2022 Gezilecek Dünyanın en görkemli tapınakları

2022 gezilecek dunyanin en gorkemli tapinaklari

Dünyanın dört bir yanında birbirinden farklı dinlerin ibadet alanları olarak inşa edilen tapınaklar, rengarenk ve gösterişli mimarileriyle göz dolduruyor. Birçoğu günümüzde de tüm ihtişamını birinci günkü üzere koruyan bu tapınaklar, yapıldığı periyotlar düşünüldüğünde hayretler içerisinde bırakıyor. Seyahat ettiğiniz ülkelerin kültürünü ve geleneklerini en düzgün yansıtan yerlerin başında gelen tarihi tapınaklar, mistik ortamlarıyla geçmişin izini sürmek isteyenleri bekliyor. Dünyanın dört bir yanından göz kamaştıran tapınakları sizler için derledik.

BOROBUDUR- ENDONEZYA

Endonezya’nın Java Adası’nda yer alan dünyanın tek kesim halinde en büyük Budist tapınağı Borobudur, Sailendra Krallığı tarafından 8. ve 9. yüzyılda iddiası 2 milyon taş blok kullanılarak 75 yıl müddet içerisinde inşa edilmiştir. Tapınak, 504 buda heykeline, 2760 rölyefe ve 72 stupa’ya konut sahipliği yapmaktadır. Volkanik patlama sonucu uzun yıllar küllerin altında kalan tapınağı Sir Stamford Raffles, 1814 yılında keşfetse de 1911 yılında dünyaya kazandırılabilmiştir. Tarihi miraslarının yanı sıra tapınak bölgesindeki yanardağlar, yeşil alanlar, gündoğumu ve günbatımı görüntüleri da ziyaretçileri cezbetmeye yetiyor.

ANGKOR VAT- KAMBOÇYA


2022 gezilecek dunyanin en gorkemli tapinaklari 0 MkgC5hZA

Kamboçya’nın Siem Reap kentinin Angkor antik kentinde 1115-1145 yıllarında Kral 2. Suryavarman tarafından yaptırılan Angkor Vat Tapınağı, Khmer mimarisinin en ihtişamlı örneklerinden biridir. Birebir vakitte Khmer Krallığı’nın başşehri ve gücünün simgesi olarak Kamboçya bayrağında da betimlenmiştir. Birinci yıllarında Vişnu ismine bir Hindu tapınağı iken Budist tapınağına çevrilmiştir. Tapınağın her yüzeyinde, pervaz ve çatılarında taş heykeller, Hint mitolojisinden betimlemeler, insan ve hayvan figürleri ile kabartma rölyefler bulunmaktadır. 

KAPLAN ZİRVESİ TAPINAĞI-BHUTAN KRALLIĞI


2022 gezilecek dunyanin en gorkemli tapinaklari 1 2yY7M7KO

Kaplan Yuvası Tapınağı, Paro Taktsang isimleriyle de anılan Kaplan Doruğu Tapınağı, Tibet Budizminin en kutsal yerlerinden biri. Şiddetli bir seyahat sonucu ulaşılan tepeye inşa edilen tapınağın efsanesine nazaran Budizmin yayılmasında büyük rol sahibi olan Guru Rinpoche, 7. yüzyılda tapınağın günümüzde bulunduğu yere kaplan sırtında gelmiş ve buradaki mağarada meditasyon yapmıştır. Guru Rinpoche, Bhutan’daki halkı Budizmle tanıştırmış. Meditasyon yapılan mağaranın olduğu yere çağdaş tapınağın yapılmasına 1692 yılında başlanmış. Manastırın içerisinde 8 adet tapınak yer almaktadır.

BATU MAĞARASI- MALEZYA


2022 gezilecek dunyanin en gorkemli tapinaklari 2 1qTzMqY6

Malezya’nın başşehri Kuala Lumpur’da Hinduların kutsal yeri olan Batu Mağarası, dünyanın en büyük Hindu mağara tapınağı olarak biliniyor. 400 milyon yaşındaki dik kireç kayalıklarının içerisindeki mağaraya inşa edilen kompleks, 3 kısımdan oluşuyor. Tapınağa ulaşmak için maymunların eşlik ettiği 270 basamağı tırmanmanız gerekiyor. Dünyanın en büyük heykeli olan 42.7 metre yüksekliğindeki altın varaklarla süslenmiş Lord Murugan heykeli de tüm ihtişamıyla mağarada uzunluk göstermektedir. 

SRİ RANGANATHASWAMY-HİNDİSTAN


2022 gezilecek dunyanin en gorkemli tapinaklari 3 5OsmR1Ca

Hindistan’ın renkli yapısını gözler önüne serercesine rengarenk mimarisiyle dikkat çeken Sri Ranganathaswamy Tapınağı, dünyadaki en büyük dini yapılar ortasında yer alıyor. Lord Ranganatha’ya adanmış olan Tapınağın eski kısmı 10. yüzyıla dayanırken 631 metrekare alanı kaplamaktadır. 900 milyon mensuba sahip olan tapınak, çoğunlukla Asya bölgesinden konuklarını ağırlamaktadır. Tapınağın mimarisi Dravidyan stilindedir. 

– Tapınak,Mağara,Dünyanın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir