2022 Bozcaada’da gezilecek yerler

2022 bozcaadada gezilecek yerler 4Fv4FKCZ

Bozcaada’da gezilecek yerler birbirinden hoş adreslerden oluşuyor. Hepsi şahane görüntülere sahip ve buranın atmosferini en düzgün biçimde yansıtıyor. Mavi ve yeşilin en hoş ahengini görebileceğiniz Bozcaada’da hoş bir tatil yapmak mümkün. Buraya dair seyahat rehberini inceleyerek adanın en hoş köşelerinde unutulmaz anılar edinebilirsiniz. Şahane fotoğraflar çekileceğiniz noktalar da burada sizi bekliyor. Tarihi sokakları, yel değirmenleri ve daha birçok ayrıntıları ile kusursuz bir tatil geçirebilirsiniz burada. Birebir vakitte tarihi yüzünü günümüzde yansıtan bir yer de kalesi oluyor. Bozcaada’da gezilecek yerler yürüyerek ulaşabileceğiniz adresler olduğu için çarçabuk ulaşım sağlayabilirsiniz. Ayrıyeten seyahat yerlerine bisiklet ya da elektrikli araç da kiralayarak ulaşabilirsiniz. Bozcaada’yı gezmek için iki gün kâfi olacaktır. 

 

 

BOZCAADA HAKKINDA 

Çanakkale’nin bir ada ilçesi olan Bozcaada son vakitlerde kentin yaşantısından kaçmak isteyen şahısların gittiği yerlerden oldu. Olağan vakitlerde 2 bin üzeri olan ada nüfusu tatil vakitlerinde ise 10 binlere kadar çıkmaktadır.  

 

 

2022 bozcaadada gezilecek yerler 0 t9uCqRG6
Geçmişte Bozcaada’da oturan Rum sayısı bir oldukça fazlaydı. Fakat günümüzde Türklerin sayısı daha fazla adada. İstanbul ve İzmir üzere büyükşehirlere yakın pozisyonda bulunması Bozcaada’nın son yıllarda tanınan bir tatil adresi olmasını da sağlamış. Geyikli ’den feribot seferleri ile adaya ulaşım sağlanıyor.  

Bozcaada’nın ismi antik çağda Leukophrys olarak bilinmekle birlikte Yunan mitolojisinde ise Tenedos olarak biliniyor. Günümüzde yabancı turistler hala adı Tenedos olarak biliniyor.  

BOZCAADA’DA GEZİLECEK YERLER  

2022 bozcaadada gezilecek yerler 1 sl8mvSuO
Küçük bir ada olmasına karşın şahane seyahat adresleri burada bulunuyor. Tarihi ve turistik gezilecek birçok noktası var adanın. Bütün seyahat noktaları da birbirine yakın. Bu nedenle Bozcaada’da gezilecek yerleri yürüyerek keşfedebilirsiniz. Uzak olan noktalara ise araç kiralayarak ya da bisiklet kiralayarak ulaşım sağlayabilirsiniz. Bütün seyahat noktalarını rahatça keşfetmek için iki gün kâfi olacaktır.  

BOZCAADA PLAJLARI

2022 bozcaadada gezilecek yerler 2 j1OzNABL
Yaz turizmini adreslerinden biri olduğunu söylemiştik. Kusursuz plajları bulunan Bozcaada’nın plajlarını kesinlikle görmelisiniz. Denizin ve kumun tadını burada en düzgün halde çıkartabilirsiniz. Plajların birçok ilçe merkezi dışında yer almakta ve bu yüzden minibüs ile ulaşım sağlanmaktadır. Ayazma plajı, Beylik Plajı, Habbele Plajı ve Tuzburnu Koyu üzere yerler en çok görmeye paha adreslerdir. Meşhur akvaryum Koyu da burada yer almaktadır.  

Bozcaada Kalesi  

2022 bozcaadada gezilecek yerler 3 85AH7tkB
Kale adanın tarihi yüzünü en güzel gösteren ayrıntılardan biri. Buradan adanın görüntüsünü da en düzgün biçimde görebilirsiniz. Hangi tarihte yapıldığı bilinmiyor. Tarihte ise Fenikeliler, Venedikler ve Cenevizler kullanmış. Fatih Sultan Mehmet vaktinde 1455 yılında fethedilen ada üzerinde bulunan kaleye en son görünümü de bu devirde verilmiş.  

Sokaklar- Rum Mahallesi  

2022 bozcaadada gezilecek yerler 4 2h4PInkI
Tarihi sokaklarda gezmek ve fotoğraflanacak kareler yakalamak mümkün. Bir yeri en âlâ formda tanımak için kesinlikle orada fotoğraflar çekerek adım adım gezmek gerek. Rum sokakları da buna dahil. Eski taş Rum meskenlerini de görebilir ve hoş bir keşif yapabilirsiniz.  

Meryem Ana Kilisesi 

2022 bozcaadada gezilecek yerler 5 FHa56Lif
Bozcaada’da ibadete açık olan tek kilise Meryem Ana Kilisesi. Mükemmel bir mimarisi bulunuyor. Yapılış tarihine dair net bilgiler yer almıyor. Kilisenin avlusunda bulunan dört katlı çan ve tarihi saat kulesi adanın her yerinden görülebiliyor. Kilise kulesinin onarım çalışmaları ise 2007 yılında bitirilmiş.  

Bozcaada Müzesi  

2022 bozcaadada gezilecek yerler 6 XrqiZQV6
Adanın tarihini en yakından tanımak için müzesini de kesinlikle gezmeniz gerekmektedir. Bozcaada kaymakamlığı müzeyi 2006 yılında faaliyete geçirmiş. 2013 yılında da müzeye UNESCO’dan ödül verilmiştir. 23 Nisan ile 30 Ekim tarihleri ortasında açık pozisyonda bulunuyor müze. Sabah 10.00 ile akşam 20.00 saatleri ortasında müzeyi siz de ziyaret edebilirsiniz.  

Rüzgâr Gülleri  

2022 bozcaadada gezilecek yerler 7 rHJq2cVz
Adanın en hoş görünümlerini oluşturan rüzgâr güllerini de görmeden dönmek olmaz. Adanın elektrik muhtaçlığını karşılamak için 2000 yılında yapılmış. 17 adet rüzgâr gülü bulunmaktadır. Rüzgâr güllerinin en sonunda ise 1861 yılında yapılan Polente Feneri bulunuyor.  

Göztepe  

2022 bozcaadada gezilecek yerler 8 14akrASM
Adanın gün doğumu ve gün batımı görüntüsünü izleyebileceğiniz şahane bir nokta. 192 metre yükseklikte bulunan doruğa tozlu ve topraklı bir yoldan ulaşım sağlayabilirsiniz. Adanın merkezinden yürüyerek ulaşmak için ise 30 dakika üzere bir mühlet gerekiyor. Hoş bir yürüyüşten sonra Bozcaada’ya ulaşabilirsiniz.  

Ayazma Manastırı  

2022 bozcaadada gezilecek yerler 9
Tarihi ayrıntılar ile dolu olan adada bir başka nokta da Ayazma Manastırı. Ayazma Plajı üzerinde yer alıyor. Kutsal su manasına gelen bu yerde hoş kareler elde edebilirsiniz. 1734 yılında inşası yapılan manastır sadece özel günlerde ibadete açılıyor.  

BOZCAADA’YA NE VAKİT GİDİLİR? 

Yazın en âlâ tadını çıkartabileceğiniz Bozcaada’ya seyahat etmek için en uygun devir bahar ve sonbahar ortasında tercih edeceğiniz tarihlerdir. En kavurucu sıcakların Haziran ve Ağustos ayları arsında olduğu düşünüldüğünde bahar ayları en ülkü vakit olacaktır.  

BOZCAADA NEREDE? 

Marmara Bölgesi’nde yer alan Bozcaada Çanakkale ilçesine bağlı bir ada ilçesi. Alaybey Mahallesi ve Cumhuriyet Mahallesi olmak üzere iki başka mahallesi bulunuyor. Türkiye’nin en büyük üçüncü adası olan Bozcaada yaz tatilinin en güzide adreslerinden biri. Yaklaşık olarak 40 kilometrekarelik bir alana sahip olan ada Çanakkale vilayet merkezine 45 kilometre uzaklıkta yer alıyor. Geyikli ‘ye ise 6 kilometre uzaklıkta bulunuyor.  

2022 bozcaadada gezilecek yerler 10 b13Qh9jJ

BOZCAADA NEYİ İLE MEŞHUR?

-Adanın simgesi olan kale en hoş fotoğrafları da süslüyor. Bütün Bozcaada fotoğraflarında kesinlikle görünüyor. 

– Rüzgar gülleri de adanın meşhur öbür modülü oluyor. Buranın çok hoş görüntü karelerini elde edeceğiniz ikinci yeri denilebilir. 

-Adanın meşhur olan öbür eserleri ise kesinlikle reçelleri oluyor. Bozcaada reçelleri herkesin meskenine dönerken ikram olarak aldığı eserlerden biri. Tıpkı vakitte aileler meskenlerinde tüketmek için de bu reçellerden alıyor. 

– Bozcaada’nın neyi meşhur diye bakıldığında deniz mahsülleri de karşımıza çıkan öbür eserler oluyor. Burada balıkların en tazelerini bulabilirsiniz. Taze olan yalnızca balıklar değil. Kalamar, ahtapot balığın yanı sıra sofralardan eksik olmayan başka ayrıntılar. 

-Çevrede yetişen otlar da çok meşhur. Kazayağı, turtopu, ısırgan ve radika üzere otlardan hoş mezeler ve zeytinyağlılar yapılıyor. 

 

 

– Bozcaada,Güzel,Ada,Tarihi,Gün,Zaman,Yerler,Burada,En Düzgün,Yılında,Nokta,Meşhur,İl,Tatil,Kilise,Kale,Ulaşım,Gezi,Manzara

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir