2022 Cunda Adası’nda gezilecek yerler

2022 cunda adasinda gezilecek yerler VN3tndYu

Cunda’da gezilecek yerler yüzyıllar öncesinden kalan Rum yapılarından oluşuyor. Bu yapılar hoş mimari keşif noktaları olduğu üzere turistlerin gezdiği müzeleri de oluşturuyor neredeyse. Sizlere bir günlük Cunda Adası seyahat rehberini sunduk. Burada Cunda Adası nerede, nasıl gidilir üzere sorularınızı bulabileceğiniz üzere birebir vakitte Cunda Adasında gezilecek yerler, yenilecek meşhur lezzetleri de bulabileceksiniz. Cunda Adası plajlarını da eklediğimiz seyahat rehberinde Cunda sokaklarını karış karış gezerek bu cennet köşesini keşfedeceksiniz. 

 

 

CUNDA ADASI

Cunda Adası Alibey Adası’nın bir modülü. Buradan köprü ile ulaşım bulunuyor adaya. Hatta birinci boğaz köprüsünün de Cunda ile Alibey Adası ortasında yapıldığını belirten bir tabela bulunuyor. Cunda Adası’nın kara ile ilişkisi da böylelikle sağlanmış oluyor. Herkesin karadan tercih ettiği yol burası. Birebir vakitte Ayvalık’tan kalkan teknelerle deniz yoluyla da adaya ulaşım sağlanabilir. 

 

 

Cunda Adası göçmenlerin çoğunlukla yaşadığı bir köydü evvelce. Rumların bölgeyi terk etmesiyle Balkanlar’daki Türkler de buraya zarurî olarak göç ettirildi. Göç eden Türkler tabi ki geldikleri yerin kültürünü de buraya taşıdı. Bu yüzden sokaklar eski taş sokaklardan oluştuğu üzere konutlar de taş mesken olarak inşa edilmiş. Günümüzde taş konutlar sahipleri tarafından otele dönüştürülmüş. Küçük butik oteller olarak faaliyet gösteriyorlar. 

CUNDA ADASI’NDA GEZİLECEK YERLER

Cunda Adası’nda gezilecek yerler de üstte belirtildiği üzere eski Rum meskenlerinin müzeye dönüştürüldüğü tarihi yapılar olarak karşımıza çıkıyor. Hoş müze yerleri bulunduğu üzere en yüksek zirvesinde de bir yel değirmeni bulunuyor. Çok hoş bir Cunda denizi görünümünü buradan görmek mümkün. Oturup çay içebileceğiniz yerler de var. 

Tarihi Taş Binalar ve Camii

Cunda’da gezilecek yerler  içerisinde çok hoş tarihi konutlar de bulunuyor. Yüzyıllar öncesinden günümüze gelen Despot’un Konutu bunlardan birisi. Rum bir din adamı olan Despot kendisi için bu konutu inşa ettirmiş. Daha sonra Osmanlı vaktinde belediye sarayı olarak kullanılmış. Daha sonra ise yetimhane olarak hizmet vermiş. Günümüzde ise Despot’un Konutu otel olarak kullanılıyor. 

Adanın görünümünü ve karakterini oluşturan Rum şekli binalar oluyor. 

Hamidiye Camii

Cunda’nın merkezindeki cami adanın tek mescidi. Minik ve bölgenin en kıymetli tarihi yapıtlarından biri. Sade ve hoş bir mimariye sahip. Görebileceğiniz kusursuz tarihi yapılardan biri. 

Taş Kahve

Çok hoş bir Türk kahvesi içmek için tercih edebileceğiniz kusursuz bir yer. Burada dibek taşında saatlerce dövülen kahveyi içebilirsiniz. Taş binanın sahipleri de Girit’ten gelmişler ve oradaki mesleklerini devam ettirmişler. Dibek taşını da Girit’ten getirmeyi ihmal etmemişler. Girit’teki işini mübadele vaktinde buraya taşımayı başarmış. Buraya geldiğinde taş binayı satın alarak hayatına devam etmiş. Günümüzde ise üçüncü kuşak  kahve işi devam ediyor. Kahvenin tadı ise dibekte saatlerce dövüldüğü için çok hoş. Cunda’da ne yenir ne içilir denildiğinde kıyıda bulunan Taş Kahve kesinlikle listede gösteriliyor. 

2022 cunda adasinda gezilecek yerler 0 Q24SF4qD

Sevim Nejdet Kent Kitaplığı 

Özel olarak yapılan kitaplık Cunda’nın en süt noktasına kurulmuş. Çok hoş bir pozisyonda bulunuyor ve buradan tüm Cunda Adası’nı da görmek mümkün. Önünde de bir kafe bulunuyor. Kitaplığı gezip burada hoş bir çay kahve içebilirsiniz. Kitaplık eski bir kilise. Yanında ise yel değirmeni bulunuyor. Yel değirmeni kiliseye para getirmesi için yapılmış. Günümüzde ise yalnızca geziliyor ve turistlerin fotoğraf karelerini süslüyor. Sevim Nejdet Kent Kitaplığı içerisinde onlarca kitap bulunuyor. 

2022 cunda adasinda gezilecek yerler 1

Cunda Çarşısı 

Cunda’dan ikramlık eserler almak isteyen herkes kesinlikle rengarenk çarşısına da uğruyor. Turistlerin kesinlikle gezdiği Cunda çarşısı uzayıp giden dar ve orta sokaklarda tezgahlarını açmış bireylerin el emeği eserlerinin satıldığı bir yer. Rengarenk orta sokaklarda bu tezgahlarda Cunda Adası’na dair her şeyi bulabilirsiniz. Kesinlikle ikramlık eşya almak için bu hoş çarşıyı da gezmelisiniz. Cunda Adası’nda ikramlık eşya satılan renkli çarşı herkesin gözdesi olan bir yer. 

2022 cunda adasinda gezilecek yerler 2 vnUD2arz

Cunda Sahili 

Cunda Adası’nda gezilecek en hoş yerlerden biri de bu hoş kıyısı oluyor. Yaz geldiğinde nüfusa yükselen Cunda’da tekneler kayıklar bu kıyıda konumlanıyor. Herkes akşam serinliği geldiğinde yeniden burada gezerek serin akşamların tadını çıkartıyor. Cunda kıyısınde siz de balıkçı kayıklarını görebilir büyük tekneleri izleyebilirsiniz. Ayrıyeten akşam gün batımını sabah gün doğumunu buradan izlemek farklı bir tecrübe. 

CUNDA ADASI NEREDE?

Cunda Adası Balıkesir’in Alibey Adası vilayetle ilişkisi olan minik bir yer. Ayvalık ilçesine bağlı. Denizi ise Ege’nin serin sularına sahip. Balıkesir Ayvalık’ta yer alan ada her yıl binlerce turist ağırlıyor. 

CUNDA ADASI’NA NASIL GİDİLİR?

Cunda Adası’na gitmek için özel aracınızla feribot yolunu kullanarak Balıkesir’e oradan da Ayvalık istikametini takip ederek adaya ulaşabilirsiniz. Otobüs ile ulaşım sağlamak istediğinizde ise Ayvalık otogarda inecek buradan minibüslere binerek adaya ulaşım sağlayacaksınız. Hava  yolu ile ulaşım sağlandığında ise hava limanından yarım saatte adaya ulaşmak mümkün. 

 

 

 

– Cunda Adası,Taş,Cunda,İse,Burada,Gün,Ada,Güzel,Bulunuyor,Kahve,İçin,Gezilecek Yerler,Rum,Ayvalık,Gezi,İle,Ulaşım,Adaya,Sokaklar,Tarihi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir