2022 Bartın’da gezilecek yerler

2022 bartinda gezilecek yerler y6SQMkNN

Batı Karadeniz’de tarihi ve doğal güzellikleriyle dikkat çeken sevimli kent Bartın, yemyeşil tabiatı ve dağlarıyla Karadeniz’i yaşatırken mavi bayraklı plajlarıyla Akdeniz kıyılarını aratmayan bir tatil fırsatı sunuyor. Müdafaa altına alınan ağaç tünelinden romantik bir seyahatle ulaşacağınız Bartın, şimdi kente ulaşmadan masalsı görünümleriyle gösteri yapıyor adeta.

Karadeniz’in en büyüleyici ilçelerinden biri olan Amasra’yla her yıl binlerce turisti ağırlayan Bartın’ın öteki yerleşkeleri de Amasra kadar göz alıcı hoşluğa sahip. Şelaleleri, denizi, yemyeşil ormanları, ahşap konaklarıyla Bartın’ı gezmek istiyorsanız yazımız tam size nazaran.

İşte Bartın’da gezilecek yerler…

AMASRA

Amasra, gezilmesi, görülmesi gereken yerleriyle özel bir vakit ayırmanız gereken rotalarından. Bartın seyahatinizin büyük bir vaktini Amasra’da harcayabilirsiniz. Pek çok Anadolu kenti üzere Amasra’da Helenistik periyottan Osmanlı’ya kadar farklı medeniyetlere mesken sahipliği yapmış. Bu kültür harmanı, elbette yemeklerine ve tarihi bedellerine yansımış.

fvmSV 1627739256 055

Amasra’da görmeniz gereken birinci adres Amasra Kalesi ve Kemere Köprüsü olacaktır. Kale ve köprü, sırf Amasra’nın değil Türkiye’nin en çok fotoğraflanan turistik yerlerinin başında geliyor. 2013 yılında UNESCO Dünya Mirası Süreksiz Listesi’ne eklenen Amasra Kalesi, Roma, Bizans ve Osmanlı devirlerinde savunma emelli kullanılmış artık ise  tüm Amasra’ya panoramik bir bakış atmanızı sağlıyor.

Kemere Köprüsü, Boztepe bölgesini, anakaraya bağlama vazifesi üstleniyor. Kemere Köprüsü’ne uzaktan bakmak mı daha keyif verici yoksa köprü üzerinden Amasra’yı izlemek mi ziyaret ettiğinizde karar vermek sıkıntı olacaktır.

nl7be 1627738933 9187

Tarihi Kemer Köprüsü üzerinden baktığınızda görebileceğiniz Tavşan Adası, Cenevizliler’den kalma Bizans Kilisesi ve Manastır üzere tarihi kalıntılar bulunduruyor. İsmini mesken sahipliği yaptığı tavşanlardan alan ada, bir efsaneye de sahip. Adanın ucunda bulunan bir kaya kavuğundan sandalla geçenlerin hastalıklarına şifa bulduğu rivayet ediliyor.

H8kco 1627739455 3264

Yöresel eserler, el emeği göz parıltısı ikramlar almak için Çekiciler Çarşısı‘na kesinlikle uğrayıp kalabalığın içinde kaybolmalısınız. Çekiciler Çarşısı’nda ıhlamur, şimşir ve ceviz ağaçlarından yapılmış kaşıktan, tabağa, taraktan oyuncağa kadar binbir çeşit ahşap eşyalar bulabilirsiniz.

6e0Oi 1627739502 151

1982 yılından beri hizmet veren Amasra Müzesi, 4 adet stant salonunda Helenistik, Roma, Bizans, Ceneviz ve Osmanlı devirlerine ilişkin arkeolojik ve etnoğrafik yapıtları barındırıyor.  

quY4z 1627739676 9259

Amasra’da görmeniz gereken yerlerden bir oburu ise Ağlayan Ağaç. Boztepe Adası’ndaki ağaç, havadan ve denizden topladığı nemleri yılın belirli vakitlerinde yaprakların yağmur damlası üzere geri veriyor. Bu nedenle yaklaşık 350 yaşındaki ağaç, Ağlayan Ağaç olarak isimlendirilmiş.

İNKUMU


gJ6FD 1627739715 4077

Bartın’ın mavi bayrakla tescillenmiş plajına sahip ilçesi İnkumu, tabiat ve denizi kavuşturan naif bir yerleşim yeri. Sadece denize girmek için değil gün doğumu ve gün batımında oluşan harika görüntülere şahit olmak için de İnkumu’nu ziyaret edebilirsiniz.

GÜZELCEHİSAR LAV SÜTUNLARI

Dünyada Kuzey İrlanda, İskoçya ve Amerika Kaliforniya’da, Türkiye’de ise Bartın’da bulunan 80 milyon yıllık Güzelcehisar Lav Sütunları, görünümüyle hayranlık uyandırıyor.

80 milyon yıl evvel volkanlardan akan lavların soğuması sonucu oluşan bazalt lav sütunları, 2011 yılında tabiat anıtı olarak ilan edildi. Beşgen ve altıgen biçiminde oluşumlar gösteren lav sütunların genişliği 50 ile 100 santimetreye, uzunluğu ise 100 metreye kadar ulaşıyor. 

GÜRCÜOLUK MAĞARASI


wjAjl 1627739931 1028

Bartın merkeze 25 km uzaklıkta bulunan Gürcüoluk Mağarası, 169 metre alanda sarkıt ve dikitleriyle büyüleyici bir atmosfere sahip. İçerisinde damlataş sütunlar, odalar olan mağara, 15 odadan oluşmakta ve üçgen biçimini andırmaktadır. Mağarada sıcaklık düzeyi düşüktür.

GÖLDERE ŞELALESİTaşların ortasından coşkuyla gürül gürül akan Göldere Şelalesi, buz üzere suyuyla sıcak yaz günlerinde serinlemek isteyenler için biçilmiş kaftan. Kamp severler için de epeyce düzgün bir alternatif kamp alanı olan Göldere Şelalesi etrafında tabiatla iç içe doyumsuz vakit geçirebilirsiniz. Şelalede yüzmek isterseniz de buz üzere suyu hakkında sizi uyaralım. Bu suda yüzmek cüret ister.

BARTIN’DA NE YENİR?

Elbette bu sevecen Karadeniz kentinde deniz mahsüllerinin en tazesinden bol bol tüketmelisiniz. Klasik Karadeniz yemeklerini bir kenara bırakacak olursak Bartın’ın kendine has pek çok yemeği de deneyimleyebilirsiniz. Bunlardan; et ve meyveyi buluşturan yemekler incir dolması, etli ayva ve etli erik tadına kesinlikle bakmanız gereken yemekler.

Yöresel lezzetlerden ise pum pum çorbası, şap şap köfte, yumurtalı isput ve Amasra salatası keşfetmenizi bekliyor.

– Amasra,Bartın,Sahip,Köprü,Ağaç,Deniz,Karadeniz,Lav,Gereken,Gibi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir