2 bin 500 yıllık “Altın Elbiseli Adam” görücüye çıktı

2 bin 500 yillik altin elbiseli adam gorucuye cikti FjPqBFe2

Kazakistan’ın başşehri Parıltı Sultan’da,  2019’da bulunan 2 bin 500 yıllık “Altın Elbiseli Adam”ın rekonstrüksiyonu merasimle tanıtıldı. Kazakistan Ulusal Müzesi’nin “Altın” salonunda düzenlenen merasime, ülkenin önde gelen tarihçileri, arkeologları, milletvekilleri ve yabancı misyon temsilcilerinin yanı sıra çok sayıda öğrenci katıldı. Merasimde, Kazakistan’ın batısındaki Aktöbe eyaletine 300 kilometre aradaki Taskopa kurganında keşfedilen yeni Altın Elbiseli Adamın rekonstrüksiyonunun tanıtımı yapıldı.

Ülkenin 8. Altın Elbiseli Adamı olarak kayıtlara geçen keşif, 2019 yılında arkeolog Arman Beysenbayev tarafından gerçekleştirildi. Yaklaşık 2 bin 500 yıl evvel altınla işlenmiş elbise ve eşyalarla defnedilen adamın, Erken Demir çağında bölgede karar süren göçebe ve savaşçı bir halk olan Sarmatların kahraman asker başı olduğu öğrenildi. Arkeolog Beysenbayev, yaptığı açıklamada, kelam konusu periyotta, askerlerin toplumun üst katmanına ilişkin bireyler olarak kabul edildiğini ve savaşta büyük uğraş vererek hayatını kaybeden askerlerin ise özel defin merasimiyle toprağa verildiğini söyledi.

2 bin 500 yillik altin elbiseli adam gorucuye cikti 0 yWQzeHUQ

Taskopa kurganındaki bu Altın Elbiseli Adamın da bir asker başı olduğunu aktaran Beysenbayev, “Mezarında binlerce altın kesimleri ile düğümlenmiş altın iplerine rastladık. Bunun yanı sıra altınla kaplı kılıcı ile özel eşyaları da vardı. Fakat biz altının daha fazla olduğu kanaatindeyiz. Mezar, büyük ihtimalle defin merasiminden sonra düşman kavimler tarafından soyulmuş olabilir.” dedi.

2 bin 500 yillik altin elbiseli adam gorucuye cikti 1 VL5yBevb

Beysenbayev, altın kesimlerinde bitki ve İskitlere ilişkin hayvan tarzı motiflerin kullanıldığını belirterek, “1969’da keşfedilen birinci Altın Elbiseli Adamın mezarından çıkan altınlarda da hareket halindeki hayvanların fotoğraflarına sıkça rastlıyoruz. Burada da tıpkı tarzı görüyoruz. Zira vaktin göçebe kuyumcuları, canlı bir hayvanın hareketlerle tasvirini yapma işinde ustaydı.” tabirlerini kullandı.

2 bin 500 yillik altin elbiseli adam gorucuye cikti 2 N34GpUCC

Kazakistan Ulusal Müze Müdürü Arıstanbek Muhamediuly da Altın Elbiseli Adamlara yalnızca yurt içinde değil yurt dışında da büyük ilgi olduğuna dikkati çekerek, “Salgın öncesi yaptığımız ‘Altın Elbiseli Adamın Dünya Turu’ projesi bu sözlerime büyük örnek olacak. Gittiğimiz her ülkede sergiyi uzatma talebi aldık. Atalarımızdan miras kalan Altın Elbiseli Adamlarımızı tüm dünyaya tanıtmayı hedefliyoruz.” diye konuştu.

– Altın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir