2022 Kanada’da gezilecek yerler

2022 kanadada gezilecek yerler UwUYVDE6

Kanada gezi rehberi: Gölleri ve doğal parklarıyla .Amerika kıtasının kuzey bölgesinde bulunan Kanada, yüz ölçümüyle dünyanın en büyük ikinci ülkesi pozisyonunda yer alıyor. Kanada, geniş topraklarında onlarca doğal hoşluğuyla bir arada ülkeye sonradan yerleşmiş Avrupalı ve Amerikalı göçmenlerin kendi kültürlerine mahsus alışkanlıkları getirmesiyle çok kültürlü hale gelmiştir. Bu farklı kültürler içerisinde Kraliçe 2. Elizabeth, “Kanada Kraliçesi” ve devlet lideri olabilme yetkilerine  sahip olabilecek kadar Britanya mirası, daha ağır basmaktadır.

 

 

Kanada’da Britanya’nın yanı sıra Fransa kültürü de ağır olarak görülmektedir. O denli ki ülkenin resmi lisanı, İngilizce’nın yanında Fransızca olarak kabul edilmektedir. El değmemiş doğal hoşluğu ortasında capcanlı tanınan kentlerinde Kanada’yı bir arada gezelim.

 

 

Niagara Şelaleleri


2022 kanadada gezilecek yerler 0 4qM2DjbJ

Kuzey Amerika’da ABD ile Kanada ortasında Amerika hudutları içerisinde bulunan Niagara Şelalesi, Kanada’ya seyahate gittiğinizde de kesinlikle görmeniz gereken bir tabiat mükemmeli. Niagara Şelaleri, Niagara Irmağı’nın üzerinde akan Horseshoe, American Falls ve Bridal Vell Falls olmak üzere 3 başka şelalenin birleşmesiyle ortaya çıkmıştır. Her yıl genişlemeye devam eden şelale havzası, hem Amerika hem de Kanada için elektrik üretmektedir. Akan suların taşlara çarparak geri dönmesiyle dünyada karşıt tarafa akan tek şelaledir.

2022 kanadada gezilecek yerler 1 RFE1EAiW
Eşi gibisi olmayan Niagara’nın etrafı park haline getirilmiştir hasebiyle Niagara’ya gittiğinizde sırf şelaleleri görmekle kalmayacaksınız. Bölgede Niagara Vadisi ve botanik bahçelerini de gezebilirsiniz. Uğramadan geçmemeniz gereken bir öteki yer ise Queenston Heights Parkıdır. Queenston Height’te bisiklet çeşitlerine katılarak Niagara etrafında keyifli vakit geçirebilirsiniz.

Old Quebec


2022 kanadada gezilecek yerler 2 3qOBrDKV

Fransızca’nın resmi lisan olarak kullanıldığı Quebec Eyaletinde 1600’lü yıllardan kalma Quebec City, çağdaş hayattan sıyrılıp tarih içinde seyahat etmenizi sağlayacak sıcacık bir kent. Geçmişte Fransız kolonisi olması nedeniyle ağır olarak Fransız kültürünün hissedildiği Quebec’te küçük bir Fransa kenti ruhunu hissedebilirsiniz. Kutup iklimi görülen Quebec’de hava, kışları eksi derecelere düşebilmektedir hasebiyle çok sıcak olmayan yaz aylarında ziyaret etmeniz daha uygun olacaktır.

2022 kanadada gezilecek yerler 3
Surlarla çevrili bu kentte tarihi tapınakları gezebilir, Vieux limanı, Lawrence Irmağı kıyılarında yürüyüş yapabilirsiniz. Quebec’in tarihi dokusunu tam olarak yansıtan Quartier Petit Champlein bölgesinde kahve molası vermeyi de ihmal etmeyin.

 

Stanley Park


2022 kanadada gezilecek yerler 4 XaLbiDWy

Doğal ve kentsel manada bir birleşimin meydana getirdiği Stanley Park, Kanada’nın çok meşhur sedir ve köknar ağaçlarının bir ortada bulunduğu 405 hektarlık en kıymetli parkıdır. Stanley parkı, her yeriyle cennetten bir köşe üzere görünüyor ancak deniz kıyısı yürüyüş rotaları, farklı bir hoşluğa sahip. Stanley’de deniz kıyısı şeridinde kesinlikle bisiklet sürmeli ve bu oksijen deposunun keyfini çıkarmalısınız. Park bölgesi, 3 bin yıldan uzun müddettir yerli halkın barınağı olmuş geniş bir alanı kaplamaktadır. 

Stanley Park’ında büyük akvaryum, hayvanat bahçesi ve Seawall üzere en çok ilgi gören yerleri de gezmelisiniz. Ayrıyeten park içerisinde doğal ömrü devam eden rakunları da gözlemleyebilirsiniz.


2022 kanadada gezilecek yerler 5 cZVXvm6N
Jasper Ulusal Parkı 

Kanada Rockies Dağları’nın en büyük ulusal parkı olan Jasper Ulusal Parkı, karlarla kaplı dağlar ortasında uzanan masmavi gölüyle nefes kesen, doyumsuz görüntüler oluşturuyor. Her mevsim hoş görünen ama ilkbahar ve sonbaharda bir diğer hoş hale geliyor. Gökyüzünün en hoş göründüğü yer olarak ün yapan Jasper Ulusal Parkı’nda ekim ayında “Jasper Dark Sky”  şenliğine katılıp büyüleyici yıldız görüntülerini izlemeli ve uygulamalı bilim ile astronomi aktifliklerine yer almalısınız. Kanada’ya kadar gelmişken kuzey ışıklarının gökyüzünde dansını izlemeyi de ihmal etmeyin.

Görüntü izlemenin yanı sıra tabiat sporlarını sevenler Jasper Ulusal Parkı’nda kışın kayak, daha ılık havalarda ise yürüyüş, kamp ve bisiklet aktiviteleri yapabilirler.

KANADA’YA NE VAKİT GİDİLİR?


2022 kanadada gezilecek yerler 6 mp3qKWlB

Kanada, turizm bakımında gelişmiş bir ülke olduğu için seyahat severlere nazaran her periyoda uygun doğal hoşluklarını eğlenceli bir biçimde sunmaktadır. Kutuplara yakın olması nedeniyle kışları çok soğuk ve karlı olan ülkede kayak yapmak ya da başka kış sporlarını yapmak en keyifli etkinliklerden olabilir. Edebiyat ve sanata da büyük paha veren Kanada’da Nisan-Mayıs aylarında ülkenin değerli şenlikleri düzenlenmektedir. Beklentinizle orantılı olarak Kanada, her mevsimde gitmek için uygundur.

KANADA’DA NE YENİR?
2022 kanadada gezilecek yerler 7

Kanada, çok farklı milletlerin bir ortada yaşadığı çok kültürlü bir ülkedir münasebetiyle ülkenin mutfağı da bu doğrultuda çeşitlilik göstermektedir. Avrupa mutfağından Asya mutfağına, Amerika mutfağında lokal Kanada mutfağına kadar birçok çeşidi bulabilir kendinize uygun yemeği kesinlikle keşfedebilirsiniz. Bilhassa yerli Aborjinler tarafından kullanılmaya başlanan Kanada’nın sembolü “Akçaağaç şurubu”, ülkenin en merak edilen meşhur lezzetidir. Masada tuz ve karabiber nasıl bulunursa Kanada’ya gittiğinizde masanızda akçaağaç şurubu görmeye hazır olmalısınız.

2022 kanadada gezilecek yerler 8 VHUePr1y


2022 kanadada gezilecek yerler 9 v3KMAMUI

Kanada Strata ise pastırmanın süt ve peynirle bütünleştiği enfes lezzeti denemeden dönmemelisiniz. Yemek üzerine tatlı ne yemeliyiz diye sorarsanız da tart ve turtalarıyla nam salmış Kanada’dabol cevizli ve üzümlü Butter Tarts tatlısını yemeden geçmemelisiniz.

– Kanada,Ülke,Park,Güzel,Şelale,Quebec,Amerika,Doğal,Kanada,Mutfağı,Stanley,Milli Parkı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir