2022 Fethiye’de gezilecek En hoş Yerler

2022 fethiyede gezilecek en hos yerler pfCdLyv3

Fethiye’de gezilecek yerler mükemmel görüntülere sahip. Tıpkı vakitte tabiatın içerisinde olması sebebiyle kimsenin olmadığı yerleri de kolaylıkla burada bulabilirsiniz. Dünyada eşi gibisi görülmeyen bir görüntüyü sizlere sunuyor Fethiye. Bu sebeple de her yıl binlerce kişiyi ağırlıyor. Yurt dışından on binlerce turist Fethiye’de vakit geçirmek için akın ederken ülkemizde de yerli turistlerin birinci tercihi kesinlikle Fethiye oluyor. En azından yol üzerin aldıkları bu rotaya kesinlikle şöyle bir uğruyorlar. Bu tatil yöresinin bütün kültürünü de deneyimleme fırsatına erişiyorlar. Fethiye’de hangi yemekler meşhur, ikramlık eşya ne alınır hepsini birlikte seyahat rehberinde keşfedelim. 

 

 

FETHİYE’DE GEZİLECEK YERLER

Fethiye dünyaca ünlü koylara ve plajlara sahip. Her geçen yıl da en çok ziyaret edilen yer olma özelliğini daha fazla kazanıyor. Yalnızca doğal hoşlukların bulunduğu bir yer değil birebir vakitte tarihi hoşlukların de yer aldığı bir yer. 

 

 

Ailelerin ve arkadaş kümelerinin tatil planı için tercih ettiği yerlerden biri olan Fethiye’de deniz ve tabiatın harika birleşimi hayran kalınacak kadar hoş. Gün doğumu ve gün batımı izlemek için kusursuz yerler bulunuyor. 

TARİHİ YERLER

1-Telmessos Amfi Tiyatro 

2022 fethiyede gezilecek en hos yerler 0 BZRqUrKA
Türkiye’deki denize yakın olan en eski tiyatro Telmessos’tur. Erken Roma Devri’nden kalan yapılardan biri olması sebebiyle çok değerli bir tarihi yapıdır. Bizans Devri’nde ise burası arena olarak kullanılıyormuş. Sarsıntılarda ziyan gören tarihi yapı 2. yüzyılda yine inşa edilmiş. Fethiye’de gezilecek yerler içerisinde kesinlikle görülmesi gereken tarihi bir ayrıntıdır. 

2-Amintas Kral Mezarları

2022 fethiyede gezilecek en hos yerler 1 DLkqXqhD
Devrinin tüm ayrıntılarını keşfetme imkanı sunan kral mezarları İon tarzında yapılmış ve iki sütunlu cepheye sahip. 4. yüzyıldan günümüze kalan mükemmel bir yapı. Mezarın giriş kısmında ise dünyaca ünlü bir gezgin olan Charles Texier’in ismi yer alır. 1850 yıllarında buraya gelerek ismini buraya kazımış. 

Kral mezarlarını 09.00 ile akşam 20.00 saatleri ortasında ziyaret edebilirsiniz.

3-Fethiye Müzesi 

2022 fethiyede gezilecek en hos yerler 2 tLrJl91y
Fethiye’nin tarihini en güzel gözler önüne seren yerlerden biri burası. Bu yüzden katiyen görülmesi gereken yerlerden biri. MÖ 3000 yıla dayanan tarihiyle birçok medeniyete konut sahipliği yapıyor Fethiye. Bu tarihini de arkeolojik hafriyatlar sonucu bir ortada burada toplamışlar. Heykeller, seramikler, heykel başları, camlar, metallerden oluşan yapıtları görebilirsiniz. 

Müzeyi kış aylarında 08.00 ile akşam 17.00 saatleri ortasında ziyaret edebilirsiniz. Yaz aylarında ise 08.00 ile akşam 19.00 ortası açık bulunuyor. 

4-Paspatur

2022 fethiyede gezilecek en hos yerler 3 c8ReccAI
Fethiye’nin en eski yerleşim yerlerinden biri burası. Marina’ya yakın olması sebebiyle  de ulaşım açısından çok kolay yerde. Ahşap cumbalı konutlar burada en dikkat çeken ayrıntılar. Çarşıda yer alan Fethiye Hamamına’da uğrayabilirsiniz. Paspatur Camii de görmeye kıymet tarihi kıymetlerden biridir. 

5-Kayaköy

2022 fethiyede gezilecek en hos yerler 4 eGuarrJ3
Eski bir Rum yerleşkesi olan Kayaköy gezilecek kusursuz yerlerden biri. 1900’lü yıllarda yaklaşık olarak 30 bin kişinin yaşadığı bir yerdi burası. Daha sonra ise maalesef göç ettirilmeye zorlanan Rumlar gidince sayı düştü. Konutlarda yaşayan şahısların birden fazla Yunanistan’a gitmiştir. günümüzde hasla yaşayan aileler de var. Eski boş konutlar de müdafaa altına alınmış. Burada yer alan Soğuk Su Koyu’nu kesinlikle görmeli ve burada denizin tadını çıkartmalısınız. 

DOĞAL HOŞLUKLAR

6-Ölüdeniz 

2022 fethiyede gezilecek en hos yerler 5 YeyKCCES
Fethiye ilçe merkezine 14 kilometre arada yer alıyor. Kentler ortası otobüs tercih ederek buraya ulaşım sağlayabilirsiniz. Otogardan ise minibüslere binerek Ölüdeniz’e gidebilirsiniz. Şahane bir seyahat adresi olan Ölüdeniz en çok turist çeken tatil yerlerinden biri. Yamaç paraşütü yapmak için de en ülkü adreslerden.

7-Saklıkent 

2022 fethiyede gezilecek en hos yerler 6 svALqwDH
Türkiye’nin Ulusal Parkları ortasında bulunan kanyon mükemmel bir seyahat adresi. Fethiye’ye 46 kilometre uzaklıkta bulunuyor. Taban debisi yüksek suyla dolu olduğu için buraya girilemiyor. Doğal kaynakların bulunduğu yerde su buz üzere soğuk. Karstik kaynakları da görebileceğiniz yerde mükemmel görüntüler sizi bekliyor. 

8-Kelebekler Vadisi 

2022 fethiyede gezilecek en hos yerler 7 Ar9QSSDf
Doğal varlıkları ile hazine üzere olan bir yer Kelebekler Vadisi. Çok hoş bir görünümü bulunan yer dünyaca ünlü bir adres. 350 metreye varan sarp kayalıkların çevrelediği bu görünüm fotoğraf karelerini süslüyor. İsmini da burada bulunan kelebeklerden almaktadır. 

9-Çalış Plajı 

2022 fethiyede gezilecek en hos yerler 8 v5UqwCEC
Denize girmek için tercih edebileceğiniz kusursuz yerlerden biri burası. Fethiye merkeze 3 kilometre uzaklıkta. En berrak en hoş plajlardan biri tıpkı vakitte. Ölüdeniz’e nazaran daha dalgalı bir deniz bulunduğu için su biraz bulanık. Lakin upuzun plajı ve denizi ile tercih edilebilecek kusursuz yerlerden biri. 

10- Soğuk Su Koyu

2022 fethiyede gezilecek en hos yerler 9 d5SKPQiy
Kayaköy’e gittiğinizde buradan yürüyerek koya da ulaşabilirsiniz. Serinliği le sizi kendinize getirecek şahane bir yer burası. Taş döşemelerle gidilen yolda sona ulaştığınızda bu eksiksiz koyu da görebilirsiniz. Fotoğraf çekilmek için ve suyun tadını çıkartmak için şahane bir rota olacaktır. 

FETHİYE’DE HANGİ YEMEKLER MEŞHUR?

Daha çok zerzevat yemekleri ve zeytinyağlılar ile öne çıkan bu güzide yerde soğuk mezeler de çok tüketiliyor. Balıkların da en tazesini bulabileceğiniz bir yer.

Babadağ Keşkeği

Ölemeç Çorbası

Leğen Böreği

Et Kapama

Bulgurlu Domates

Bulgurlu Patlıcan 

Sılcan Otu Kavurması 

Çiriş Otu Yemeği

Sarı Ot Kavurması 

Zeytinyağlı Enginar  bölgede en çok yetişen eserlerden meşhur olan lezzetler ortasında yer alıyor. Kesinlikle Fethiye seyahatinizde bunların tadına bakmalısınız. 

FETHİYE’DEN İKRAMLIK EŞYA NE ALINIR?

Fethiye’den ikram olarak kesinlikle yörenin klâsik motifleriyle süslenmiş konut bibloları alabilirsiniz. Birebir vakitte buranın görüntülerini taşıyan magnetler de çok tercih ediliyor. Birebir vakitte zeytin ve zeytinyağının da en hoşunu bulabileceğiniz hoş bir Ege Bölgesi tatil yeri olduğu için bunu da tercihler ortasına koyabilirsiniz. 

– Fethiye,Tarihi,Yerler,Güzel,Gezi,Tercih,Burada,Manzara,Deniz,Burası,Yapı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir