2022 Beypazarı Çarşısı

2022 beypazari carsisi MZWeTTTl

Tarih kokan sokaklarıyla Beypazarı çarşısı çok hoş tarihi ayrıntılar barındırıyor. Çarşı içinde gezerken adeta yüzyıllar öncesine giderek periyodun kültürel modüllerini keşfedebiliyoruz. Geçmişte çok kıymetli bir ticaret yolu olan İpekyolu üzerinde bir dinlenme noktasıydı Beypazarı. Tarihi konaklar ve birçok kültürel ögeler İpekyolu üzerinde giden seyyahların bıraktığı kesimler olmuş. Ticaret merkezi olması varlıklı bir kültürel pahalara sahip olmasını sağlamış. Günümüzde hala ziyaretçilerin giderek konakları gezdiği, tarihi yerleri ziyaret ettiği, çarşısını gezdiği bir adres. 

BEYPAZARI TARİHİ ÇARŞISI 

Beypazarı tarihi çarşısı sizlere çok hoş bir tarih hazinesi sunuyor. Birbirinden hoş eserler büsbütün bir kültür karışımından oluşuyor. İpekyolu üzerinde tüccarların dinlendiği Beypazarı’nda birbirinden farklı kültürel modüller görülüyor. Günümüzde de ziyaretçiler hem bu tarihi binaları keşfediyor hem de bu kültürel parçalarsan ikram alıyor. Sevdiklerine ikram olarak alınan eserler eski Türk kültür eserlerini kapsıyor. 

2022 beypazari carsisi 0 NBb9uJSy

Çarşı içerisinde gezerken değişik aromalarla tatlandırılmış büsbütün el imali ve katkı unsuru barındırmayan lokumlar ve cezeryeler tadabilirsiniz. Kuruyemiş ve baharatlar da çok çeşitli ve birbirinden lezzetli. Baharatlar çok taze olarak bulunuyor. 

2022 beypazari carsisi 1 SfslOJb9

Çarşı içinde el emeği kolyeler ve keçi kıllarından üretilen eserler de yer alıyor. Ankara’nın keçi kılının öncelerde çok değerli olduğu biliniyordu. Bunu kıymetlendirmek isteyen tüccarlar İpekyolu üzerinde bulunan Beypazarı’ndan hammaddeyi alarak götürüyor ve halı ve kaban üzere eserlerin üretimi için götürüyorlardı. 

2022 beypazari carsisi 2 AQwfJQEI

Tarihte çok değerli bir yere sahip olmuş Beypazarı. Ticaretin orta noktasında yer alması da bunda tesirli olduğu biliniyor. Günümüzde ise gezilecek yerler içerisinde kusursuz bir seyahat adresi olarak  herkesin uğrak yerlerinden biri. 

– Çarşı,Beypazarı,Tarihi,Kültürel,Ürünler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir