2022 En gizemli antik kentler

2022 en gizemli antik kentler XZTHbwji

İnsanoğlu tarih öncesi çağlardan bu yana dünyanın çeşitli noktalarına kentler kurdu. Kimi vakit zenginlik göstergesi olarak devasa heykellerle süslenmiş kimi vakit ise düşmanlardan korunmak için doruklara inşa edilmiş bu kentler, geçmişin aynası üzere günümüzde ayakta duruyor. Dünyanın dört bir yanında kayalara oyulmuş, çok çeşitli mimaride farklı inançlardan, kültürlerden efsaneleri de barındıran ruhu olan antik kentler, tüm gizemleriyle keşfetmenizi bekliyor. Pek birçok da UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan antik kentlerde vakit seyahati yapmaya hazırsanız listemizi sizler için hazırladık.

MACHU PICCHU- PERU

Gezginler tarafından en çok ziyaret edilmek istenen rotaların başında gelen Machu Picchu, Peru’da And Dağları’nın tepesinde 2430 metre yükseklikte çok güzel korunmuş bir İnka antik kentidir. Tıpkı vakitte dünyanın yeni yedi mükemmelinden biri olarak seçilen Machu Picchu’ya ulaşmak hayli güç olsa da doruğa ulaştığınızda görünüm karşısında tüm yorgunluğunuzu unutacaksınız. Kent 1450’li yıllarda inşa edilmiş ancak kentte çiçek hastalığı salgınının baş göstermesiyle terk edilmiştir. 

Machu Picchu’nun kuruluş hedefi hala gizemini korurken kentte 700’den fazla İnka asil ve din adamının yaşadığı düşünülmektedir. Güney Amerika’nın en çok ziyaretçi ağırlayan turizm merkezlerinden olan kenti, çökme riskine karşı günde sadece 2 bin kişi ziyaret edebilmektedir.

PETRA ANTİK KENTİ- ÜRDÜN

Kızıldeniz ve Basra Körfezi bölgelerinde değerli ticaret merkezi olan Petra, İsviçreli kaşif Johann Burckhardt tarafından keşfedilene kadar yalnızca göçebe Araplar tarafından bilinen kayıp bir kentti. Bir kanyonda gizlenmiş hala gizemini koruyan Petra Antik Kenti, Ürdün denilince akıllara birinci gelen, kartpostallara mevzu olan efsanevi bir mimari mükemmelidir. Çölün ortasında gün içerisinde pembe, kırmızı, turuncu ve sarıya dönen Petra, sıra dışı bir halk olan Nebatiler tarafından inşa edilmiştir. Rengi nedeniyle “Rose City” olarak da bilinen kentin o devirde kayaların nasıl böylesine oyularak süper bir mimarinin ortaya çıkarıldığı merak konusu.

2022 en gizemli antik kentler 0 TPFHr5DK

Petra, Indiana Jones sinemalarıyla de akıllarda yer etmiştir.

POMPEİ- İTALYA

İtalya’nın Napoli kentinde bulunan Pompei Antik Kenti, bir kısmı hala gömülü olan antik Roma kentidir. Günümüzden tam 1936 yıl evvel Vezüv Yanardağı’nın patlaması sonucu tüm kent lavlarla kaplanmış ve beşerler taş kesilmiştir. Allah’ın cezalandırdığı kent olarak da bilinen Pompei’de Romalılar şatafat ve gösteriş içerisinde yaşıyorlardı. Zenginlik içindeki halkın cümbüşe, kumara ve daha pek çok sapkın alışkanlığa sahip olduğu biliniyor. Lakin M.Ö 79 yılında harekete geçen Vezüv Yanardağı, 200 bin kişinin ölmesine, tüm kentin tarihten silinmesine neden olmuştur.

2022 en gizemli antik kentler 1 OYQYcfpq

Günümüzde ziyarete açık olan Pompei’de yeni bir efsane de ortaya atılmıştır. Antik kentte gezerken mozaik modülleri, paralar, deniz kabukları çalan turistler, bir mühlet sonra çaldıkları kesimlerin uğursuzluk getirdiğini öne süren mektuplar yazarak çalıntı modülleri iade etmeye başlamış. Efsanenin doğruluğu kesinleşmese de kazılardan sorumlu Profesör Massimo Osanna, özür mektuplarından oluşan stant açmayı düşünmektedir.

TEOTIHUACAN PİRAMİTLERİ- MEKSİKA

Piramitler denilince akla birinci olarak gizemli Mısır piramitleri gelse de Meksika’daki Teotihuacan, kimler tarafından kurulduğu, neden terk edildiği bilinmeyen dünyada gizemi çözülememiş sayılı kentlerdendir. Nahuatl lisanında “tanrıların yaşadığı yer” manasına gelen Teotihuacan’da birinci olarak Aztek’lerden daha ileri bir kültürün, sonraki yıllarda ise Zapotekler ve Mistekler üzere Maya toplulukların yerleşmiş olduğu bilinmektedir. Kentte hiçbir metin ve doküman bulunmaması bilgi edinilmesini güçlendirmektedir.

2022 en gizemli antik kentler 2 aMk4whOX

Yaklasık 2 bin 500 yıl evvel 200 bin civarı nüfusunun olduğu kestirim edilen Teotihuacan’da Güneş Piramidi, Ay Piramidi, Quetzalcoatl Tapınağı, saraylar ve tapınaklar yer almaktadır. Tapınaklar, gezegenlerin yerdeki yansımaları olacak formda inşa edilmiştir.

LONGMEN MAĞARALARI- ÇİN

Çin’de bulunan en büyük heykel yapılarından oluşan Longmen Mağaraları, Budizm’i yansıtan bir kent olarak 400 yıldır ayakta duruyor. Toplamda 2 bin 345 mağara ile Buda ve öğrencilerinin heykellerinden oluşan 100 bin heykele mesken sahipliği yapan Longmen, söz manası olarak “Ejderha Kapısı Mağarası” manasına gelmektedir.

2022 en gizemli antik kentler 3 HtVN1Tch

Longmen Vadisi’nin iki zirvesine ırmağın kıyılarına inşa edilen bu sanat yapıtları, Çin’in taş heykel sanatının en yüksek düzeyini gözler önüne seriyor. Mağaralarda birebir vakitte hoş sanatlar, din, müzik, tıp, inşaat, ilaç, ulaşım el yazısı, müzik, giysi, süs eşyası bahislerini ele alan birçok kitap ve eşya da bulunuyor.

 

– Kent,Antik,Gün,İnşa,Bin,Mağara,Zaman,Tarafından,Şehir,Petra,Heykel,Dünya,Kentler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir