2022 İzmit Saat Kulesi

2022 izmit saat kulesi sDV4Nwza

1900 yılında inşa edilen Kocaeli- Osmanlı Devleti’nin kültürel izlerini taşıyan ülkemizin kıymetli tarihi kıymetlerinden biri de bu saat kulesi. Kocaeli’de bulunan saat kulesi 2. Abdülhamit vaktinde inşa edilmiş. harika bir görünüme sahip olan kule dikkat çekiyor. 

Kocaeli 2. Abdülhamit’in tahta çıkışının 25. yıl dönümünde yapılmış. Abdülhamit 25. yılını bu tarihi yapıyı inşa ettirerek kutlamış. Üzerinde Osmanlı tuğrası ve İslami simgeler yer alıyor. Herkesin buluşması noktası tıpkı vakitte. Körfezi görünümüne alan saat kulesi buraya gelen herkesin uğrak yerlerinden biri. 

2022 izmit saat kulesi 0 lXlaEe3c

Kocaeli’nin en meşhur sembollerinden biri burası. İzmit’in merkezine Körfezin çabucak karşısına inşa edilmiş. İzmit saat kulesi Kocaeli saat kulesi olarak biliniyor. 1900 yılında inşası başlayan kulenin 1902 yılında inşası tamamlanıyor. Ortadan uzun yıllar geçmiş olmasına karşın hala varlığını sürdürüyor. 

Saat kulesi üzerinde bir de sebil bulunuyor. Sebilden akan su ile halk su muhtaçlığı gideriyormuş. günümüzde buluşma merkezlerinden biri olarak kullanılan bu kule görmeye paha bir adres. 

2022 izmit saat kulesi 1 U4eBZukQ

Hem İzmit hem de Kocaeli’nin sembolleri ortasında bulunuyor bu kule. Bu sebeple bu bölgede çok değerli bir yapı olarak görülüyor. 

Birinci Ulusal Mimarlık Akımı’na uygun bir şekilde neoklasik Osmanlı mimarisi tarzında bir yapı olan İzmit Saat Kulesi’nde neoklasik ve İslam mimarisi ayrıntıları kullanılmıştır. Kule, tek katlı kaide kısmı ile üç katlı gövde kısmı olmak üzere iki kare prizmadan oluşur. Kural kısmının üç cephesinde birer mermer sebil yer alır. İkinci katında bir seyir balkonu bulunan yapının gövdesinde pencereler vardır. Her katında farklı süslemeler yer alan kulenin dördüncü katının dört cephesinde birer saat bulunur. Yapının çatısı piramidal koni şeklindedir. 
 

– Saat Kulesi,Yapı,Kule,Kocaeli,İnşa,Biri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir