2020 Nasuh Paşa Hanı

2020 nasuh pasa hani XpSK7qWd

403 yıllık tarihi geçmişiyle Beypazarı Suluhan – Ülkemizdeki görmeye, keşfetmeye kıymet seyahat adreslerinden biri de Beypazarı’nda bulunan Suluhan oluyor. Her köşesinden bir tarihi bedel çıkan Beypazarı’nın inci üzere kıymetli hazinesi Nasuh Paşa Hanı olarak da bilinen Suluhan oluyor. Buraya seyahat eden herkes kesinlikle Suluhan’ı da ziyaret ediyor. Birbirinden hoş kubbelerle sütunlar üzerine dikilen Suluhan tam ortasında su bulunduğu için vakit içerisinde bu isim verilmiş. tarihte Nasuh Paşa Hanı olarak bilinmesinin sebebi de bu. 

BEYPAZARI SULUHAN – NASUH PAŞA HANI

Beypazarı Suluhan – Nasuh Paşa Hanı tarihi ve ekonomik kıymete sahip olan İpekyolu güzergahı üzerinde bulunuyor. Beypazarı’nın bu yol üzerinde bulunması burada tarihi hanlar yapılmasını da sağlamış. İpekyolu’nun ekonomik ehemmiyete sahip olması Osmanlı’nın kültürel özelliklerini yansıttığı tarihi yapıtlarını inşa etmesine imkan sağlamış. 

Suluhan iki katlı ve 26 odalı olarak inşa edilmiş. Han içerisinde ise 54 dükkan da bulunuyor. Birebir vakitte bir de mescit yapılmış. O vakitlerde tüccarlar için çok kıymetli olan bu hanlarda konaklama sağlanıyor ve kervanlar dinleniyordu. İstanbul ile Ankara ortasında seyahat eden tüccarlar burada konaklıyordu. 

Beypazarı Peribacaları gezilecek doğal hoşluklardan biri olarak yer alıyor. 

2020 nasuh pasa hani 0 Iq2arHc1

Suluhan’ın restore çalışmaları yeni bitti. Tarihi mimari yapıya uygun olarak güzelleştirme yapıldı. Günümüzde dükkanlar ve kafeteryalar da kullanılıyor. Beşerler bu tarihi adresi keşfederken tıpkı vakitte dinleniyorlar. 

2020 nasuh pasa hani 1 9imsztmy

BEYPAZARI SULUHAN – NASUH PAŞA HANI NEREDE?

Beypazarı’nda bulunan tarihi han ismini verdiği mevkide bulunuyor. Zafer Mahallesi’nde yer alan hanın bulunduğu bölgeye de ‘Suluhan’ denilmektedir. 

Yapı, kuzeyindeki Demirciler Sokağı ile güneyindeki Suluhan Sokağını, doğuda -giriş cephesi önünde- küçük bir meydanla birbirine bağlayan Yüksek Kaldırım Sokağıyla çevrilidir.

– Beypazarı,Tarihi,Han

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir