en hoş yerlerden biri olan Kekova Adası’nın ismi da çok enteresan bir yerden geliyor. Ayrıyeten adanın geçmişten günümüze en hoş antik kentleri barındırdığı bir gerçek. Fakat bu antik kentler su altı arkeolojisi ile yakından inceleniyor. 

 

 

KEKOVA SEYAHAT REHBERİ

Kekova Adası Antalya’nın Demre ilçesinde bulunuyor. Kaş’tan ve Demre’den günübirlik tekne çeşitleriyle gezilecek yerlerden biri. Ada ismini burada çokça yetişen ‘kekik’ten alıyor. Öncelerde Kekik Ova olan ismi vakitle değişime uğrayarak Kekova ismini almış. Kekik yağının birinci adresi bu ada. Topraklarda çokça kekik bulunuyor. Antalya’nın kıyıdaki en pak yerlerinden biri bu hoş ada. Tertemiz masmavi suları ve eşsiz hoşluktaki tabiatı herkesi şad ediyor. Sular altındaki lahitler, batık kentler, kaya mezarları ve irili ufaklı koyları gizli bir cennet olduğunun delili.

Arkeolojik kalıntıların su altında kalmasının sebebi ise tarihte yaşanan büyük zelzeleler ve deniz sularındaki yükseliş. Bu yüzden Kekova Adası ve etrafındaki 360 kilometre kareyi kapsayan alan özel muhafaza altında bulunuyor.

 

 

2022 kekova gezilecek yerler 0 8YM1wvLk
Mavi çeşit için tercih edilen adreslerden biri odluğunu söylemiştik. Yat turizminde tercih edilen bir yer olması denizinin temizliğinden kaynaklanıyor. Ana karadan 500 metre uzaklıkta bulunan adanın en yüksek noktası ise 1635 metre olarak ölçülmüş.

Doğal liman özelliğine sahip olan ada 1. Dünya Savaşı sırasında Rauf Orbay komutasındaki Hamidiye Zırhlısına karargah olmuştur. Turkuaz renklerinin çeşitli hallerini görebildiğiniz bu güzide ada adeta cennetten bir köşe üzere keşfedilmeyi bekleyen ender yerlerden.

KEKOVA ADASI KOYLARI

2022 kekova gezilecek yerler 1 WMMXTt3D
Kekova Adası koyları bakımından da güçlü bir yer. Yalnızca özle tekneleri ulaşabildiği yerler olsa da hiç kimsenin ulaşamaması bu hoş koyları özel yapıyor.

Karaloz Koyu

2022 kekova gezilecek yerler 2 X3zybMvl
Adanın güneydoğusunda bulunan koy kuş bakışı bir görünümde tilki siluetine benziyor. Bu tilki siluetinin ağzı ve kulakları ise küçük hususları oluşturuyor. Tekne çeşitleri ile ziyaretçiler bu koya adım atabilirler. Hoş denizin keyfini çıkartmak mümkün.

Salyangoz Koyu

2022 kekova gezilecek yerler 3 yuFb9mqw
Kaleköy’den tekneyle 20 dakikada ulaşılabilen bir koy burası. Çok meşhur ve toplumsal medyada da ismini sıkça duyabilirsiniz. En sakin ve pak koylarından biri. Tertemiz berrak suların içerisinde su kaplumbağaları bulunuyor.

Hamidiye Koyu

Osmanlı donanmasına ilişkin Hamidiye gemisinin demirlendiği yer olması sebebiyle bu ismi almış. Hamidiye Koyu’nda denizin derinliği 15 ile 25 metre ortasında değişiyor. En az başka koylar kadar pak ve berrak sulara sahip bu yer tarihi ehemmiyete de sahip olmasıyla farklı bir ehemmiyete sahip. Rauf Orbay’ın kaya üzerinde boyadığı bayrak hala duruyor. Koy içleri korunaklı ve dalgasız olduğu için tercih edilebilir.  

Gökkaya Koyu

2022 kekova gezilecek yerler 4
Büyük küçük çok sayıda kayanın bulunduğu bir koy burası. Çayağzı’ndan kalkan tekneler genelde burada mola veriyor. Yerli yabancı turistlerin büyük ilgi gösterdiği Kaş’ta çeşit tekneleriyle en çok uğranılan yer olması buranın kalabalık ve çok kişi tarafından tercih edilmesini sağlıyor. Gökkaya’da denizin tabanında soğuk su kaynakları bulunuyor. Ilık suda yüzerken soğuk su kaynakları ile biraz daha fazla serinlemek mümkün.

KEKOVA’DA GEZİLECEK YERLER- GÖRÜLMESİ GEREKEN ADRESLER

2022 kekova gezilecek yerler 5 rlhBTZuR
Kekova’da gezilecek yerler çok hoş antik kentlerden ve üstte belirtildiği üzere koylardan oluşuyor. Tertemiz sular turkuazın her rengini adanın her noktasından görüntü olarak gösteriyor. Tatilcileri çok etkileyen ada her yıl binlerce hatta on binlerce ziyaretçiyi ağırlıyor. Tertemiz tabiatı ve bakir tabiatı ile kesinlikle görülmesi gereken yerlerden biri Kekova Adası.

Kaleköy

2022 kekova gezilecek yerler 6 ulIH1715
Başka bir ismi Simena olan bu yer Kekova Adası’nın karşısında ana kara üzerinde yer alıyor. Ülkemizdeki en hoş köylerden biri diyebiliriz. Yalnızca deniz yolu ile ulaşım sağlanabiliyor. Köyde batık kent kalıntılarına rastlayabilirsiniz. Kaleköy’de yer alan Simena Antik Kenti’nin tarihi MÖ 4. Yüzyıla kadar gidiyor.

Üçağız

2022 kekova gezilecek yerler 7 I8htBC3A
Tarihi kalıntılara sahip bir köy de Üçağız oluyor. Likya Antik Kenti Theimussa’da mezar kalıntılarının bulunduğu bu yer herkesin ilgisini tarihi ile çekiyor. Denizin çerisinde bulunan sur kesimleri da yerinde keşfetmeye kıymet.

Aperlai

2022 kekova gezilecek yerler 8 sQD52D3n
Manası ‘akarsu boğazı’ manasına gelen bu yer Likya liman kenti olarak biliniyor. Tarihi Likya Birliğinden daha geride MÖ 4. Yüzyılda bulunuyor. Şimdi hakkında arkeolojik çalışmalar yapılmamış olan bu yer hakkında fazla bilgi bulunmuyor. Sur duvarları ve Likya lahitleri kendini gösteriyor. Burada da denizin içerisinde bir kent bulunuyor. Kekova’nın neden batık kent olarak anıldığını çok net açıklayan bir ayrıntı.

Trysa

Bir diğer antik kent ise Davazlar Köyü’ndeki platonun doğusunda bulunan bu tarihi kent oluyor. MÖ 2. yüzyılda kurulan Likya Birliği’nin bir modülü olan kentte Heroon’un duvarları, tapınağa ilişkin ufak kalıntılar ve çok sayıda lahit bulunuyor. Burada tarihte bir seyahat yapar üzere gezmek mümkün. Her köşesi bir antik kent ve deniz sularına gömülmüş medeniyet barındırıyor.

Korsan Mağarası

2022 kekova gezilecek yerler 9
Bölgede öncelerde korsanlar bulunduğu için ismini buradan almış. Mavi tıp rotalarında yer alan bir seyahat adresi burası da. Mağara içerisinde karstik oluşumlara rastlanmaması buranın insan eliyle açılmamış bir mağara olduğunu gösteriyor. Bu net bir bilgi olmamakla birlikte kestirim edilen bir sonuç.

Kyaneai

2022 kekova gezilecek yerler 10 AHmUr2NN
Myra’nın 16 kilometre batısında bulunan bu yer Kekova Adasında gezilecek yerlerden biri. Yeniden öbür yerlerde olduğu üzere burası da Likya Bölgesi’nin en kıymetli antik kentlerinden biri. Antik kentte kaya mezarları, oda mezarlar, Likya lisanındaki yazıtlar görülebiliyor. MÖ 4. yüzyıla uzanan tarihi geçmişe sahip olan kent, MS 12. yüzyıla dek varlığını sürdürdü.

Kekova Adası herkese bu türlü hoş seyahat adresleri ve harika koylar sunarken her geçen yıl hoşluğuna hoşluk katmaya devam ediyor. Tertemiz suları ve masmavi görünümünde yemyeşil tabiatı eşlik ediyor. Kekova seyahat rehberi tüm bu hoş adresleri kapsıyor.

– Güzel,Ada,Biri,Antik Kent,Deniz,Tarih,Tur,Kekova Adası,Koy,Kekova,Kent,Adı,Likya,Gezi,Burada,Yerler,Tekne,Bulunan,Koyu,Mavi,Tertemiz,Gezilecek Yerler,Tercih

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir