2022 Hırvatistan’da gezilecek yerler

2022 hirvatistanda gezilecek yerler UDjKG18Q

! Avrupa ve Balkanların kesişme noktası Adriyatik Denizi kıyısında binin üzerinde adalarıyla Hırvatistan, doğal oluşumları ve eşsiz mimarisiyle her tipten turist çekecek kaynağı topraklarında bulunduruyor. Adalarından Akdeniz esintileri taşıyan sokakları, kentlerinde Orta Çağ Mimarisinden izler taşıyan yapıları ve Balkanlara yakın kültürüyle çok çeşitli bir tatil geçirmenizi sağlıyor. “Adriyatik’in incisi” olarak tanımlanan Hırvatistan’nın dünyanın en düzgün korunmuş kentleri ortasında yer alan kentlerinde görmeniz gereken yerleri haydi bir arada gezelim

 

 

HIRVATİSTAN’IN BAŞŞEHRİ ZAGREB

Modernizm ve klasik ahenginin en hoş örneklerini yansıtan başşehir Zegreb, yıllar boyunca çok uluslu yaşama mesken sahipliği yapması nedeniyle çok kültürlü bir yapıya sahip.  Kültür, sanat alanına da yansıyan bu kültür çeşitliliği, Zagreb’i bir kültür kenti haline getiriyor. 

Zagreb Katedrali

 

 


2022 hirvatistanda gezilecek yerler 0 SbT9Zp3q

 Zagreb’in en fazla turist ağırlayan noktalarından biri olan Katedral, 12. yüzyılda devrin kıymetli mimarları tarafından yapılmış ama tarih içerisinde pek çok hasar almıştır. Aldığı hasarlara karşın tekrar inşa edilerek günümüze ulaştırılan Zagreb Katedrali, neo gotik usulde tasarlanmış ve ön cephesinde bulunan heykelleriyle görkemli görünmektedir. Katedral,1880 yılında geçirdiği zelzele nedeniyle büyük hasar almış ve o sırada katedral saati, 07.03’ü gösterirken durmuştur. Zagreb Katedrali önünde bulunan eski saat, hala 07.03’ü göstermektedir.

Mirogoj Mezarlığı


2022 hirvatistanda gezilecek yerler 1 b9GTcWIM

Mezarlığın hoşu olur mu diye düşünebilirsiniz lakin Mirogoj Mezarlığı, dünyanın en hoş mezarlıklarından biri olarak kabul görüyor. Mirogoj Mezarlığı, her dinden insanın ebedi dinlenme yeri olarak Müslüman, Hıristiyan yahut Yahudi inancına mensup bireylerin yan yana gömüldüğü çok özel bir mezarlık. 1 Kasım Sevgililer Günü’nde ise mezarlık, ziyarete gelenler tarafından çiçek bahçesi haline getiriliyor.

-Plitvice Gölü Parkı Unesco Dünya Kültür Mirası Listesi’ne giren az parklardan biri olan Plitvice Gölü Parkı, çok güçlü bir bitki örtüsü ve hayvan çeşitliliğine sahiptir. 


2022 hirvatistanda gezilecek yerler 2 aPCFKBms

 

Bosna Hersek hududuna yakın bir pozisyonda yer alan Park, Avrupa’nın en hoş doğal hoşlukları ortasında bulunuyor. Zümrüt renginde çok sayıda göle sahip olan Plitvice, yemyeşil ormanın içerisinde huzurlu ve bol oksijenli bir seyahat geçirmenizi sağlıyor. Harikulâde hoşlukta 16 gölden akan farklı boyutlardaki şelaleler de katmanlı imajıyla görenleri büyülüyor. Bu doğal oluşumlar ortasında yürüyüşler yapabilir ve harika fotoğraflar çekebilirsiniz.

-Dolac Pazarı: Zagreb’in eski kent bölgesinde bulunan Dolac Pazarı, Hırvatistan’ın kırsal bölgelerinde yetiştirilmiş organik meyve ve sebzelerin satışının yapıldığı tanınan merkezler ortasında yer almaktadır. 


2022 hirvatistanda gezilecek yerler 3 vvQuLOUU

Bir çeşit halk pazarı olan Dolac Pazarı, Hırvatistan’ın en büyük  açık pazarı olarak aradığınızı kolay kolay bulabileceğiniz bir yer. Kırmızı şemsiyeler altında organik meyve sebzelerin dışında yöresel el personelliği eserler ve taze deniz eserleri de bulabilirsiniz.

ADRİYATİK DENİZİ’NİN İNCİSİ DUBROVNİK


2022 hirvatistanda gezilecek yerler 4 XeQw1KQG

Venedikli mimarlar tarafından inşa edilen Dubrovnik, Adriyatik’in kıyısında Orta Çağ’dan kalma sokak ve yapıtlarıyla Hırvatistan’da kesinlikle gitmeniz gereken yerler ortasında birinci sıralarda yer alıyor. Yeryüzündeki cennet tarifi yapılan Dubrovnik, milletlerarası mecmualar tarafından dünyanın en hoş 50 kenti ortasında bulunuyor.

Mljet

 Hırvatistan’ın çam ağaçlarıyla kaplı, selviler ortasından farklı koylara çıkan masmavi göllere sahip Mljet adası, ada içinde adalarıyla gizemli bir manzara çiziyor. 


2022 hirvatistanda gezilecek yerler 5 XQEMZ7cU

Homeros’un Odesa Destanı’nda Klypso ve Odysseus’un aşkının yaşandığı ada olarak geçen Mljet Adası’nda Odysseus’un Mağarası, buranın en çok ziyaret edilen noktası. El değmemiş bir tabiat mükemmeli diyebileceğimiz bu adada kuş ve dalga sesleri eşiliğinde yüzmenin, doğayı dinlemenin tadını çıkarmalısınız.

Dubrovnik Surları


2022 hirvatistanda gezilecek yerler 6 H8Bf9LAl

 Dubrovnik’in denize uzanan keskin yamaçları boyunca meskenleri koruyacak formda pozisyonlandırılmış Surlar, tarih boyunca çok kere fethedilmeye çalışılmış olsa da kent içine ilerlemeyi engelleyerek geri püskürtücü bir rol oynamıştır. Dubrovnik Surları’nı gün fark etmeksizin 09.00 ile 15.00 saatleri ortasında gezebilirsiniz ve göz alabildiğine uzanan Adriyatik görüntüsüne doyabilirsiniz.

Rektör Sarayı


2022 hirvatistanda gezilecek yerler 7

 Dubrovnik’in Rönesans ve barok özellikleri taşıyan en ihtişamlı yapısı Rektör Sarayı, hem dış mimarisiyle hem de içerisinde bulunan yapıtlarla ön plana çıkıyor. Geçmişte banka ve gümrük olarak da kullanılan saray, günümüzde kültür sanat etkinliklerinin de yapıldığı bir müze vazifesi üstleniyor. Evvelce sarayda silahlık, cephanelik ve hapishane bulunurken şimdilerde ise portreler, metal paralar ve armalardan oluşan eserler sergileniyor.

SPLİT


2022 hirvatistanda gezilecek yerler 8 gvDkzcTK

Yılın her devri cıvıl cıvıl plajlara sahip olan Split, turkuaz rengi deniziyle tarihi hoşlukların harmanlandığı Hrıvatistan’ın gittiğinize pişman olmayacağınız bir kenti.

Diocletian Sarayı


2022 hirvatistanda gezilecek yerler 9 RwujhHzt

Split Limanı’nın karşısında Roma Devri’nden kalma Diocletian Sarayı, içerisinde 3500 yıllık Mısır sfenksleri, dünyanın en eski Katolik katedralini barındıran çok büyük bir saray kompleksi olarak karşımıza çıkıyor. 38 bin metrekarelik bir alana inşa edilen kompleks,devasa surlarla çevrilidir fakat denizden saraya direkt girişi bulunmaktadır.

Old Town (Eski Şehir)

Dubrovnik’in en değerli noktalarından biri ve kalbi diyebileceğimiz Old Town, taş yapıtlar ortasında tarihi bir seyahate çıkararak eski Hırvatistan’ı keşfetme imkanı sağlıyor.

2022 hirvatistanda gezilecek yerler 10
  

Konaklama ve alışveriş konusunda da pek çok alternatife de sahip olan Old Town’da ikramlık eşya konusunda da çok çeşit bulabilirsiniz. Old Town’un kesinlikle görülmesi gereken yerlerinden Çan Kulesi ve Orlando sütunu, büyük bir tarihi kıymete sahiptir.

2022 hirvatistanda gezilecek yerler 11 9kq6UGwL

HIRVATİSTAN’A NE VAKİT GİDİLİR?


2022 hirvatistanda gezilecek yerler 12 SNrEIEr4

Hırvatistan, Adriyatik denizi kıyısında olması sebebiyle ılıman bir iklime sahip olsa da kış aylarında ülkenin iç bölümler, epeyce soğuk olabilmektedir. Münasebetiyle hava sıcaklarının orta düzeyde olduğu vakitlerde Hırvatistan’a gitmek daha konforlu olacaktır. Haziran ve Ekim aylarında birçok şenliğe de sahne olan Hırvatistan, bu aylarda gitmek için de tercih edilebilir.

HIRVATİSTAN’DA NE YENİR?

2022 hirvatistanda gezilecek yerler 13 tfK71tIi

Avrupa ve Balkanların kesişme noktasında bulunan Hırvatistan, coğrafik pozisyonu itibariyle geniş bir mutfağa sahiptir. Hırvatistan’da ne yenir sorunuza birinci olarak farklı balık çeşitlerinden yapılan bir çeşit sulu yemek olan Brudet ile başlayabiliriz. Brudet, yahni diyebileceğimiz yemek pişirme tekniğiyle domatesle tatlandırılmış Hırvatistan’ın her yerinde bulabileceğiniz bir lezzet.


2022 hirvatistanda gezilecek yerler 14 IPLyidGf

Pasticada, “Dalmaçya mutfağı kraliçesi” olarak kabul edilen saf dana etinden  yapılan yemek, incir, karanfil ve hindistan ceviziyle sunuluyor. Bu yemeği yerken şarap ile harmanlanan Pasticada sipariş etmemeye dikkat etmelisiniz

– Saray,Ada,Güzel,Zagreb,Kültür,Katedral,Deniz,Tarih,Eski,Dünya,Şehir,Pazarı,Doğa,Bulunan

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir