2022 Ağva’da gezilecek yerler

2022 agvada gezilecek yerler

İstanbul’a yakın huzur dolu Ağva, İstanbul’a yakın seyahat noktalarından biri ve Ağva’da gezilecek yerler birbirinde hoş adreslerden oluşuyor. Çok hoş seyahat noktalarında hem ailelerin hem de arkadaşların çok hoş vakit geçirebileceği yerler var. Ağva tatilini daha çok etraf vilayetlerdeki şahıslar tercih edebiliyor. Hoş bir hafta sonu tatili için tercih edebileceğiniz bir adres olan Ağva’ya nasıl gidilir, yol tanımı bilgilerini aşağıda verdik. Ayrıntılı ve anlaşılır Ağva yol tanımı bilgilerini kullanarak kolay halde ulaşım sağlayabilirsiniz. Genel olarak hafta sonu iki gün için tercih edebileceğiniz Ağva günü birlik gezilecek yerler içinde de tercih edilebilir. Ağva otel fiyatlarını araştırarak sizin için uygun olan seyahat planını oluşturabilirsiniz.  

 

 

Ağva’da bir gece konaklamalı hoş bir hafta sonu tatili ve tabiat ile iç içe iki gün sizi kentin bütün sorun ve geriliminden uzaklaştıracaktır. Etraf vilayetlerden Ağva’ya nefes almak için onlarca kişi geliyor. Pekala Ağva’da neler yapılır, nereler gezilir gelin Ağva seyahat rehberini birlikte keşfedelim.  

 

 

2022 agvada gezilecek yerler 0 DuPuwLGS

AĞVA’DA GEZİLECEK YERLER 

Ağva’da gezilecek yerlerin sayısı çok fazla değil. Küçük bir köy olan Ağva’da bilindik hoş yerler var. Bunların dışında kimsenin bilmediği yerleri de en güzel yürüyerek keşfedebilirsiniz. Tabiat içinde size hitap eden seyahat noktalarını en âlâ gezerek keşfedebileceğiniz üzere aşağıda sıralanan yerlerden de tercih edebilirsiniz.  

-Hacıllı Köyü  

2022 agvada gezilecek yerler 1 m5amRJz4

Ağva merkeze 12 kilometre uzaklıkta bulunan bu köy çok hoş bir seyahat noktası. Ağva’da gezilecek yerler içinde seyahat seven herkesin keşif için tercih ettiği bir nokta. Tarihi de eskilere uzanan bu köyde Roma Periyodu kale kalıntılarına rastlayabilirsiniz. Roma askerlerinin esir kaldığı Gürlek Mağarası ile ünlü bir köy burası.  

-Gürlek Mağarası

Hacıllı Köyü’nden başlayan yürüyüş yolunu takip ederek buraya ulaşabilirsiniz. 1985 yılında köyde öğretmenlik yapan biri keşfetmiş mağarayı. Ondan evvel ise birinci Hristiyanlık periyotlarında Romalılar tarafından hapishane olarak kullanılmış. 

-Kalemköy 

Ağva’nın en eski yerleşim yerlerinden biri olan bu köyde bir tarih kapalı diyebiliriz. Ağva’nın silinmemiş tarihini okumak için buraya gidebilirsiniz. Roma devrinden kalma dini yapıların ve mezarların bulunduğu hoş bir köy burası. 

-Saklı Göl 

2022 agvada gezilecek yerler 2 wN7ZyIOH

Karamandere Köyü’nde bulunan gizli Göl Şile içinde yer alıyor. Sahiden ismi üzere ağaçlar içinde gizli bir cennet üzere göl karşınıza tüm güzelliği ile çıkıyor. En hoş görüntülerin sonbaharda bulunduğu bu yerde yürüyüş yapmak etraftaki işletmelerde çay içmek bol oksijenli vakit geçirmek çok hoş bir tecrübe olacaktır.  

-Göksu nehri 

Ağva’nın batısında yer alan ırmak süper tabiata sahip bir yer. Karadeniz’e dökülen Göksu Irmağı eko turizmin odak noktalarından biri olmayı başardı. Son 15 yıldır eko turizmin birinci adresi diyebiliriz. 4,5 kilometre kumsal bulunan yerde yerleşim yeri de bulunmuyor. Irmakta kano ya da kürek gezisi yapabilir kuşları da gözlemleyebilirsiniz.  

-Kurudere Şelalesi 

2022 agvada gezilecek yerler 3 AG4dsYNZ
Hacılı Köyü’nde bulunan bir yer burası. Tertemiz havası ve mis üzere tabiatı sizi karşılıyor Ağva’da. Ağva Şile yolu üzerinde İstanbul istikametine giderken uğrayarak gezebileceğiniz bir yer. Kurudere Şelalesi yaz aylarında kuruma noktasına geliyor lakin bahar aylarında en üst düzeyde bulunuyor su düzeyi. Bu da çok hoş bir imaj oluşturuyor. Şelalenin yüksekliği 5-6 metre.  

-Ocaklı Kale 

Şile limanında bulunan Ocaklı Kale Ağva’da görülmesi gereken yerlerden biridir. Cenevizler tarafından inşa edilen kale günümüze kadar gelebilmeyi başarmıştır. Şile’de bulunan 4 kaleden biridir. 12 metre yüksekliğindeki kale beyaz renkli kireç taşları kullanılarak inşa edilmiş. Osmanlı devrinde de kullanılan kale denizden gelecek tehlikeleri denetim etmek hedefli kurulmuş. Yalnızca müşahede yapma maksadıyla inşa edilmiş.  

-Hanım suyu çeşmesi 

Şile’de çarşı içerisinde Üsküdar Caddesi üzerinde yer alıyor bu tarihi çeşme. 1871 yılında Mısırlı Hatice Hanım tarafından hayrat olarak yaptırılmış.  

-Gelin Kayası 

2022 agvada gezilecek yerler 4 eEOPfZbt
Beyaz renkli kaya denizden bakıldığında duvaklı bir geline benzetiliyor. Bu yüzden de denizden çarpan dalgaların aşınması ile oluşan bu biçime Gelin Kayası deniliyor ve çok hoş bir seyahat noktası. Çok rüzgârlı ve yaz aylarında sıcaklardan kaçmak için çok düzgün bir nokta.  

-Onbir göller vadisi 

2022 agvada gezilecek yerler 5 GR8WzXtQ
Hacılı Köyü içerisinde bulunan vadi çok hoş bir tabiata sahiptir. Göksu Vadisi’nden Hacıllı Köyü’nün su değirmenini ardınıza alarak üst yanlışsız çıktığınızda Değirmen Deresi’ni takip ederek yürüdüğünüz taktirde birinci olarak göle ulaşabilirsiniz. Bu göl ile Onbir Göller Vadisi başlıyor. Bu vadinin ismini bu bölgede hafriyat yapan arkeolog grup koymuş .büyük küçük göller birbirini izliyor burada. Nazlı Göl, Serin Göl, Kayalı Şelale üzere gölleri görerek üst çıkıyorsunuz. Buradan izleyeceğiniz manzara ise her şeye paha.  

-Ağva Plajı  

2022 agvada gezilecek yerler 6 qKUKtuk9
Yaz aylarında tıklım tıklım olan bir plaj burası. Çok tercih edilen bir plaj. 3 kilometre uzunluğa sahip olan Ağva plajı Ağva merkeze de çok yakın. Tuvaletler, soyunma kabinleri, şezlong ve şemsiye kiralama yerleri bulunuyor burada. Plaj yakınlarında kafe, çay bahçesi ve sıhhat ocağı üzere yerleri de görebilirsiniz.  

-Ağva Kadırga Koyu 

Ağva’da görüşmesi gereken doğal hoşluklardan biri Kadırga Koyu. Ağva’nın 7 kilometre doğusunda bulunuyor. Karadeniz’in hırçın dalgaları ile oluşan farklı kaya tipleri bulunuyor burada. Falez oluşumlarını da Kadırga Koyu’nda görebilirsiniz. Deniz keyfi yapmak, kamp kurmak için çok uygun bir adres. Bilhassa Eylül aylarından itibaren Mart’a kadar burada uygun hava şartları bulunduğunda kamp için tercih edilebilir.  

-Kilimli Koy 

2022 agvada gezilecek yerler 7 21fUZeJ6
Ağva’da denize girilecek çok hoş yerlerden biri olan Kilimli Koyu tertemiz suları ve yemyeşil tabiatı ile her mevsim gezilecek çok hoş bir adres. Beyaz kumlara sahip olan Kilimli Koyu tropikal adalara benzemesi tarafı ile biliniyor. Karadeniz’in harika dalgaları ile şekillenen kalkerli kayalar burada hoş bir imaj oluşturuyor.  

-Çataklı Köyü

Buraya yerleşen birinci Türkmen aşiretinin lakabından ismini alan köy tarihi dokusunu da muhafazayı başarmış. Meskenlerinin mimarisi ise kendine mahsus ve görmeye paha. 

AĞVA NEREDE? 

Şile’den 40 kilometre uzaklıkta yer alan tatlı bir belde burası. İzmit’ten doğup gelen Göksu ve Yeşil çay dereleri ortasında yer alıyor. İstanbul’a yakın tatil yerleri içinde yer alması sebebi ile de herkesin beğenilen adreslerinden biri. Karadeniz’e kıyısı olması sebebi ile mis üzere bir havası olduğunu da söyleyelim.  

AĞVA’YA NE VAKİT GİDİLİR? 

2022 agvada gezilecek yerler 8
Ağva her hafta sonu gidilecek çok hoş bir seyahat noktasıdır. Bilhassa İstanbul sakinleri için tercih edilen bir seyahat noktası. Lakin şöyle bir konu var. Ağva tatillerde hınca hınç dolu bir yer oluyor. Bayram tatilleri ve yaz aylarında hafta sonu çok kalabalık oluyor. Bu kalabalığı göze alabilirseniz bu tatillerde tercih edebilirsiniz tabi ki. Gitmeden evvel otel rezervasyonunuzu yaptırın. Sobalı ve şömineli otellerde kalmak ve sessiz, sakin bir vakit dilimi isterseniz kış ayları çok ülküdür. Kasım- Mart ayları ortasında hafta sonu çok sessiz ve sakin bir yerde vakit geçirmek isterseniz tercih edebilirsiniz.  

AĞVA’YA NASIL GİDİLİR? 

2022 agvada gezilecek yerler 9 FWaWOY7P
Ağva’ya Harem’den 1 saat aralıklarla Şile- Ağva otobüsleri kalkıyor. Bunlarla ulaşabilirsiniz. Kendi otomobilinizle gidecekseniz bunun için de Ümraniye- Şile yolunu takip etmeniz gerekmektedir. Otobüs ile giderken ayakta kalabilirsiniz şayet trafik olursa bu berbat olur.  139A numaralı İETT otobüsüne binmeniz gerekiyor. Kalkış yeri de Üsküdar.  

AĞVA YOL TARİFİ 

Ağva’ya özel araç ile gidecekseniz bu yol tanımını izlemeniz gerekiyor. Şile yolunu takip ederek Ağva’ya giden kıyı yolunu takip edebilirsiniz. Kabakoz, İmrenli, Akçakese ve Kurfallı güzergahını izleyerek ulaşabilirsiniz. Yol uzunluğu sizlere yeşil ve huzur eşlik ediyor.  

AĞVA’DA NEREDE KALINIR? 

2022 agvada gezilecek yerler 10 HR7E49TU
Ağva’nın en hoş istikameti yemyeşil bir tabiata sahip olmasıdır. Burada yer alan konaklama yerlerinden birini seçerken tabiata uyanmayı en düzgün yapabileceğiniz yeri tercih ederseniz şahane olacaktır. Yazın farklı hoş olan bu yerde kışın da şömineli hizmet veren çok hoş oteller bulunuyor. Yazın konaklama yapacağınız yere rezervasyonunuzu çok evvelce yapmanızı tavsiye ederiz. Ağaç konutlar de kalmak için çok yeterli bir seçenek olacaktır. Butik oteller de Ağva’nın mis üzere havasına sizi rahat uyuyarak uyandırmayı sağlayacaktır.  

AĞVA OTEL FİYATLARI  

2022 agvada gezilecek yerler 11 T5AX4cEs
Ağva’da otel fiyatları epeyce farklı. Yeniden de döneme nazaran değişen fiyatlar ile hoş oteller bulunuyor. Ağva otel fiyatları ise tercih edeceğiniz odaya nazaran değişkenlik gösteriyor. Jakuzili bir oda tercih edecekseniz gecelik iki kişi en az 750 TL üzere bir fiyatı de gözden çıkartmak gerekiyor. Olağan bir oda için ise 150 TL’ye kadar gecelik fiyat ödeyebilirsiniz. Ağaç meskenlerde şömine keyfi yapmak isterseniz bu otellerden birini tercih edebilirsiniz. Bu otellerinde fiyatları döneme nazaran ve pozisyonuna nazaran değişiyor. Ağaçlar İçinde hoş bir sabaha uyanmak için çok hoş bir tercih olacaktır Ağva otelleri.  

İSTANBUL AĞVA ORTASI KAÇ KİLOMETRE  

En çok ziyaretçiyi İstanbul’dan alıyor Ağva. Bu türlü olunca İstanbul Ağva ortası kaç kilometre merak konusu oluyor. İstanbul merkezden Ağva 90 kilometre uzaklıkta bulunuyor. Yaklaşık olarak 1,5 saat sürmektedir.  

Kocaeli ile Ağva ortası 48 kilometre ara bulunuyor.  

Bursa ile Ağva ortası uzaklık ise 194 kilometre yaklaşık 3,5 saat sürmektedir.  

AĞVA HANGİ İLE BAĞLI? 

Ağva İstanbul’un Şile ilçesine bağlı bir beldedir. Tatil beldesi olması sebebi ile de her mevsim de hoş görüntüler sunar. Bu yüzden tatilcilerin her mevsim uğrak noktası burası.  

– Ağva,Tercih,Köy,Güzel,Gezi,Biri,Otel,Göl,Yerler,Şile,Kilometre,Yol,Doğa,Tatil,İstanbul,Kale,Bulunuyor,Bulunan,Burada,Adres,Kaya,Noktası,Yaz,Hafta Sonu,Yapma,Gezilecek Yerler,Takip,Fiyatları,Koyu,Deniz,Plaj,Tarih,Vadi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir