2022 Dünyanın en hoş 7 kütüphanesi

2022 dunyanin en hos 7 kutuphanesi mwcvwQIv

Gezilecek, görülecek rotalar dendiğinde akıllara birinci evvel tatil rotaları ya da müze üzere daha turistik yerler gelir. Lakin kentin gürültüsünden uzaklaşmak ve huzur bulmak için kütüphaneler en yeterli dinlenme ortamlarıdır. Kütüphaneler, bilinmeyen bir dünyaya açılan kapı üzere girdiğiniz anda sizi yüzyıllar öncesine tahminen de fantastik bir evrene taşıyabilecek güçleri içerisinde bulunduruyor. Gerek tarihin en yeterli arşiv evrakları gerekse çok değerli müelliflerin edebi yapıtlarını hazine üzere saklayan kütüphaneler, mimari özellikleriyle de ziyaret etme isteği uyandırıyor.  

Dünyanın çeşitli bölgelerinde Ortaçağ’ın gotik ve barok mimarisinin gösterişini yansıtan bazen de çağdaş çağa ahenk sağlamış minimal çağdaş kütüphaneler, bir sonraki keşif rotanız için mükemmel duraklar olabilir.  Nefesinizi kesecek dünyanın en hoş 7 kütüphanesini sizler için listeledik.

Admont Abbey Kütüphanesi- Avusturya 

 

 

Süper tavan freskleriyle dünyanın en hoş kütüphaneleri listesine giren Admont Abbey Kütüphanesi, altın, beyaz, pembe ve mavi renklerin eşine az rastlanır bir ahenk sağladığı duvarları ile kitaplık işlemeleri, gözlerinizi alamayacağınız ve her baktığınızda yeni bir ayrıntı keşfedeceğiniz dizaynlara sahip. Avusturya’na bir manastıra ilişkin olan bu kütüphane, dünyanın en büyük manastır kitaplığını bünyesinde bulunduruyor. 

Admont Abbey, geniş bir bahçeye sahip ve bahçesinde bir Neptün Çeşmesi, Abbey Kilisesi ve en bilineni barok biçimi süslemeli kütüphanesiyle Hallstatt’a gitmişken uğramanızı öğreneceğimiz bir rota. 

Trinity College Kütüphanesi- İrlanda 


2022 dunyanin en hos 7 kutuphanesi 0 81eQLvPt

Dublin’de bir vaha olarak bilinen Trinity College, dünyanın en beğenilen kütüphanesi. 300 yıllık bu kütüphane, 200 binden fazla yapıta konut sahipliği yapıyor. İnanılmaz bir mimariye sahip Trinity College, 65 metre uzunlukta koridoru ve ortama en büyüleyici atmosferi katan 14 metre yüksekliğe sahip tavanıyla adeta bir şatoya benziyor. Kitaplar, koridorun sağında ve solunda bulunan odacıklara yerleştirilmiş ve her odanın girişinde büyük filozofların ve müelliflerin büstleri sizi karşılıyor. Trinity College Kütüphanesi, parşömen kokuları ortasında tarihte seyahate çıkmak isteyenler için biçilmiş kaftan. 

Rampur Raza Kütüphanesi- Hindistan 


2022 dunyanin en hos 7 kutuphanesi 1 pNOJgHZj

Rampur Raza Kütüphanesi, 1904 yılında konak olarak inşa edilmiş ama 1950’lerde kütüphaneye dönüştürülmüştür. Kütüphane, Hint-İslam el yazmalarının ve hattat, alimler, şairler ile müzisyenlerin yapıtlarının en nadidelerini koleksiyonunda bulunduruyor. Rampur Raza Kütüphanesi’nin Arapça, Farsça, Sanskritçe, Hintçe ve Türkçe 17 binden fazla el yazması, 80 binden fazla da kitap barındırması en değerli ayrıcalığı olarak biliniyor. İslami çizgi sanatının örnekleri ve Kur’an-ı Kerim’in birinci çevirisinin el yazması da bu harika sarayda korunuyor.  

Royal Portuguese Cabinet of Reading (Portekiz Kraliyet Okuma Odası)- Brezilya 


2022 dunyanin en hos 7 kutuphanesi 2 1pPOGZci

The Times mecmuası tarafından dünyanın en hoş dördüncü kütüphanesi seçilen Royal Portuguese Cabinet of Reading, isminin hakkını verircesine kraliyet ailesine uygun bir halde devasa avizelerle dekore edilmiş bir salona sahip. Vitray pencereler, biraz karmaşık koyu renkli ahşap kemerlerin kestiği mavi duvarlar, tavanın altın sarısı işlemeleriyle yarışır bir halde göz kamaştırıyor. Brezilya’da olmasına karşın neden Portekiz ismini aldığı kütüphane hakkında en çok merak edilen husus. Royal Portuguese Cabinet of Reading, 1837 yılında Brezilya’da yaşayan 43 Portekizli’nin kendi kültürlerini tanıtmak için yaptıkları ve kente kazandırdıkları birinci Portekizli siyasi mülteci derneği olması nedeniyle bu ismi almış.  

İskenderiye (Alexandria) Kütüphanesi- Mısır 


2022 dunyanin en hos 7 kutuphanesi 3 q2CRklkc

Tarihin en gizemli kütüphanesi Mısır İskenderiye’de kurulmuş ve yüzyıllar evvel matematiğin, fiziğin, tıbbın, astronominin kıymetli adımlarının atılmasına şahitlik etmiştir. 300 yıl boyunca dünyanın en büyük arşivi unvanını elinde bulunduran kütüphane, fanatik güçlerin ayaklanmasıyla yakılmış ve binlerce değerli kitap tarihe gömülmüş.  

Tarihi İskenderiye kütüphanesi’nin varolduğuna inanılan İskenderiye sahil limanına 7 yıl süren çalışmanın sonucunda 2002 yılında çağdaş İskenderiye Kütüphanesi inşa edilmiştir. 8 milyon kitabı alacak büyüklükte raflara, 3 müze, 4 sanat galerisi ve el yazması onarım laboratuvarı bulunduran kütüphane, mimarisiyle de mükafatlar kazanmıştır. 

George Peabody Kütüphanesi- Amerika  

2022 dunyanin en hos 7 kutuphanesi 4 BjIJ3zCh

Johns Hopkins Üniversitesi öğrencileri için araştırma kütüphanesi olan George Peabody, 19. yüzyıldan bugüne 300 binden fazla kitabı bünyesine toplamış. Tarihi kütüphanelerin birçoklarında olduğu üzere başta kilise olması planlanan kütüphane, başkalarından farklı olarak temel dizaynında mermer ve dökme demire yer verilmiştir. Hasebiyle gotik şeklin ortaya çıkardığı kasvetli havanın tersine daha ferah ve aydınlık bir atmosfere sahiptir. Dünya edebiyatının kültlerinden Don Kişot’un orijinal baskıları da George Peabody Kütüphanesi’nin kıymetli koleksiyonundadır.  

Stuttgart Kent Kütüphanesi- Almanya 


2022 dunyanin en hos 7 kutuphanesi 5 7EHQduzM

Dünyanın en uygun kütüphaneleri listesinin en yeni ve en çağdaş örneği olan Stuttgart Kent Kütüphanesi, sade mimarisiyle 2011 yılında hizmete açıldı. Külliyen bembeyaz bir iç dizayna sahip kütüphane, küçük okuma odalarına, farklı renklerle bölünmüş tematik alanlara, DVD içeren çocuk kütüphanesi ve çocuk kütüphanesinde çocuk odasıyla çağdaş çağın tüm gereksinimlerini içerisinde bulunduruyor.  

Her ne kadar kütüphaneye gitmenin maksadı kitap kokuları ortasında sayfalara dokunarak onları hissetmek olsa da dijital çağa ayak uydurmak da değerli bir nokta. Stuttgart Belediyesi, geleceğin bilgi toplumu için 60 adet araştırma bilgisayarı, kullanıcıların ödünç alabilmeleri için her katta 100 adet dizüstü bilgisayar ve e-kitaplar, e-makaleleri hizmete sunmuştur. 

BONUS- İstanbul Üniversitesi Kütüphanesi


2022 dunyanin en hos 7 kutuphanesi 6 bCC8iIk8

BONUS 2- Beyazıt Devlet Kütüphanesi


2022 dunyanin en hos 7 kutuphanesi 7 jYUYdH2q

– Kütüphanesi,Sahip,Kitap,Kütüphane,Kütüphaneler,İskenderiye,Mimari,Modern

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir