2022 Bursa’da günübirlik gezilecek yerler

2022 bursada gunubirlik gezilecek yerler 9UKV6OX8

Bursa’da günübirlik gezilecek yerler listesinde o denli hoş adresler bulunuyor ki buraya giden herkesi kendine hayran bırakacak. Bursa tarihi sebebi ile de bu hoşluklara sahip olabilme erdemine erebilmiş bir kent. Bu yüzden bunu çok âlâ kullanarak turizmde kullanmayı da başarıyor. Bursa’daki tarihi yerler en çok gezgin ağırlayan adresler ortasında bulunuyor. Osmanlı’nın tarihine bir periyot ışık tutan tarihi yapılar bunlar. Bu yüzden gittiğinizde ve yerinde incelediğinizde yüz yıllar yaşamış bir medeniyetin de izlerine rastlayacaksınız. Ayrıca Bursa neyi ile meşhur öğrenerek burada Bursa’nın meşhur yemeklerini tadabilirsiniz. Lezzetli iskender yemeği ve daha kacı hoş bir hafta sonu seyahatinde sizinle buluşabilir. 

Birbirinden hoş gezilecek yerleri bulunan Bursa bu mevzuda varlıklı olan vilayetlerimizden biridir. Yaklaşık olarak üç milyona yakın nüfusu bulunan Bursa ülkemizin de en kalabalık dördüncü kentidir. Bursa meşhur yemekleri de sayıca fazla olduğundan bu hususta da güçlü sayılabilir.

Osmanlı vaktine uzanan bir tarihinin olması bu ili tarihi yapı bakımından değerli yapmıştır. Osman Beyefendi tarafından 1306 yılında kuşatılmış Orhan Beyefendi tarafından ise fethedilmiştir. Yüzyıllar karar süren Osmanlı Devleti’nin birinci başşehri Bursa’dır. 

BURSA’DA GÜNÜBİRLİK GEZİLECEK YERLER LİSTESİ

1-Anadolu Otomobilleri Müzesi   

2-Bursa Karagöz Müzesi   

3-Bursa Soğanlı Botanik Park  

4-Bursa Cumhuriyet Caddesi  

5-Bursa Saitabat Şelalesi   

6-Bursa Uluabat Gölü 

7-Bursa Suuçtu Şelalesi   

8-Bursa Oylat Vadisi 

BURSA’DAKİ TARİHİ YERLER LİSTESİ

1-Kozahan 

2-Bursa Ulu Cami 

3-Yeşil Türbe 

4-Muradiye Külliyesi 

5-Osman Gazi ve Orhan Gazi Türbesi   

6-Irgandı Köprüsü   

7-Tophane Saat Kulesi 

8-Bursa Kalesi 

9-Hünkar Köşkü 

Cj3O9 1570706486 8695

 

BURSA’DA GEZİLECEK YERLER

Bursa gezisi yapacak olan herkes için Bursa’da gezilecek yerler nereler konusu hakkında ayrıntılı bilgi verdik. Seyahatiniz boyunca bu yerleri ziyaret ederek çok hoş anılar biriktirebilirsiniz.  

sKcib 1570706602 938

Anadolu Otomobilleri Müzesi  

Daha evvel ipek fabrikası olan bu yer daha sonra restore edilerek 2002 yılında Anadolu Otomobilleri Müzesi olarak ziyarete açılmış. Bu otomobil müzesinde atlı otomobillerden günümüzdeki çağdaş otomobillerine kadar her şeyi bulmak mümkün. Bütün otomobillerin yıllarına ilişkin bilgiler de yer alıyor. Bu müzeye giriş fiyatsız olmakla bir arada pazartesi günleri müze kapalı pozisyonda bulunuyor.  

Önerilen içerik: Türkiye’de Görülmesi Gereken Antik Kentler

PS9g3 1570706643 1765

Bursa Karagöz Müzesi  

2009 yılından bu yana UNESCO tarafından korunan bir kültürel mirastır Karagöz Gölge Oyunu. Bursa’da gezilecek yerleri tıplarken Karagöz Müzesi’ne de bir uğrayabilirsiniz. Müze içerisinde Karagöz- Hacivat kukla galerisi ayrıyeten da tasvir imal atölyesi bulunuyor. İki yılda bir Memleketler arası Bursa Karagöz Gölge ve Kukla Oyunları Şenliği düzenleniyor. Bu şenliklerde gölge oyunlarını izleyerek eğlenebilirsiniz.  

AbjQs 1570706691 1677

Bursa Soğanlı Botanik Park 

Bursa’da gezilecek yerler denildiğinde akıla gelen Soğanlı Botanik Park’tır. Bisiklet sürmek için çok hoş bir yerdir. Bursa’nın doğal hoşlukları ortasında yer alır. 400 dönümlük bir alan botanik park olarak ayrılmıştır ve çeşitli ağaçlar ile pak hava almak burada mümkündür. Çeşitli bitkiler, çiçekler, ağaçlar, gölet ve ördekler, kazlar değişik ülkelerin örnek bahçeleri burada bulunmaktadır. Bu büyük parkı gezebilmek için burada bulunan bisikletleri sürmeniz uygun olacaktır.  

Bursa Cumhuriyet Caddesi 

Nostaljik tramvayı bulunan bu cadde Bursa’nın en merkezi yeridir. Burada Bursa’nın meşhur yemeklerini yiyebilirsiniz. Bunun için çokça yer bulunuyor.  

Bursa Saitabat Şelalesi  

Bursa’nın merkezine 21 km uzaklıkta bulunan Saitabat Şelalesi en hoş doğal oluşumlarından biridir. Tabiatta huzur bulmak için de düzgün bir yerdir.  

D7pFF 1570706884 3487

Bursa Uluabat Gölü 

Uluabat Gölü Bursa’da gezilecek yerler içerisinde en hoşu diyebiliriz. Değişik bir atmosferi vardır ve tertemiz havası ile dinlenmelik bir yerdir.    

XM6On 1570706918 8945
Bursa Suuçtu Şelalesi  

Bursa’nın doğal hoşluklarından biri de bu şelaledir. Bursa’nın içme suyu gereksinimini da karşılamaktadır.  

6aII3 1570706972 1023
Bursa Oylat Vadisi 

İnelgöl’de yer alan Oylat Vadisi yeşil tabiatı ile huzurun beşiğidir denilebilir. Uzun bir keşif kısmı bulunmaktadır. Her köşesinden bir hoşluk sunar konuklarına. Gürgen, çam, meşe ve ıhlamur üzere ağaçları burada bulmak mümkündür. Oylat vadisi içerisinde bir şelale ve mağara bulunmaktadır. Buralar uzun seyahatte dinlenmek için uygun yerler olacaktır. Bursa gezilecek yerleri listesini hazırlarken burayı da listenize ve planınıza eklemeyi ihmal etmeyin.  


q3cNw 1570707258 6769
BURSA’NIN TARİHİ YERLERİ NERELERDİR?

Osmanlı’nın birinci başşehri olması sebebi ile  Bursa tarihi yer açısından güçlü bir vilayetimizdir. Burada gezeceğiniz tarihi yerler bu listedekinden çok daha uzundur. Lakin sizlere en çok ziyaret edilen ve değerli olan tarihi yerlerini veriyoruz. Gittiğinizde bu tarihi yerlerin yanı sıra başka yerleri da keşfedebilirsiniz.  


Bursa Kozahan 

Simit ve çay ikilisinin birbirine yakıştığı nadir yerlerden biri de Kozahan’dır. Burası evvelden ipek yolu üzerinden gelen kervanların dinlenme tesisiydi. Artık ise Bursa ipeğinden şallar ve fularlar burada satılıyor. Hoş bir alışveriş yaparak burada çay ya da kahve yudumlayabilirsiniz. Yaz kış demeden bu han çok kalabalık olur ve hoş atmosferinde kahve içenler burada keyifli vakit geçirir.  

zNF9I 1570707360 2988
Bursa Ulu Cami 

Bursa’nın en eski tarihi sembolü Ulu Cami’dir. Atatürk Caddesi üzerinde bulunan Ulu Cami Yıldırım Beyazıt tarafından 1396-1399 yılları ortasında yaptırılmıştır. Dikdörtgen plana sahip olan bu cami erken periyot Osmanlı mimarisi çok kubbeli mescitleri ortasında en büyük olanıdır. 20 kubbesi olan Ulu Cami’nin ortasında yer alan kubbesi camlıdır. Altında ise 16 köşeli büyük mermer bir şadırvan yer almaktadır.  

w7CEN 1570707417 8542
 Bursa Yeşil Türbe 

İsmi yeşil olsa da rengi turkuvazı andıran bir tondadır. İznik çini sanatının en hoş örneği bu türbede yer almaktadır. Bursa’nın tarihi güzellikleri ortasında yer alan Yeşil türbe büyük ehemmiyet taşıyan bir mimarimizdir. Bursa’yı en eski hali ile temsil etmektedir.  

Bursa Muradiye Külliyesi 

Osmanlı vaktinde 2. Murad tarafından yaptırılan Muradiye Cami hamam, medrese üzere kısımlardan oluşmaktadır. Sonradan 2. Murat dahil 13 türbe eklenmiştir. Mimarisi görüşmeye bedel güzelliktedir. Buraya giden herkesin görmesi gereken tarihi bir anıttır.  

Bursa’da Osman Gazi ve Orhan Gazi Türbesi  

Osmanlı’nın kurucusu Osman Gazi ve Orhan Gazi’nin türbesi de Bursa’da yer almaktadır. Bursa gezilecek yerleri sıralamasında ziyaretçiler iki türbeyi de gezmektedir. Burası tarihi yerler ortasında farklı bir yere sahiptir.  

Es3Rb 1570707699 2603
Bursa Irgandı Köprüsü  

Çarşılı bir köprü olan bu yerin örneğine dünyada çok az rastlanır. Floransa, Venedik ve Bulgaristan’da bir örnekleri bulunmaktadır. Bir örneği de Bursa’dadır. Üzerinde klâsik el sanatları dükkanları yer almaktadır. Tıpkı vakitte çay ve kahve içmek için de hoş yerleri bulunmaktadır.  

8WvHw 1570707759 346
Bursa Tophane Saat Kulesi 

Bursa görüntüsünün en hoş göründüğü yerlerden biri burasıdır. Osman Gazi ve Orhan Gazi türbeleri de burada yer alır. Hala günümüzde burada ramazan aylarında iftar vakti geldiğinde top atışları yapılmaktadır. Sultan Abdülaziz periyodunda inşa edilmiştir. Daha sonra yıkılan kule tekrar inşa edilmiştir. Her bir yüzüne saat yerleştirilmiş 33 metre yüksekliğindedir. Günümüzde Bursa Belediyesi bu kuleyi yangın müşahede noktası olarak kullanmaktadır.  

Bursa Kalesi 

Kentin ayakta kalan en eski yapısı Bursa Kalesi’dir. Temelleri birinci yerleşim yeri olarak kullanan Bithynia Krallığı’na uzanmaktadır. İmalinin ise M.Ö.  birinci yüzyıla kadar uzandığı söyleniyor. Roma, Bizans ve Osmanlı izlerini taşıyan kale günümüzde ziyaretçilerini beklemektedir. 3,5 km uzunluğundaki surlar üzerinde bulunan kalenin 5 kapısı ve 14 burcu bulunmaktadır.  

1WLdE 1570708020 9878
Bursa Hünkar Köşkü 

Bursa’nın gezilecek yerler sıralamasında tarihi yerlerden biri de Hünkar Köşkü Müzesi’dir. 1844 yılında Sultan Abdülmecit için av köşkü olarak yapılmıştır. Fransız ampir usulünde tarihi bir köşktür. 2003 yılından beri bu müzede Atatürk odası büyük ziyaretçi akınına uğramaktadır.  

0iWM0 1570708124 4164

BURSA NEYİ İLE MEŞHUR? 

Bursa seyahat rehberi hazırlayan herkes burada meşhur yenilecek yemekleri de merak ediyor. Haberimizin ayrıntılarında Bursa gezilecek yerleri ile bir arada Bursa meşhur yemeklerini de verdik. Buraya gittiğinizde yemeden dönmeyeceğiniz lezzetler aşağıda belirtilmiştir.  

gB399 1570708179 6911
Bursa İnegöl Köfte 

Uzun yıllardır buranın en meşhur yemeği olan İnegöl Köfte lezzet ile herkesin damağında doyulmaz bir tat bırakır. Gittiğinizde muhakkak bir yerde İnegöl Köfte yemelisiniz.  

tgnuZ 1570708361 1334
Bursa İskender 

Her yerde yediğimiz iskender yemeği burada en özgün hali ile bulunur. Asıl yeri Bursa’dır ki bir yiyen bir daha yemek üzere Bursa’ya gezil planı yapar.  

btQzU 1570708409 3518
Bursa Pideli Köfte 

Tıpkı iskender üzere olan pideli köfte de kendine has karışım ile yapılır. Köfte harcı hiçbir yerde yemediğiniz tattadır. Bu lezzetin meşhur olmasının sebebi de budur. İçeriğinde bulunan materyaller ile pidenin üzerine serilen köfteler mükemmel bir lezzet sunar. 

UWTI8 1570708448 4865
Bursa Kıymalı Cantık 

Görünümü fındık lahmacunu andırsa da katiyen daha farklı bir lezzete sahiptir. Pide üzere görünümü de bulunsa da bu yemeğin yorumunu gittiğinizde deneyerek siz yapabilirsiniz.  

RPUJt 1570708484 279
Bursa Kestane Şekeri 

Bursa’nın olmazsa olmaz lezzeti kestane şekeridir. Buradan giderken armağan olarak alacağınız en güzel şey olabilir. Kestane seven herkes kestane şekerini de sever. Tadına doyulmaz kestane şekeri yörenin en meşhur lezzetidir.  

XJS9R 1570714640 6655
Bursa Kemal Paşa Tatlısı  

Çok hafif bir tatlı olan tatlı Bursa yöresine aittir. Burada yeniden uygun yerlerden bu lezzeti de deneyerek orjinal halini de görebilirsiniz.  

Se5RM 1570714695 0317
Bursa Tahinli Pide 

Yalnızca Bursa’da bilinen bir lezzettir. Bursa’daki bütün fırınlarda tahinli pide bulmak mümkün. Kahvaltının vazgeçilmez gereci de yeniden Bursa’da tahinli pidedir. Ayrıyeten Bursa halkı öteki vilayetlerde bu lezzetin bulunmadığına da şaşırıyorlar.  

rpHK6 1570714742 258
Bursa Anjelik Reçeli 

Öteki bir ismi melekotu olan anjelik Uludağ’da yetişmektedir. Çok az bulunan bir bitkidir. Günümüzde pek fazla üretilmez lakin eski Bursa halkı anjelik reçelini çok düzgün bilir.  

N4Jnw 1570714805 638
Bursa Mihaliç Peyniri 

Öbür ismi da kelle peyniri olarak bilinir. Sert, bol tuzlu ve gözenekli olan peynir çeşidi kahvaltıda pişirilerek tüketilir. Makarnalara ve çorbalara da rende yapılarak katılabilir. Lakin tuzlu olması sebebi ile suda bekletilerek kullanılması gerekmektedir.  

iqkr1 1570714914 0325

BURSA’DA FOTOĞRAF ÇEKİLECEK YERLER  

OVTvt 1570715302 0079
TRİLYE  

2020 Tirilye seyahat rehberini buradan okuyabilirsiniz.


GÖLYAZI

iZCOy 1570715471 1205
CUMALIKIZIK

qchFo 1570715584 3707
MUDANYA

fLotN 1570715615 2154
MİSİ KÖYÜ

Misi Köyü hakkında ayrıntılı bilgi sahibi olmak için Misi Köyü Nerede? haberimizi okuyabilirsiniz. 

– Bursa,Güzel,Burada,Gezilecek Yerler,Lezzet,Tarihi,Meşhur,Türbe,Bulunan,Yapı,Yerler,Gazi,Müzesi,Osmanlı,Köfte,Pide,Gezi,Yüz,İyi,Karagöz,Herkes,Ziyaret,Ulu Cami,Bulunuyor,Orhan,Osman,Tat,Kale,Günümüzde,Ayrı,Ulu,Eski,Yemekleri,Uzun,Almak,Park,Arabaları,Tarafından,Yeşil,Kestane

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir